Vojna na Ukrajine: Rusi majú pod kontrolou väčšinu Sjevjerodonecka a mestom Mykolajiv otriasli výbuchy (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna na Ukrajine
Ukrajinský vojaci v tanku v Doneckej oblasti (20. jún 2022). Foto: SITA/AP.

Ruskí vojaci v Luhanskej oblasti sa podľa generálneho štábu ukrajinskej armády sústreďujú na predchádzanie ukrajinským útokom proti „zázemiu skupiny ruských síl operujúcich v smere na Slavjansk“. V oblasti Rusi používajú delostrelectvo proti civilnej infraštruktúre. Informuje o tom portál cnn.com.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V oblasti západne a juhozápadne od mesta Izjum sa v posledných dňoch odohrali intenzívne boje, keďže ukrajinská armáda sa snaží podnikať protiútoky proti ruským zásobovacím trasám. Ukrajinské sily pri rieke Siverskyj Donec severne od Slavjanska podľa ukrajinského generálneho štábu naďalej odolávajú úsiliu Ruska o prielom pri obciach Bohorodyčne a Dolyna.

Ukrajinská armáda zároveň hlási ruské ofenzívne operácie v niekoľkých oblastiach južne od mesta Bachmut, ktoré je kritickým zásobovacím uzlom ukrajinských vojakov. Zdá sa pritom, že Rusi poslednom období južne od Bachmutu dosiahli určité zisky.

Ruské sily útočiace na východoukrajinské mesto Sjevjerodoneck v Luhanskej oblasti majú dostatok rezerv na rozsiahlu ofenzívu. Povedal to vojenský šéf regiónu Serhij Hajdaj. Podľa jeho slov ruská armáda do oblasti dopravila desiatky kusov ťažkej techniky a už ich nasadila na bojisko. Informuje o tom portál cnn.com.

V samotnom meste Sjevjerodoneck podľa Hajdaja pokračujú boje v priemyselnej štvrti, ale „väčšina mesta je pod kontrolou ruskej armády“. Dodal, že sa bojuje aj popri ceste medzi mestami Lysyčansk a Bachmut a Rusi bombardujú všetky mestá v tejto oblasti. Lysyčansk v pondelok „bombardovali takmer celý deň“, poznamenal.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Americký prezident Joe Biden povedal, že počas cesty do Európy najbližší víkend pravdepodobne Ukrajinu nenavštívi. „Nie je to isté,“ odpovedal Biden na otázku, či plánuje navštíviť Ukrajinu a dodal, že nechce „Ukrajincom spôsobovať ďalšie ťažkosti“. Informuje o tom portál cnn.com.

Keď opäť dostal otázku, či predpokladá návštevu Ukrajiny, keď bude v Nemecku a Španielsku na summitoch G7 a NATO, Biden odpovedal: „Počas tejto cesty pravdepodobne nie“. Biden od začiatku ruskej invázie na Ukrajine nebol, ale krajinu navštívil americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a minister obrany Lloyd Austin a tiež americká prvá dáma Jill Bidenová.

Na otázku, či verí tomu, že Ukrajina sa stane členom Európskej únie, Biden novinárom povedal, že podľa neho sa to „veľmi pravdepodobne“ stane.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

21:30 Utorňajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v stredu.

20:51 Vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády, navyšovanie a skvalitňovanie personálnych kapacít Ozbrojených síl SR (OS SR), reorganizácia Vzdušných síl OS SR v súlade s potrebami pre novozavedenú techniku, ako aj vytvorenie jednotky kybernetických operácií či dobudovanie Spoločného operačného veliteľstva. S týmito, ako aj ďalšími úlohami počíta dokument Dlhodobý plán rozvoja rezortu obrany s výhľadom do roku 2035, ktorý dnes schválil parlament.

19:41 Členské štáty Európskej únie údajne dosiahli konsenzus v súvislosti s udelením štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na francúzskeho ministra pre európske záležitosti Clémenta Beaunea.

„Dosiahli sme pokrok v otázkach, o ktorých sme od rána diskutovali, a to v príprave na zasadnutie Európskej rady v Bruseli koncom tohto mesiaca. Týkať sa to bude najmä Ukrajiny a možnosti udelenia štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine, Moldavsku a Gruzínsku,“ povedal Beaune.

Európska komisia 17. júna zverejnila závery o žiadostiach Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska o členstvo v EÚ, v ktorých odporučila prvým dvom spomenutým krajinám udeliť štatút kandidáta.

17:25 Poľskí a ukrajinskí vládni predstavitelia oznámili, že plánujú vo Varšave verejne vystaviť poškodené alebo vyhorené ruské tanky a obrnené vozidlá zajaté ukrajinskými silami počas vojny.

Vedúci kancelárie poľského premiéra Michal Dworczyk povedal, že myšlienkou je poukázať na ruské „zverstvá“ a ukrajinskú reakciu. „Na jednej strane ukazujeme zverstvá, ktoré ruská armáda pácha na Ukrajine, a na druhej strane ukazujeme hrdinskú obranu ukrajinských ozbrojených síl a výsledky týchto bojov,“ povedal Dworczyk.

Výstava s ironickým názvom „Nepremožiteľná armáda“ sa bude konať na Zámockom námestí vo varšavskom Starom meste, ktoré po zničení počas bojov v druhej svetovej vojne pracne prestavali.

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov tento týždeň uviedol, že podobné exponáty sú v pláne aj v iných európskych metropolách, akými sú Berlín, Paríž, Madrid a Lisabon. „Pomôžeme zabezpečiť, aby sa ruské tanky dostali do Európy, ale vo forme trosiek,“ povedal Reznikov v nedeľu pre poľskú televíziu Polsat.

16:44 Ruské ministerstvo zahraničia si v utorok predvolalo veľvyslanca Európskej únie v Rusku Markusa Ederera a „vyjadrilo rozhodný protest“ proti zákazu tranzitu niektorých tovarov cez litovské územie do ruskej Kaliningradskej oblasti. Ministerstvo vo vyhlásení uviedlo, že „požaduje okamžité obnovenie bežnej prevádzky“ tranzitu, inak „budú nasledovať odvetné opatrenia“.

Tajomník ruskej štátnej bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev v utorok navštívil spomenutú ruskú exklávu a počas stretnutia o národnej bezpečnosti prisľúbil, že v súvislosti s litovským zákazom podnikne kroky. „Rusko určite odpovie na takéto nepriateľské akcie,“ poznamenal Patrušev. Dodal, že príslušné opatrenia už pripravujú, budú prijaté v krátkom čase a ich dôsledky budú mať výrazný negatívny dopad na obyvateľstvo Litvy.

Rozhodnutie zakázať prepravu časti tovarov po litovskej železnici do Kaliningradskej oblasti, ktorá je ruskou exklávou medzi poľským a litovským územím pri Baltskom mori, Vilnius v pondelok odôvodnil sankciami voči Rusku zo strany Európskej únie. Litovský minister zahraničia Gabrielius Landsbergis uviedol, že jeho krajina len realizuje sankcie EÚ, ktorej je Litva členom. Minister povedal, že toto opatrenie Litva prijala po „konzultácii s Európskou komisiou„.

K tovarom, ktorých prepravu zakázali, patrí napríklad oceľ, ale postupne sa ich škála má rozšíriť a zahrnie položky od uhlia po alkoholické nápoje. Vlaky s tovarmi z Ruska do Kaliningradskej oblasti premávajú cez Bielorusko a Litvu. Rusko však túto exklávu môže zásobovať aj po mori. Gubernátor Kaliningradskej oblasti Anton Alichanov odhadol, že zákaz sa dotkne zhruba 50 percent tovarov, ktoré doteraz do exklávy dopravovali vlakmi.

15:37 Ukrajinská ekonomika sa postupne zotavuje. V rozhovore odvysielanom na platforme YouTube to povedal viceprezident tamojšej národnej banky Serhij Nikolajčuk.

Podľa neho gastrosektor na Ukrajine funguje so 65 až 70-percentným obratom v porovnaní s predvojnovým obdobím. V hlavnom meste Kyjev momentálne pôsobí v reštauračnom odvetví viac ako 3000 podnikov. Pre porovnanie, na začiatku marca, krátko po vypuknutí vojny, ich bolo v Kyjeve funkčných menej ako 500.

15:00 Rusko oznámilo, že v okupovanej Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny začalo vysielať kremeľské propagandistické televízne kanály.

Referuje o tom Rádio Sloboda, známe aj ako Rádio Slobodná Európa. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Rusi prekonfigurovali poslednú zo siedmich televíznych veží v celom regióne, čo Rusku umožnilo vysielať 24 svojich televíznych kanálov na celom území Chersonskej oblasti.

Rusko v nej už zaviedlo rubeľ a začalo distribuovať svoje pasy. Ruský prezident Vladimir Putin podpísal 25. mája dekrét o zjednodušenom postupe prijímania ruského občianstva pre obyvateľov Zaporižžskej a Chersonskej oblasti na Ukrajine.

14:46 Ženevská konvencia, ktorá stanovuje, ako sa zaobchádza s vojakmi a civilistami počas vojny, podľa Kremľa neplatí na dvoch zajatých Američanov.

Informuje o tom televízia CNN. Dvaja americkí dobrovoľníci, 39-ročný Alexander John-Robert Drueke a 27-ročný Andy Tai Ngoc Huynh, bojovali na strane Ukrajiny, keď ich minulý týždeň zajali a vzali do väzby proruskí separatisti v Doneckej oblasti, tvrdia ruské štátne médiá.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok povedal, že na dvojicu sa nevzťahuje Ženevská konvencia a nemožno v ich prípade vylúčiť trest smrti, čo je však rozhodnutie súdu. Moskva podľa Peskova nemá právo zasahovať.

Alexander Drueke of Tuscaloosa
Nezvestný Alexander John-Robert Drueke. Foto: SITA/AP

14:25 Nemecko bude pokračovať v podpore Ukrajiny zbraňami „tak dlho, ako to bude potrebné“, vyhlásil v utorok nemecký kancelár Olaf Scholz. „Európa a západné demokracie neakceptujú násilný útok na Ukrajinu,“ povedal Scholz na výročnej konferencii Federácie nemeckého priemyslu. Preto na Ukrajinu smerujú rozsiahle dodávky zbraní a na Rusko boli uvalené „bezprecedentne tvrdé sankcie“, dodal. Informuje o tom portál cnn.com.

Olaf Scholz
Nemecký kancelár Olaf Scholz. Foto: twitter.com

14:06 Estónsko v utorok uviedlo, že vrtuľník ruskej pohraničnej stráže narušil cez víkend vzdušný priestor tejto pobaltskej krajiny a člena Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Tallinn si predvolal ruského veľvyslanca, ktorého informovali o incidente.

Estónska armáda vo vyhlásení uviedla, že ruský vrtuľník MI-8 v sobotu večer bez povolenia vstúpil do vzdušného priestoru krajiny na juhovýchode Estónska v oblasti obce Koidula, neďaleko ruského mesta Pskov.

Vrtuľník bol vo vzdušnom priestore Estónska takmer dve minúty. Podľa estónskej armády nepredložil letový plán, mal vypnutý transpondér a nedokázal udržiavať rádiové spojenie s estónskymi leteckými navigačnými službami.

Spomenutý incident bol už druhým narušením vzdušného priestoru Estónska v tomto roku. Minulý rok ruské lietadlá, vojenské aj civilné, narušili estónsky vzdušný priestor dovedna päťkrát.

13:31 Afrika je rukojemníkom ruskej invázie na Ukrajine, keďže dopláca na katastrofálne rastúce ceny potravín.

Pred predstaviteľmi Africkej únie to v pondelok povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten už niekoľko týždňov žiadal o možnosť prihovoriť sa zástupcom „čierneho kontinentu“, na ktorom si mnohé štáty zachovali úzke väzby na Rusko a nepodporili rezolúciu Valného zhromaždenia OSN odsudzujúcu inváziu.

Ukrajina i Západ dúfajú, že sa tieto väzby oslabia zdôraznením, že za dramatický nedostatok obilnín, prudký nárast cien potravín a pohonných hmôt na africkom kontinente môžu kroky Moskvy. „Ruská blokáda ukrajinského exportu je vojnový zločin,“ vyjadril sa v pondelok šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

„Snažia sa využiť vás a utrpenie ľudí, aby vyvinuli tlak na demokracie, ktoré uvalili sankcie na Rusko,“ povedal Zelenskyj zástupcom Africkej únie.

13:29 Prepravovať ukrajinské obilie cez svoje územie chce okrem Maďarska aj Slovensko.

Štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby SR Jaroslav Kmeť (nom. Sme rodina) informoval o snahe vytvoriť dopravný koridor z Ukrajiny po železnici do riečneho prístavu v Bratislave a ďalej po Dunaji až do rumunského čiernomorského prístavu Konstanca.

Odtiaľ by obilie mohlo pokračovať do Afriky. „Je to omnoho kratšia, lacnejšia a ekologickejšia cesta ako ďalšie alternatívy,“ uviedol na sociálnej sieti Kmeť. „Prístav Konstanca je tiež súčasťou novej Hodvábnej cesty z Ázie, ktorá sa prepisuje aj kvôli vojne na Ukrajine,“ poznamenal.

Preprava obilia
Slovensko má podľa Kmeťa výbornú logistickú polohu. Foto: www.facebook.com

13:25 Európska komisia (EK) v utorok navrhla mobilizáciu 600 miliónov eur z rezerv Európskeho rozvojového fondu na riešenie súčasnej krízy potravinovej bezpečnosti, ktorú zhoršila ruská invázia na Ukrajinu.

Mobilizované financie podporia africké, karibské a tichomorské krajiny pri riešení vážnej situácie. EK o tom informovala v utorok na svojej internetovej stránke.

Na humanitárnu pomoc by podľa EK malo smerovať 150 miliónov eur, na podporu udržateľnej produkcie a odolnosti potravinových systémov ďalších 350 miliónov eur a na makroekonomickú podporu 100 miliónov eur.

„Ruská agresívna vojna si vyberá vysokú a nezmyselnú daň nielen na ukrajinskom obyvateľstve ale aj na tých najzraniteľnejších vo svete,“ uviedla šéfka EK Ursula von der Leyenová, ktorá predstavila nové podporné opatrenia.

„Rusko stále blokuje milióny ton zúfalo potrebného obilia. S cieľom pomôcť našim partnerom zmobilizujeme dodatočných 600 miliónov eur, aby sme sa vyhli potravinovej kríze a ekonomickému šoku,“ dodala šéfa EK.

Ursula von der Leyenová
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Foto: SITA/AP

12:05 Niekoľko explózií otriaslo mestom Mykolajiv na juhu Ukrajiny. Uviedla to regionálna administratíva, ale podrobnosti o obetiach a miestach výbuchov nezverejnili. Svedkovia počuli tri silné výbuchy. Explózie nasledovali po tom, ako sa v pondelok oblasť v okolí Mykolajiva stala terčom raketových útokov. Informuje o tom portál cnn.com.

Región mesta Mykolajiv susediaci s Chersonskou oblasťou podľa ukrajinskej armády naďalej bombardujú ruské sily brániace územie, ktoré obsadili. Regionálna administratíva uviedla, že mesto Šyroke ležiace 50 kilometrov východne od Mykolajiva bombardovali v pondelok v noci a v utorok ráno. „Podľa predbežných informácií výsledkom nie sú nijaké obete,“ uviedla regionálna správa.

Frontové línie v oblasti Mykolajiva a Chersonu sa za posledný mesiac veľmi nezmenili, hoci ukrajinské sily dosiahli určité mierne zisky v rámci protiofenzívy, ktorú odštartovali začiatkom júna.

11:24 Ruskí vojaci v Luhanskej oblasti sa podľa generálneho štábu ukrajinskej armády sústreďujú na predchádzanie ukrajinským útokom proti „zázemiu skupiny ruských síl operujúcich v smere na Slavjansk“. V oblasti Rusi používajú delostrelectvo proti civilnej infraštruktúre. Informuje o tom portál cnn.com.

V oblasti západne a juhozápadne od mesta Izjum sa v posledných dňoch odohrali intenzívne boje, keďže ukrajinská armáda sa snaží podnikať protiútoky proti ruským zásobovacím trasám. Ukrajinské sily pri rieke Siverskyj Donec severne od Slavjanska podľa ukrajinského generálneho štábu naďalej odolávajú úsiliu Ruska o prielom pri obciach Bohorodyčne a Dolyna.

Ukrajinská armáda zároveň hlási ruské ofenzívne operácie v niekoľkých oblastiach južne od mesta Bachmut, ktoré je kritickým zásobovacím uzlom ukrajinských vojakov. Zdá sa pritom, že Rusi poslednom období južne od Bachmutu dosiahli určité zisky.

10:28 Ruský novinár a držiteľ Nobelovej ceny za mier Dmitrij Muratov v pondelok predal v aukcii medailu, ktorú v súvislosti s touto cenou dostal. Celý výnos smeruje na pomoc ukrajinským detským utečencom. Informuje o tom portál cnn.com.

10:13 Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v pondelok viac ako 2 500 osôb. Z toho bolo 728 mužov, 1 380 žien a 415 detí.

O dočasné útočisko požiadalo 330 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za včerajší deň takmer 2 800 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 29 policajtov, 33 hasičov, 90 colníkov, 97 vojakov, 44 dobrovoľníkov, dvaja kňazi a 25 zamestnancov migračného úradu.

Celkovo už Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu prekročilo viac ako 532-tisíc osôb, udelených bolo viac ako 82-tisíc dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali viac ako 279-tisíc osôb.

9:41 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že jeho krajina smeruje k tomu, že sa stane súčasťou Európskej únie.

„Krok po kroku sa pohybujeme počas tohto rozhodujúceho týždňa a každý deň robíme všetko, aby nikto nepochyboval, že Ukrajina si zaslúži štatút kandidáta. Denne dokazujeme, že už teraz sme súčasťou Európskej únie,“ povedal Zelenskyj v pondelkovom večernom príhovore.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:47 Najmenej traja ľudia zomreli v pondelok v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny počas pondelkového ruského bombardovania. Uviedol to šéf regionálnej administratívy Oleh Synjehubov.

„V posledných dňoch ruskí okupanti, ktorým sa nedarí dosahovať úspech v boji proti ukrajinským ozbrojeným silám v Charkovskej oblasti, zintenzívnili bombardovanie nášho regionálneho centra a ďalších obcí,“ vyjadril sa Synjehubov. Informuje o tom portál cnn.com.

Synjehubov povedal, že pri bombardovaní zomrela 65-ročná žena v obci Kutuzivka a 61-ročná žena a 49-ročný muž v meste Balaklija. Rusi použili salvové raketomety a ďalšie strely. Synjehubov dodal, že v Charkove teraz žije približne 700-tisíc ľudí. Je to zhruba polovica počtu obyvateľstva, ktoré v meste žilo pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu.

8:16 Ruské sily útočiace na východoukrajinské mesto Sjevjerodoneck v Luhanskej oblasti majú dostatok rezerv na rozsiahlu ofenzívu. Povedal to vojenský šéf regiónu Serhij Hajdaj. Podľa jeho slov ruská armáda do oblasti dopravila desiatky kusov ťažkej techniky a už ich nasadila na bojisko. Informuje o tom portál cnn.com.

V samotnom meste Sjevjerodoneck podľa Hajdaja pokračujú boje v priemyselnej štvrti, ale „väčšina mesta je pod kontrolou ruskej armády“. Dodal, že sa bojuje aj popri ceste medzi mestami Lysyčansk a Bachmut a Rusi bombardujú všetky mestá v tejto oblasti. Lysyčansk v pondelok „bombardovali takmer celý deň“, poznamenal.

8:00 Vitajte pri sledovaní utorňajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dmitrij PeskovJoe BidenSergej LavrovVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie EU Európska únia