Vojna na Ukrajine: Rusi zaútočili na päť staníc, Zelenskyj ďakuje USA a slovenské tanky v bojoch nie sú (online)

Ukrajina, vojna, Charkov
Muž kráča v Charkove na Ukrajine a v pozadí vidno dym po bombardovaní. Foto: archívne, SITA/AP

Rusko urobilo malé pokroky pri okupácii východoukrajinského Donbasu, ale zatiaľ sa mu nepodarilo dosiahnuť „významný prelom“. Vo svojom pondelkovom hodnotení situácie to uvádza britské ministerstvo obrany.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ako tiež uvádza, rozhodnutie Kremľa obliehať oceliareň Azovstaľ v meste Mariupoľ znamená, že mnoho jednotiek musí zostať v meste a nemožno ich nasadiť do ďalších častí Ukrajiny. Ukrajinská obrana Mariupoľa „vyčerpala mnoho ruských jednotiek a znížila ich bojovú účinnosť“, uviedol rezort.

Ministerstvo tiež tvrdí, že ruskí predstavitelia z oblasti obrany navrhli, aby na kompenzačné platby rodinám vojakov dohliadali vojenské a nie civilné úrady. To je pravdepodobne preto, že sa snažia pred verejnosťou ukryť „skutočný rozsah ruských strát“.

Päť ukrajinských železničných staníc v centrálnej a západnej časti krajiny sa v pondelok stalo terčom ruských útokov.  Uviedol to šéf spoločnosti Ukrajinské železnice Alexander Kamyšin, podľa ktorého si útoky vyžiadali aj obete, ale podrobnosti hneď neboli k dispozícii. Informuje o tom portál news.sky.com.

„Päť železničných staníc dnes bombardovali v priebehu jednej hodiny. Hlásené sú obete, podrobnosti budú neskôr. Rusi pokračujú v ničení ukrajinskej železničnej infraštruktúry,“ konštatoval Kamyšin. Pondelkové bombardovanie nie je od začiatku ruskej invázie prvým útokom na ukrajinské železničné stanice. Začiatkom apríla raketový útok na stanicu v meste Kramatorsk zabil najmenej 50 ľudí, vrátane piatich detí.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a šéf rezortu obrany Lloyd Austin na tajnej schôdzke v Kyjeve informovali ukrajinského prezidenta Volodomyra Zelenského o vojenskej pomoci v sume viac ako 300 miliónov dolárov a o predaji munície za 165 miliónov dolárov.

Ministerstvo obrany SR poprelo, že by boli slovenské tanky T-72 zapojené v bojoch na Ukrajine. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková. Na sociálnych sieťach sa objavili príspevky o tom, že slovenské tanky T-72 majú byť zapojené napríklad v bojoch v Luhansku.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

22:00 Pondelňajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v utorok.

20:36 Na Facebooku je obsah popierajúci ruské zverstvá v Buči neďaleko ukrajinskej metropoly Kyjiv populárnejší ako pravda. Tvrdí to štúdia britského Inštitútu pre strategický dialóg (ISD).

Tá skúmala príspevky na uvedenej sociálnej sieti v 20 krajinách a zistila, že viac ako tri týždne po objavení masakry v Buči sú na Facebooku najviac zdieľané príspevky tie, ktoré túto udalosť spochybňujú.

20:06 Spojené kráľovstvo uviedlo, že informácie odvysielané v ruskej štátnej televízii, že britský premiér Boris Johnson pohrozil jednostranným jadrovým útokom proti Rusku, sú nepravdivé. Referuje o tom spravodajský web BBC.

19:48 Podľa britských odhadov bolo na Ukrajine od začiatku invázie zabitých približne 15-tisíc ruských vojakov. Ako referuje spravodajský web CNN, v pondelok to povedal britský minister obrany Ben Wallace.

19:03 Americké ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že schválilo predaj „neštandardnej munície“ na Ukrajinu v hodnote 165 miliónov dolárov. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Vysoký predstaviteľ ministerstva obrany v nedeľu novinárom povedal, že „je to druh munície, ktorý Ukrajinci stále používajú“, pretože majú mnoho systémov pochádzajúcich zo sovietskych čias.

Ako v tlačovej správe uviedlo ministerstvo zahraničných vecí, spomenutý predaj „zlepší schopnosť Ukrajiny čeliť súčasným a budúcim hrozbám“ zo strany ruských síl.

Predaj prišiel na žiadosť ukrajinskej vlády a zahŕňa náboje do mínometov, automatické granátomety a húfnice.

18:31 Na nutnosti jednotného a koordinovaného postupu celej Európskej únie (EÚ) voči Rusku a udelení štatútu kandidátskej krajiny pre Ukrajinu sa zhodli členovia výborov pre európske záležitosti.

V tlačovej správe o tom informovala Zuzana Beňová, asistentka predsedníčky Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti Vladimíry Marcinkovej (klub SaS). Tá bola hostiteľkou dvojdňového rokovania eurovýborov krajín V4 a Ukrajiny, ktoré sa uskutočnilo v Košiciach.

18:11 Aktivisti z environmentálnej organizácie Greenpeace použili kajaky a čln, aby zabránili ruskému ropnému tankeru vyložiť svoj náklad južne od nórskeho Osla.

17:40 Kyjev odstráni sochu zo sovietskej éry pripomínajúcu „priateľstvo“ medzi Ukrajincami a Rusmi. Ako informuje spravodajský web CNN, potvrdil to kyjivský starosta Vitalij Kličko.

17:18 Rusko vypovedá 40 nemeckých diplomatov, Reaguje tak na vypovedanie rovnakého počtu ruských diplomatov z Nemecka zo začiatku mesiaca.

Ruské ministerstvo zahraničia v pondelok informovalo, že si predvolalo nemeckého veľvyslanca Gézu Andreasa von Geyra, aby mu vyjadrilo „ostrý protest voči jasne nepriateľskému rozhodnutiu“ vypovedať ruský diplomatický personál. Ambasádorovi povedali, že 40 členov nemeckých diplomatických misií oficiálne vyhlásia za nevítaných v Rusku.

Nemecko oznámilo vypovedanie 40 ruských diplomatov 4. apríla po tom, čo sa začali hromadiť dôkazy o vraždách civilistov a masových hroboch v Buči pri ukrajinskom hlavnom meste Kyjev.

16:38 Prokuratúra Medzinárodného trestného súdu (ICC) sa pridáva k spoločnému vyšetrovaciemu tímu, ktorý založili Ukrajina, Litva a Poľsko za účelom vyšetrovania zverstiev napáchaných počas vojny na Ukrajine. Hlavný prokurátor ICC Karim Khan v pondelok podpísal dohodu o účasti na mnohonárodnom úsilí, ktorého cieľom je uľahčiť vyšetrovanie a spoluprácu.

Eurojust, agentúra Európskej únie pre justičnú spoluprácu, uviedol, že dohoda vysiela „jasný odkaz, že sa vynaloží všetko úsilie na efektívne zhromaždenie dôkazov o hlavných medzinárodných zločinoch spáchaných na Ukrajine a na postavenie zodpovedných pred súd“. Účasť prokurátorov ICC podľa neho agentúry „umožní rýchlu koordináciu a spoluprácu v reálnom čase s partnerskými krajinami vyšetrovacieho tímu v súvislosti s vyšetrovaniami“, ktoré vedie medzinárodný súd a vnútroštátne orgány činné v trestnom konaní.

Khan minulý mesiac oznámil, že otvára vyšetrovanie na Ukrajine, poslal tam vyšetrovateľov a sám navštívil miesta zločinov.

16:13 V sklade ropy v Briansku v západnom Rusku vypukol v noci masívny požiar. Príčina zatiaľ nie je známa a rovnako ani to, či to ovplyvní dodávky do Európy.

15:30 Organizácia Spojených národov (OSN) by mala zakročiť a dohliadať na evakuačnú trasu pre civilistov z obliehanej oceliarne v meste Mariupoľ na juhu Ukrajiny.

Na komunikačnej platforme Telegram to uviedla ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková s tým, že humanitárny koridor z Azovstaľu, ktorého otvorenie oznámilo Rusko, nedohodli s Ukrajinou. Ukrajina trasu podľa političky z toho dôvodu nepovažuje za bezpečnú. Rusko už viackrát porušilo dohody o podobných evakuáciách, dodala.

Tento týždeň by mal Rusko a Ukrajinu navštíviť generálny tajomník OSN António Guterres. Vereščuková ho vyzvala, aby bol „iniciátorom a garantom“ humanitárnej cesty z oceliarne a aby zamestnanci OSN a Medzinárodného výboru Červeného kríža sprevádzali evakuovaných.

