Von der Leyenová s Borrellom vyzvali Trumpa k prehodnoteniu rozhodnutia zastaviť financovanie WHO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen - predsedníčka Európskej komisie. Foto: archívne, SITA/AP.

Európska komisia (EK) v sobotu vyzvala amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby ešte prehodnotil svoje rozhodnutie zastaviť financovanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Trump v piatok opäť zaútočil na WHO, ktorá podľa neho nezvládla reakciu na pandémiu, a obvinil ju, že je pod „absolútnou kontrolou“ Číny.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová však v spoločnom vyhlásení s podpredsedom EK Josepom Borrellom v sobotu Trumpa vyzvali, aby si to ešte rozmyslel, pričom upozornili, že „sa treba vyhnúť krokom, ktoré oslabujú medzinárodné výsledky“, pretože „teraz je čas na posilnenie spolupráce a spoločné riešenia“.

Viac o téme: Koronavírus

Jediným efektívnym spôsobom, ako boj s koronavírusom vyhrať, je pritom podľa nich globálna spolupráca. „WHO musí byť naďalej schopná viesť medzinárodné reakcie na pandémie, súčasnú i budúce. Preto je spoluúčasť a podpora všetkých žiadaná a veľmi potrebná,“ uviedli, pričom von der Leyenová dodala, že Európska únia (EÚ) už WHO poskytla dodatočné prostriedky.

Spojené štáty predstavujú pre WHO najväčší finančný zdroj a preto sa očakáva, že Trumpovo rozhodnutie organizáciu výrazne oslabí. Americký prezident pritom tvrdí, že prostriedky, ktoré krajina posielala WHO, presmeruje iným medzinárodným organizáciám, no podrobnosti neuviedol.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TrumpJosep BorrellUrsula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópska úniaWHO Svetová zdravotnícka organizácia