Vojna na Ukrajine: Dve strely zasiahli krížnik Moskva, Rusi v prípade rozšírenia NATO posilnia obranu (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rusko, Ukrajina, vojna, útok, utečenci
Muž a jeho manželka tlačia vozík s jedlom okolo školy poškodenej ostreľovaním v Yahidne. Foto: SITA/AP

Ukrajinské ozbrojené sily zasiahli dvomi strelami ruský krížnik Moskva a spôsobili na plavidle „vážne škody“. Oznámil to gubernátor Odeskej oblasti Maksym Marčenko. Krížnik Moskva je vlajkovou loďou ruskej Čiernomorskej flotily.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že loď je poškodená, no odmietlo tvrdenie, že by ju zasiahli Ukrajinci. Na palube údajne v dôsledku požiaru, ktorého príčinu vyšetrujú, vybuchla munícia. Celú posádku Moskvy podľa ministerstva evakuovali.

Americký prezident Joe Biden v stredu schválil ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine v hodnote 800 miliónov dolárov. Oznámil to po telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Dodávka by podľa jeho slov mala obsahovať delostrelecké systémy a muníciu, obrnené transportéry a tiež helikoptéry. Spojené štáty spolu so spojencami budú podľa Bidena naďalej spolupracovať v poskytovaní zbraní a zásob, kým bude konflikt trvať.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je podľa vlastných slov „úprimne vďačný“ Spojeným štátom za ďalší balík vojenskej pomoci v hodnote 800 miliónov dolárov.

Povedal to vo svojom pravidelnom nočnom príhovore, počas ktorého poďakoval aj za stredajšiu návštevu prezidentom Poľska, Estónska, Litvy a Lotyšska. Títo lídri podľa neho „pomáhali od prvého dňa, neváhali nám dať zbrane, nepochybovali o tom, či uvaliť sankcie“.

Počas telefonátu s americkým prezidentom Joeom Bidenom sa podľa Zelenského zhovárali o novej dodávke zbraní, ešte prísnejších sankciách proti Rusku a tiež o snahe postaviť pred spravodlivosť ruských vojakov, ktorí na Ukrajine páchajú vojnové zločiny.

Povedal tiež, že ďalej pokračujú práce na odstránení desiatok tisíc nevybuchnutých granátov a mín, ktoré nechali na severe Ukrajiny ustupujúci Rusi. Ľudí vracajúcich sa domov do týchto oblastí preto vyzval, aby si dávali pozor na akékoľvek neznáme objekty a nahlásili ich polícii.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

22:00 Štvrtkový online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v piatok.

21:14 Kanada vyšle v nadchádzajúcich dňoch do Poľska do 150 vojakov na pomoc s ukrajinskými utečencami. Vo štvrtok to oznámila kanadská ministerka obrany Anita Anand, ktorú cituje spravodajský portál CNN.

19:48 Ruské sily útokmi na ukrajinských civilistov pravdepodobne spáchali vojnové zločiny.

Počas návštevy Ukrajiny to povedal írsky minister zahraničia Simon Coveney, ktorý navštívil miesta priamo zasiahnuté ruskou inváziou a stretol sa s tamojšími ministrami zahraničia a obrany Dmytrom Kulebom a Oleksijom Reznikovom. Írsko sa podľa jeho slov usiluje o „maximalistický“ balík sankcií voči Rusku a chce ukončiť toto vojnové „šialenstvo“. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

„Dovoľte mi jasne povedať, že aj keď je Írsko vojensky neutrálne, nie sme neutrálni k tejto vojne a konfliktu a budúcnosti vašej krajiny,“ povedal okrem iného Coveney.

Tiež oznámil, že Írsko poskytne 3 milióny eur Medzinárodnému trestnému súdu, pričom milión eur z nich okamžite poputuje tamojšiemu úradu prokurátora. Írsko už okrem toho poskytlo Ukrajine humanitárnu pomoc v hodnote 20 miliónov eur a vyčlenilo 33 miliónov eur na vojenskú pomoc.