Obrovská oceliareň, pod ktorou je rozsiahle bludisko podzemných krytov, zostáva poslednou baštou ukrajinského odporu v strategickom prístavnom meste pri Azovskom mori. Ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že v závode sa ukrýva do tisíc civilistov.

Ukrajina, vojna, Mariupoľ
Žena, ktorá utiekla z Mariupolu, plače od úľavy po tom, čo dorazila do utečeneckého centra v Záporoží na Ukrajine. Foto: SITA/AP

15:26 Medzinárodná korčuliarska únia (ISU) odobrala Rusku právo hostiť v nasledujúcej sezóne preteky krasokorčuliarskej Grand Prix. Dôvodom je vojenský konflikt, ktorý na území Ukrajiny rozpútali v závere februára Rusi.

Podujatie známe pod názvom Rostelecom Cup sa malo v Rusku konať 25. – 27. novembra 2022, ISU teraz hľadá náhradné dejisko. Vlani sa uvedené preteky konali v Soči a ovládla ho domáca 15-ročná Kamila Valijevová.

15:17 Európska únia (EÚ) čoskoro predstaví šiesty balík sankčných opatrení proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Ako pre web The Times uviedol výkonný podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis, sankcie budú obsahovať „nejakú formu“ embarga na ruskú ropu, ktoré by Moskvu pripravilo o lukratívne príjmy z exportu energií.

15:10 Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Spojené štáty a ich spojencov z rozdeľovania ruskej spoločnosti. Tiež chcú podľa neho zničiť Rusko zvnútra, ale ich plány zlyhali.

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, SITA/AP.

15:04 Ruské sily pripravujú útok na mesto Kryvyj Roh, rodisko ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Na Telegrame to uviedol najvyšší vojenský predstaviteľ v Kryvom Rihu Olexandr Vilkul. Dodal, že očakávajú ofenzívu v najbližších dňoch, ale mesto je „plne pripravené“. „Nepriateľ vytvára útočnú údernú formáciu naším smerom v Chersonskej oblasti. V najbližších dňoch čakáme na ich prípadný prechod do ofenzívy. Vieme však o nich viac, ako si myslia. Rozumieme všetkým ich plánom a sme plne pripravení na akýkoľvek vývoj situácie,“ povedal Vilkul.

13:56 Rusko plánuje uskutočniť v juhoukrajinskom meste Cherson „zinscenované referendum“.

13:35 V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda približne 21 900 ruských vojakov.

Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl s tým, že počas nedele zaznamenali Rusi najväčšie straty v oblasti Severodonecka. Podľa generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl Rusko doteraz prišlo aj o 884 tankov, 2258 bojových obrnených vozidiel, 1566 vozidiel, 411 delostreleckých systémov, 149 odpaľovacích raketových systémov, 69 systémov protivzdušnej obrany, 154 vrtuľníkov, 181 lietadiel, 76 palivových nádrží, 201 dronov a osem lodí.

13:26 Ruská armáda oznámila, že otvára humanitárny koridor na evakuáciu civilistov z obliehanej oceliarne v meste Mariupoľ na juhu Ukrajiny.

Ministerstvo obrany Ruska uviedlo, že humanitárny koridor bude otvorený od 14:00 miestneho času pre všetkých civilistov, aby mohli odísť z oceliarne Azovstaľ. Ministerstvo konštatovalo, že ruskí vojaci prerušia streľbu, aby civilisti mohli závod bezpečne opustiť.

Obrovská oceliareň, pod ktorou je rozsiahle bludisko podzemných krytov, zostáva poslednou baštou ukrajinského odporu v strategickom prístavnom meste pri Azovskom mori. Ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že v závode sa ukrýva do tisíc civilistov. Kyjev opakovane vyzýva Moskvu, aby im dovolila bezpečný odchod.

Vojna na Ukrajine,
Poškodené a spálené autá, za ktorými vidno dym stúpajúci z oceliarne Azovstaľ, v oblasti kontrolovanej separatistickými silami podporovanými Ruskom v Mariupole na Ukrajine (18. apríl 2022). Foto: SITA/AP.

12:29 Ruské sily zriadili v Charkovskej oblasti koncentračný tábor, v ktorom mučili ukrajinských civilistov.

Na Telegrame to uviedla ukrajinská verejná ochrankyňa ľudských práv Ľudmyla Denisovová. Ruské jednotky podľa nej vytvorili koncentračný tábor v budove továrne vo Vovčansku, severovýchodne od Charkova, takmer na hraniciach s Ruskom. „Obyvatelia Charkovskej oblasti sú mučení a nútení spolupracovať,“ povedala Denisovová a dodala, že podobné akcie Rusi vykonávajú aj v okupovanom Izjume.

12:18 Ministerstvo obrany SR poprelo, že by boli slovenské tanky T-72 zapojené v bojoch na Ukrajine. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková. Na sociálnych sieťach sa objavili príspevky o tom, že slovenské tanky T-72 majú byť zapojené napríklad v bojoch v Luhansku.

11:40 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poďakoval Spojeným štátom za ich „bezprecedentnú“ podporu Ukrajine.

Lloyd Austin, Antony Blinken, Volodymyr Zelenskyy
Stretnutie prezidenta Volodymyra Zelenského s Lloydom Austinom a Antony Blinkenom v Kyjeve. Foto: archívne, SITA/AP.

10:53 Rusko urobilo malé pokroky pri okupácii východoukrajinského Donbasu, ale zatiaľ sa mu nepodarilo dosiahnuť „významný prelom“.

10:21 Päť ukrajinských železničných staníc v centrálnej a západnej časti krajiny sa v pondelok stalo terčom ruských útokov.

Uviedol to šéf spoločnosti Ukrajinské železnice Alexander Kamyšin, podľa ktorého si útoky vyžiadali aj obete, ale podrobnosti hneď neboli k dispozícii. Informuje o tom portál news.sky.com. „Päť železničných staníc dnes bombardovali v priebehu jednej hodiny. Hlásené sú obete, podrobnosti budú neskôr. Rusi pokračujú v ničení ukrajinskej železničnej infraštruktúry,“ konštatoval Kamyšin.

Pondelkové bombardovanie nie je od začiatku ruskej invázie prvým útokom na ukrajinské železničné stanice. Začiatkom apríla raketový útok na stanicu v meste Kramatorsk zabil najmenej 50 ľudí, vrátane piatich detí.

10:13 Americký minister obrany Lloyd Austin sa vyjadril, že „svet je inšpirovaný“ Ukrajinou v tejto vojne a USA budú pokračovať vo svojej podpore.

Lloyd Austin, Volodymyr Zelenskyj, Antony Blinken
Americký minister obrany Lloyd Auston a šéf americkej diplomacie Antony Blinken počas rokovanie s ukrajinský prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve. Foto: Ukrainian Presidential Press Office via AP.

9:51 Slovensko-ukrajinskú hranicu v smere na Ukrajinu v nedeľu prekročilo viac ako tisíc osôb. Na vstupe do SR prešlo spolu 355 mužov, 641 žien a 333 detí. O dočasné útočisko v nedeľu na Slovensku požiadalo 125 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 237 policajtov, 71 hasičov, 127 colníkov, 303 vojakov, 137 dobrovoľníkov, 50 príslušníkov zahraničných zložiek a 14 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených 23 autobusov, ktoré prepravili 156 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky. Vlakovou dopravou bolo prepravených 136 osôb.

Celkovo už slovensko-ukrajinskú hranicu na vstupe do SR prekročilo viac ako 360-tisíc osôb, na výstupe zo SR ich bolo takmer 109-tisíc. Udelených bolo celkovo takmer 71-tisíc dočasných útočísk.

9:34 Slovenská pomoc Ukrajine je jedna z najväčších v porovnaní k HDP. Informuje rezort diplomacie na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:12 Takmer 110-tisíc eur na pomoc Ukrajine vyzbierali veriaci v chrámoch Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie. Ako uviedol hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič, ide o historicky najvyššiu čiastku, ktorá kedy bola vyzbieraná v chrámoch archieparchie.

Pavlišinovič pripomenul, že mimoriadnu finančnú zbierku vyhlásil vladyka Ján Babjak na tretiu pôstnu nedeľu 20. marca. Vo všetkých gréckokatolíckych chrámoch Prešovskej archieparchie sa v nej na pomoc Ukrajincom postihnutých vojnou vyzbierala suma 109 640 eur. „Vladyka Ján Babjak vyjadruje veľkú vďaku všetkým veriacim za ich nezištnosť a solidaritu, ktorá sa prejavila nielen v tejto finančnej zbierke, ale aj v humanitárnej pomoci, modlitbovej podpore, či dobrovoľníckej činnosti pre ľudí utekajúcich, ale aj žijúcich na vojnou zmietanej Ukrajine. Arcibiskup pozýva veriacich, aby sa nenechali nikým a ničím odradiť a znechutiť, ale mali stále srdcia naklonené k tým, ktorí mnohokrát stratili všetko,“ uviedol Pavlišinovič.

Pre agentúru SITA konkretizoval, že väčšina prostriedkov je určená na pomoc priamo na Ukrajine, kde o jej využití rozhodnú biskupi z Kyjeva a Ľvova. Zvyšná časť je určená na zabezpečenie pobytu ukrajinských utečencov, o ktorých sa gréckokatolícka cirkev stará na Slovensku.

8:51 Nemecký vicekancelár Robert Habeck označil za chybu, že jeho krajina už omnoho skôr nepodporovala ukrajinskú armádu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Minister hospodárstva a ochrany klímy sa v rozhovore pre verejnoprávnu televíziu Zweites Deutsches Fernsehen vyjadril, že Nemecko malo s podporou začať už pred rokmi. „Určite sme mali podporovať ukrajinskú armádu omnoho skôr, a tým nemám na mysli dni alebo týždne, ale roky,“ skonštatoval Habeck.

Predchádzajúca nemecká vláda kancelárky Angely Merkelovej čelila kritike pre väzby s Ruskom, najmä pre závislosť od ruských energií.

Nemecko teraz podľa Habecka pomáha s dodávkami ťažkých zbraní Ukrajine po tom, ako sa vláda zaviazala zvýšiť výdavky na obranu tak, aby splnila cieľ NATO, ktorý zodpovedá 2 % HDP. Krajina tiež pozastavila spustenie plynovodu Nord Stream 2 z Ruska.

8:29 Veľvyslankyňou USA na Ukrajine sa má stať Bridget Brinková. Počas nedeľňajšieho stretnutia s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve to oznámili americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a šéf rezortu obrany Lloyd Austin. Informuje o tom portál news.sky.com.

Brinková bola od roku 2019 veľvyslankyňou na Slovensku a predtým pôsobila na diplomatických postoch v Srbsku, na Cypre, v Gruzínsku a v Uzbekistane. Jej vymenovanie za veľvyslankyňu na Ukrajine, ktoré má onedlho oznámiť prezident USA Joe Biden, musí najprv schváliť americký Senát.

USA potvrdili, že sa budú snažiť čo najskôr opäť otvoriť svoju ambasádu v Kyjeve. Predstavitelia krajiny uviedli, že posudzujú bezpečnostnú situáciu v ukrajinskom hlavnom meste. Veľvyslanectvo USA na Ukrajine uzavreli v prvých dňoch ruskej invázie.

Lloyd Austin, Volodymyr Zelenskyj, Antony Blinken
Zľava: Americký minister obrany Lloyd Austin, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a šéf americkej diplomacie Antony Blinken po ich stretnutí v Kyjeve. Foto: SITA/AP.

7:27 Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a šéf rezortu obrany Lloyd Austin na tajnej schôdzke v Kyjeve informovali ukrajinského prezidenta Volodomyra Zelenského o vojenskej pomoci v sume viac ako 300 miliónov dolárov a o predaji munície za 165 miliónov dolárov. Zároveň uviedli, že prezident USA Joe Biden oznámi meno amerického veľvyslanca na Ukrajine. Americkí diplomati, ktorí z Ukrajiny odišli pre ruskou februárovou inváziou, sa začnú do krajiny vracať tento týždeň.

7:09 Ruské jednotky dostali „tiché povolenie“ na znásilňovanie civilistov počas invázie na Ukrajinu. Ako referuje spravodajský web BBC, uviedla to popredná britská právnička pre ľudské práva.

Helena Kennedyová, ktorá je súčasťou pracovnej skupiny pomáhajúcej skúmať prípady údajných vojnových zločinov na Ukrajine, uviedla, že doterajšie dôkazy poukazujú na to, že ruskí vojaci spáchali „závažné trestné činy“.

V nedeľňajšom rozhovore pre Sky’s Sophy Ridge povedala, že ruským vojakom bola umožnená určitá „imunita“, pretože nikto nebol disciplinárne potrestaný za priestupky. Poznamenala však, že stíhanie ľudí za takéto zločiny býva „veľmi ťažké“.

Rusko bolo obvinené z vojnových zločinov v mnohých oblastiach Ukrajiny vrátane Buče neďaleko Kyjeva. Kremeľ opakovane poprel, že by jeho sily páchali zverstvá.

7:00 Vitajte pri sledovaní pondelňajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Antony BlinkenJoe BidenLloyd AustinVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj