Chladiace zariadenia sú pri likvidácii afrického moru ošípaných nevyhnutné, tvrdia poľovníci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
diviak
Foto: ilustračné, Getty images

K prevencii afrického moru ošípaných (AMO) sú podľa Slovenskej poľovníckej komory (SPK) nevyhnutné chladiace zariadenia (CHZ) nie z dôvodu ochrany mäsa, ako tvrdí Vidiecka platforma (VP), ale z dôvodu dodržania veterinárnych a hygienických opatrení.

Pokiaľ sa totiž nevrátia výsledky laboratórnych vyšetrení, nie je možné prenášať ulovené diviaky mimo poľovný revír a tak vytvárať hrozbu šírenia tohto vírusu. Konštatoval to v reakcii na výroky Vidieckej platformy pre agentúru SITA riaditeľ kancelárie SPK Imrich Šuba.

Farmári by si zaslúžili chladiace boxy

Vidiecka platforma tento týždeň uviedla, že pri likvidácii AMO sa viac oplatí byť poľovníkom ako farmárom, pretože farmári by si rovnako ako poľovníci, zaslúžili chladiace boxy, aby v prípade nepotvrdenia nákazy AMO u ošípaných ich nemuseli všetky zlikvidovať v kafilérii. Mäso z nich by sa vďaka chladiacim boxom mohlo použiť na spracovanie.

Použitie chladiacich zariadení je výsledok dlhodobej odbornej konzultácie a odporúčaní odborníkmi vrátane zástupcov chovateľov ošípaných a Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). SPK sa snažila zabezpečiť spoluprácu v prospech preventívnych opatrení predvídavo a prezieravo a konštruktívne spolupracovala a spolupracuje na základe medzinárodných skúseností a odporúčaní a taktiež financovala náklady s tým spojené,“ uviedol Šuba.

Žiaľ, toto preventívne opatrenie neprišlo do praxe skôr, ale až teraz, kedy vírus už prekročil hranice Slovenska. Čiže v hodine 12:01, ale chápeme dlhý proces verejného obstarávania. Výsledok odbornej diskusie a odborných rozhodnutí sa dostavil,“ dodal riaditeľ kancelárie SPK.

Hazardujú s dobrým menom

Ľahkovážne mediálne vyjadrenia bez odbornej analýzy sú podľa SPK veľakrát príčinou meškania dobrých rozhodnutí. „Vidiecka platforma hazarduje so svojim dobrým menom a vyzývame ju, aby sa pripojila k odbornej diskusii namiesto maskovania svojej nečinnosti v čase, kedy ešte AMO na Slovensku nebolo a nik z laickej verejnosti a ani VP sa touto témou nezaoberala,“ poznamenal Šuba.

Zároveň upozornil, že poľovníctvo nie je hobby, ale v tejto a aj v iných súvislostiach služba spoločnosti vo verejnom záujme, ktorú aj v prospech chovateľov vedenie SPK koordinuje zo svojho rozpočtu a užívatelia revírov zo svojho.

Každé zabezpečenie nariadení veterinárnej správy a štátnej správy hradia naši členovia z vlastných rodinných rozpočtov. Bez dotácií z EÚ a štátneho rozpočtu,“ uzavrel Imrich Šuba.

Náklady poľovníkov

Vidiecka platforma tento týždeň ocenila, že sa štát rozhodol pomôcť užívateľom poľovných revírov a začal s distribúciou chladiacich boxov pre poľovníkov na dočasné uskladnenie ulovenej diviačej zveri. Takto neskončí všetko mäso z ulovenej diviačej zveri pre podozrenie na africký mor ošípaných (AMO) automaticky v kafilérii.

Platforma však tvrdí, že na Slovensku je lepšie byť poľovníkom ako farmárom, pretože takéto boxy si zaslúžili aj farmári, ktorým pozabíjali ošípané, no tí sa ich nedočkali.

Poľovníctvo je podľa VP veľakrát len hobby. Naproti tomu farmár zvieratá kŕmi, ošetruje ich a je to jeho živobytie. „Od jeho práce závisí potravinová sebestačnosť našej krajiny. Poľovníci tiež majú svoje náklady, ale ich výška sa s nákladmi farmára nedá porovnávať. Rovnako je neporovnateľný aj zisk. Nevieme si vysvetliť, prečo pomoc štátu prichádza len takto jednostranne pre poľovníkov a na farmárov sa zabudlo. Ostatne to nie je prvýkrát a obávame sa, že ani posledný,“ uviedla platforma.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSlovenská poľovnícka komoraSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora