Voliť prišli aj 103-ročná Eržika a 102-ročný Jozef

Parlamentné voľby
Volička, 103-ročná Alžbeta Zsakayová (uprostred) počas volebného aktu pre voľby do Národnej rady SR v roku 2016 v Misijnom dome v Nitre. Nitra, 5. marec 2016. Foto: SITA/Martin Havran

NITRA 5. marca (WebNoviny.sk) – Napriek vysokému veku si parlamentné voľby nenechala ujsť 103-ročná Alžbeta Zsakay, ktorej nikto nepovie inak ako Eržika. Narodila sa 30. novembra 1912 a je najstaršou obyvateľkou Nitry. Politika ju už veľmi nezaujíma, no stále číta knihy. Rozčítaných ich má hneď niekoľko naraz. Ako povedala, číta len také, kde je dej, filozofovanie ju nebaví. Volila do prenosnej urny v Misijnom dome na Kalvárii, kde žije zhruba mesiac. Väčšinou je na vozíčku, no stále vie spraviť pár krokov aj sama. Rada porozpráva o knihe, ktorú práve číta. Lepšie sa jej komunikuje v maďarčine, v ktorej aj číta.

„Stále je čulá, so svojimi známymi rada podebatuje. Má taký mladícky režim, že dlhšie spí a dlhšie je hore. Ráno spí do ôsmej a hore je do pol desiatej, čo je u starších ľudí netypické, vtedy už všetci ostatní spia,“ povedala rehoľná sestra Veronika. Alžbeta Zsakay sa narodila v Prešove, väčšinu života strávila v Nitre, kde učila na vysokej škole v Nitre dejiny hudby. Nikdy sa nevydala a nemá ani deti. „Som stará dievka,“ povedala o sebe so smiechom.

Obrazom: Parlamentné voľby 2016

Svoje volebné právo využil aj najstarší obyvateľ Trnavy, 102-ročný Jozef Lukovič. Keďže nohy ho už poslúchajú menej ako v minulosti, do volebnej miestnosti prišiel na vozíku v sprievode dcéry Silvie a zaťa Milana. Napriek vysokému veku sa bývalý pedagóg stále zaujíma o dianie v spoločnosti a pravidelne chodí aj voliť.

Lukovič, držiteľ Ceny mesta Trnava a Čestný občan Trnavského samosprávneho kraja, oslávil svoje 102. narodeniny koncom minulého roku. Vtedy sa mu splnilo aj želanie vidieť nový futbalový stánok Spartaka Trnava. Najstarší Trnavčan celý život pôsobil ako pedagóg na rôznych typoch škôl, špeciálne sa venoval talentovanej mládež v oblasti športu. Zakladal viaceré športové kluby. Keďže patril ku generácii tých učiteľov, ktorých povinnosti sa nekončili posledným zazvonením v škole, zaoberal sa aj divadlom a inými voľnočasovými aktivitami. Bol tiež zakladateľom a vedúcim tanečného súboru Pedagóg.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom