Poľská vláda požiada eurokomisiu o predĺženie zákazu ukrajinského obilia, ak nebudú súhlasiť, zavedú vlastné opatrenia

Obilie
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Poľská vláda plánuje požiadať Európsku komisiu o predĺženie zákazu dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov do piatich európskych krajín.

Vlastné obmedzenia na štátnej úrovni

Hovorca poľskej vlády Piotr Müller pre Polsat News povedal, že ak eurokomisia nebude súhlasiť s predĺžením opatrenia, Varšava zavedie vlastné obmedzenia na štátnej úrovni. Informuje o tom spravodajský portál Kyiv Independent.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko požiadali Európsku komisiu o zákaz domáceho predaja určitých ukrajinských obilných produktov v týchto krajinách. Opatrenie bolo zavedené v máji a jeho platnosť v súčasnosti vyprší 15. septembra.

Tlak poľnohospodárov

Zmienené štáty reagovali na tlak ich poľnohospodárov, ktorí sa obávali ohrozenia domácej produkcie lacnejším ukrajinským importom. Prílev obilia z Ukrajiny tiež vytvoril logistické prekážky.

Ukrajina, ktorá patrí medzi popredných svetových producentov obilia, hľadá alternatívne cesty pre jej export, keďže sa Rusko v júli stiahlo z čiernomorskej obilnej iniciatívy. Kyjev vyzval Európsku úniu, aby „neprijateľný“ zákaz nepredlžovala.

Opatrenie Únie nezakazuje tranzit ukrajinského exportu cez územia daných krajín. Rumunsko, Poľsko a Bulharsko dokonca zaviedli alebo plánujú opatrenia o rozšírení ich tranzitnej kapacity.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Piotr Müller
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia