Ceny mäsa určuje dopyt, reagoval stroho agrorezort na zistenia, že máme najdrahšie mäso vo V4

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jahňacie mäso, mäso, obchod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) v pondelok stroho reagovalo na otázky portálu nasvidiek.sk k rebríčku Eurostatu, ktorý zverejnil správu, že Slovensko má najdrahšie mäso vo Visegrádskej štvorke (V4). Webový portál zaujímala odpoveď na otázky – prečo je to tak a čo s tým plánuje MPRV robiť?

„Spotrebiteľské ceny mäsa, ale aj ceny všetkých potravín a iných tovarov sa riadia predovšetkým dopytom. Maloobchodné ceny sú výsledkom individuálnej obchodnej a marketingovej politiky každého predajcu, pričom môžu rásť len na takú úroveň, po ktorú je konečný spotrebiteľ ochotný za mäso zaplatiť,“ reagovala na otázky hovorkyňa MPRV Anežka Hrdá.

Tržby chovateľov nestačia pokryť náklady

Pokiaľ ide o ceny na úrovni fariem hospodárskych zvierat, pri porovnaní priemerných nákladov chovateľov na produkciu agrorezort zisťuje, že tržby chovateľov spravidla nestačia pokryť ich náklady.

„MPRV SR sa preto v rámci podpornej politiky snaží vytvoriť stabilné a motivačné prostredie pre chovateľov jatočných zvierat s využitím zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu,“ dodala Hrdá.

Zistenia Eurostatu

Slovensko má najdrahšie mäso z krajín Vyšehradskej skupiny (V4). Vyplýva to z najnovšieho rebríčka štatistického úradu Európskej únie (Eurostat), ktorý hodnotil úrovne spotrebiteľských cien za mäso v roku 2019.

Podľa rebríčka má síce Slovensko siedme najlacnejšie mäso z krajín Európskej únie s indexom 81,1, kde index 100 označuje priemernú cenu mäsa v EÚ, no mäso v Poľsku a Maďarsku je výrazne lacnejšie s indexom 63,3 a 75,3. Priemerná cena mäsa v Českej republike zas dosiahla index 77.

Slovensko malo už v roku 2017 ceny mäsa ako Česko vlani

Index bol vypočítaný z mixu cien hovädzieho, teľacieho, bravčového, jahňacieho, baranieho a kozieho mäsa, hydiny, drobov a lahôdkových, či iných mäsových prípravkov. Index na Slovensku kontinuálne stúpa, odkedy ho Eurostat v roku 2017 začal zaznamenávať.

Slovensko malo v roku 2017 index 76,6, teda taký, ako približne dosiahlo Česko až za rok 2019. V roku 2018 malo Slovensko index 78,9, keď sa medziročne zvýšil o 2,3 bodu. Pri výsledku 81,1 za vlaňajšok tak v porovnaní s rokom 2018 stúpol o 2,2 bodu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anežka Hrdá
Firmy a inštitúcie EurostatMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRV4 Vyšehradská štvorka