17:51 Ruské úrady obvinili ukrajinské sily z náletov na ruskú Brianskú oblasť v pohraničí s Ukrajinou.

Ruský vyšetrovací výbor uviedol, že dve ukrajinské vojenské helikoptéry vstúpili vo štvrtok do ruského vzdušného priestoru, „pohybovali sa v nízkej nadmorskej výške a konali úmyselne a vykonali najmenej šesť leteckých útokov na obytné budovy v obci Klimovo,“ ktorá je vzdialená približne 11 kilometrov od hraníc.

16:30 Ruský prezident Vladimir Putin varoval Západ, že pokusy západných krajín postupne ukončiť dovoz ruského plynu budú mať negatívny vplyv na ich ekonomiky. Európske snahy o nájdenie alternatív k ruským dodávkam plynu budú „pre iniciátorov takejto politiky dosť bolestivé“, povedal vo štvrtok s tým, že v Európe teraz nie je žiadna „rozumná náhrada“.

Dodávky z iných krajín, ktoré by mohli byť odoslané do Európy, predovšetkým zo Spojených štátov, by spotrebiteľov stáli mnohonásobne viac a to by „ovplyvnilo životnú úroveň ľudí a konkurencieschopnosť európskeho hospodárstva“, dodal.

Vladimír Putin
Ruský prezident Vladimír Putin. Foto: archívne, SITA/AP

16:08 Ak sa Švédsko a Fínsko pridajú do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), Rusko bude musieť posilniť svoju obranu. Vyhlásil to podpredseda Bezpečnostnej rady Ruska Dmitrij Medvedev, podľa ktorého by sa v tom prípade tiež nemohlo hovoriť o „bezjadrovom“ Baltskom mori, keďže „treba obnoviť rovnováhu“. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

14:49 Francúzska vláda zmrazila vlastníctvo 33 nehnuteľností na Francúzskej riviére, v Paríži a na iných miestach, ktoré patria ruským oligarchom postihnutým sankciami pre vojnu na Ukrajine.

Vyplýva to z aktualizovaného zoznamu zmrazených nehnuteľností v ruskom vlastníctve. Zoznam zverejnilo francúzske ministerstvo financií. Hodnota 33 nehnuteľností sa odhaduje na viac ako pol miliardy eur. Celková hodnota ruského majetku zmrazeného alebo zhabaného vo Francúzsku sa už blíži k sume 24 miliárd eur.

14:28 Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že dostali pod kontrolu požiar na krížniku Moskva, o ktorom Ukrajina hovorí, že ho zasiahla dvoma raketami. 

Plavidlo je podľa rezortu obrany stále na vode a odtiahnu ho do prístavu, informuje agentúra AP. Na lodi nie je podľa ministerstva žiaden otvorený oheň a explózie munície prestali, pričom hlavné raketové zbrane zostali nepoškodené.

Ukrajinská armáda však hovorí o opaku. Krížnik Moskva, ktorý je vlajkovou loďou ruskej Čiernomorskej flotily, sa podľa nej začal potápať. Spravodajský portál BBC uvádza, že južné velenie ukrajinských ozbrojených síl na sociálnej sieti Facebook napísalo, že loď utrpela vážne škody a po zásahu raketami Neptún tam vypukol požiar.

Ruské záchranné lode vtedy brzdila explodujúca munícia na palube, ako aj nepriaznivé počasie, ktoré „prevrátilo krížnik a ten sa začal potápať“, tvrdí velenie. Podľa poradcu ukrajinského prezidenta Oleksija Arestovyča bolo na palube krížnika 510 ľudí.

Ukrajinské ozbrojené sily už skôr uviedli, že krížnik zasiahli dvomi strelami a spôsobili na plavidle „vážne škody“. Ruské ministerstvo obrany následne potvrdilo, že loď je poškodená, no odmietlo tvrdenie, že by ju zasiahli Ukrajinci. Na palube údajne v dôsledku požiaru, ktorého príčinu vyšetrujú, vybuchla munícia. Celú posádku Moskvy podľa ministerstva evakuovali.

Loď, Moskva
Krížnik Moskva. Foto: SITA/AP

14:24 Konzultácie medzi Ukrajinou a Ruskom o potenciálnom mierovom pláne podľa poradcu ukrajinského prezidenta Mychajla Podoľaka pokračujú.

Problematickým bodom však zostáva počet krajín, ktoré budú pre Ukrajinu garantmi bezpečnosti. Podoľak sa v televízii vyjadril, že rokujú o tom, „aké právne záväzky je potrebné prijať, ako to bude v zmysle mnohostrannej zmluvy“.

Vojna na Ukrajine, mierové rokovanie
Druhé kolo mierových rokovaní delegácií Ukrajiny a Ruska. Foto: archívne, Maxim Guček/BelTA Pool Photo via AP.

14:13 Prípadný vstup Švédska a Fínska do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) by bol silným gestom a jasným odkazom do Ruska o tom, že tamojšiemu lídrovi sa neustupuje. 

Michal Wiezik (PS/RE) konštatuje, že Európa každým dňom od vypuknutia vojny na Ukrajine ukazuje svoju jednotu a stáva sa silnejšou. Vstupom Fínska a Švédska by sa európsky priestor stal o niečo viac bezpečnejším a zjednotenejším. „Vyslalo by to tiež politický signál, že Putinovi sa neustupuje,“ dodal.

12:49 Írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney pricestoval na návštevu Kyjeva. Ide o ďalšieho v sérii európskych politikov, ktorí Ukrajinu navštívili, aby prejavili podporu krajine v jej boji proti ruskej invázii.

Írska vláda uviedla, že Simon Coveney, ktorý zároveň zastáva post ministra obrany, má na programe schôdzku so šéfom ukrajinskej diplomacie Dmytrom Kulebom a ukrajinským ministrom obrany Oleksijom Reznikovom. Írsko poslalo na Ukrajinu humanitárnu pomoc za 20 miliónov eur a neletálnu vojenskú pomoc v hodnote 33 miliónov eur. Dublin je zároveň rozhodným podporovateľom snahy Ukrajiny o vstup do Európskej únie (EÚ).

Podľa írskej vlády bude Coveney diskutovať o tom, ako jeho krajina môže pomôcť Ukrajine pri jej prihláške za kandidáta na členstvo v EÚ.

12:35 Austrália uvalila sankcie na ďalších 14 ruských štátom vlastnených spoločností, ktoré sú pre Rusko „strategicky a ekonomicky významné“. Informuje o tom spravodajský portál CNN na základe vyhlásenia, ktoré vo štvrtok zverejnila austrálska ministerka zahraničných vecí Marise Payne.

Najnovšie kolo sankcií sa týka automobilového závodu Kamaz alebo lodiarskych podnikov Sevmaš a United Shipbuilding Corporation. Zameriavajú sa aj na výrobcu elektronických komponentov Roselektronika, ktorý produkuje asi 80 % všetkých ruských elektronických komponentov a Rossijskije železnyje dorogi, ktoré sú jedným z najväčších prispievateľov do ruskej ekonomiky.

„Naše zameranie na ruské štátom vlastnené podniky v koordinácii s kľúčovými partnermi podkopáva ich schopnosti posilňovať ruskú ekonomiku,“ uviedla ministerka a dodala, že tým, že bránia obchodným transakciám „s týmito, pre ruskú vládu dôležitými zdrojmi príjmov, zvyšujeme tlak na Rusko a podkopávame jeho schopnosť ďalej financovať Putinovu vojnu“.

12:23 Ruská vojna na Ukrajine ohrozuje ekonomiky mnohých rozvojových krajín, ktoré v súčasnosti čelia ešte vyšším nákladom na potraviny a energie a tiež čoraz zložitejším finančným podmienkam.

Generálny tajomník OSN António Guterres správu predstavil v stredu s tým, že vojna „zosilňuje“ krízu v oblasti potravín, energií a financií v chudobnejších krajinách, ktoré mali už predtým problémy v dôsledku pandémie COVID-19, klimatickej zmeny a tiež pre nedostatočný prístup k financovaniu ich ekonomickej obnovy.

Generálna tajomníčka Konferencie Spojených národov pre obchod a rozvoj (UNCTAD) Rebeca Grynspan konštatovala, že 107 krajín je „vážne vystavených“ aspoň jednej z trojice kríz, teda potravinovej, energetickej alebo finančnej, a 69 čelí všetkých trom a „majú veľmi náročné finančné podmienky bez akéhokoľvek fiškálneho priestoru a bez externého financovania na zmiernenie úderu“.

Správa vyzýva krajiny, aby zabezpečili stabilný prísun potravín a energií prostredníctvom otvorených trhov a tiež žiada medzinárodné finančné inštitúcie, aby urobili všetko, čo je v ich silách na okamžité zabezpečenie vyššej likvidity.

11:35 Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu pre boje doteraz zomrelo 197 detí. Úrad ukrajinského generálneho prokurátora v tlačovej správe uviedol, že ďalších 351 detí bolo zranených.

11:20 Nemecké úrady v Hamburgu zhabali superjachtu po tom, ako zistili, že patrí sestre ruského oligarchu Ališera Usmanova.

Úrad spolkovej kriminálnej polície oznámil, že po „rozsiahlom vyšetrovaní“ dokázali zistiť, že majiteľkou jachty je oligarchova sestra Gulbachor Ismailova. Superjachta Dilbar bola pod vlajkou Kajmaních ostrovov a zaregistrovaná je na holdingovú spoločnosť na Malte.

Superjachta, Usmanov
Superjachta Dilbar. Foto: SITA/AP

11:15 Na štvrtok dohodli deväť evakuačných trás, po ktorých môžu civilisti odísť z obliehaných ukrajinských miest. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na vicepremiérku Irynu Vereščukovú.

Ako uviedla prostredníctvom komunikačnej platformy Telegram, štyri trasy, dostupné súkromnou dopravou, budú k dispozícii z Mariupoľa, Berďanska, Tokmaku a Enerhodaru do Zaporižžia a päť by malo fungovať v Luhanskej oblasti, z miest Sjevjerodoneck, Lysyčansk, Popasna, Rubižne a Hirske do Bachmutu.

Iryna verescukova
Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. Foto: www.facebook.com

11:08 Na slovenskom pracovnom trhu sa k 13. aprílu zamestnalo 4 102 odídencov z Ukrajiny.

Za týždeň tak vzrástla zamestnanosť odídencov z Ukrajiny s dočasným útočiskom o 55 percent. Viac ako štvrtina odídencov sa uplatnila ako montážny pracovník vo výrobe, desatina ako operátor výrobného zariadenia a takmer desatina ako upratovač.

Najväčšie zastúpenie zamestnaných odídencov z Ukrajiny je v priemyselnej výrobe a významný podiel aj v oblasti administratívnych služieb a v ubytovacích a stravovacích službách. „Odídenci tak obsadzujú najmä tie pracovné miesta, ktoré sa dlhodobo nedarí obsadiť pre nízky záujem našich občanov, čím prispievajú k rozvoju slovenského hospodárstva,“ tvrdí rezort práce a sociálnych vecí.

11:05 Ochota pomôcť Ukrajine je viac ako mesiac po invázii vojsk Ruskej federácie na Ukrajinu rovnako vysoká, ako bola v prvých dňoch vojny. 

Ochota pomôcť Ukrajine silno súvisí s pohľadom respondentov na to, komu pripisujú hlavnú zodpovednosť za vojnu. Respondenti, ktorí vinia z ruskej invázie primárne USA a NATO, deklarujú výrazne nižšiu ochotu pomáhať finančne či niekoho z Ukrajiny ubytovať.

10:11 Slovenská pošta bude od utorka 19. apríla do stredy 27. apríla tohto roka vyplácať štátne sociálne dávky odídencom z Ukrajiny. Dávky dostane na poštách do rúk viac ako 12-tisíc občanov Ukrajiny, ktorí získali štatút odídenca a požiadali o finančnú podporu. Najviac dávok pošta vyplatí v Bratislavskom kraji.

9:50 Skupina členov Senátu českého parlamentu na čele s predsedom Senátu Milošom Vystrčilom (ODS) odcestovala vlakom na návštevu Ukrajiny. „Sú pozvania, ktoré sa neodmietajú,“ napísal Vystrčil vo štvrtok ráno na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Návšteva sa uskutočňuje na pozvanie predsedu Verchovnej rady Ukrajiny Ruslana Štefančuka. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Českí senátori na Ukrajinu odcestovali spoločne s kolegami z poľského Senátu. V českej časti delegácie sú okrem predsedu Senátu aj podpredseda hornej komory českého parlamentu Jiří Růžička (TOP 09) a senátor Pavel Fischer (nestraník). Poľskú časť delegácie tvoria predseda poľského Senátu Tomasz Grodzki, jeho podpredsedovia Gabriela Morawská-Stanecká a Michal Kamiński a podpredseda výboru pre zahraničné veci a Európsku úniu Marcin Bosacki.

9:39 Krajiny v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajine už vyhostili stovky diplomatov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:18 Od začiatku konfliktu prekročilo slovensko-ukrajinské hranice už viac ako 330-tisíc osôb, o dočasné útočisko na Slovensku požiadalo viac ako 67-tisíc z nich. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Hraničnými priechodmi prešlo v stredu 13. apríla 741 mužov, 1 759 žien a 808 detí. O dočasné útočisko požiadalo 648 osôb. Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 110 policajtov, 82 hasičov, 93 colníkov, 332 vojakov, sedem duchovných, 214 dobrovoľníkov, 40 príslušníkov zahraničných zložiek a deväť zamestnancov migračného úradu.

Zároveň vypravili 61 autobusov, ktoré prepravili 1 036 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky. Vlakovou dopravou prepravili 371 osôb. V stredu ubytovali 57 osôb, voľné kapacity sú na úrovni 12 346.

9:04 Zadržanie ukrajinského oligarchu Viktora Medvedčuka vyvolalo v Moskve roztrpčenie.

Viktor Medvedčuk, Vladimir Putin
Ukrajinský oligarcha Viktor Medvedčuk a ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.

8:42 Ukrajinské ozbrojené sily zasiahli dvomi strelami ruský krížnik Moskva a spôsobili na plavidle „vážne škody“. Oznámil to gubernátor Odeskej oblasti Maksym Marčenko. Krížnik Moskva je vlajkovou loďou ruskej Čiernomorskej flotily. Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že loď je poškodená, no odmietlo tvrdenie, že by ju zasiahli Ukrajinci. Na palube údajne v dôsledku požiaru, ktorého príčinu vyšetrujú, vybuchla munícia. Celú posádku Moskvy podľa ministerstva evakuovali.

7:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je podľa vlastných slov „úprimne vďačný“ Spojeným štátom za ďalší balík vojenskej pomoci v hodnote 800 miliónov dolárov.

Povedal to vo svojom pravidelnom nočnom príhovore, počas ktorého poďakoval aj za stredajšiu návštevu prezidentom Poľska, Estónska, Litvy a Lotyšska. Títo lídri podľa neho „pomáhali od prvého dňa, neváhali nám dať zbrane, nepochybovali o tom, či uvaliť sankcie“.

Počas telefonátu s americkým prezidentom Joeom Bidenom sa podľa Zelenského zhovárali o novej dodávke zbraní, ešte prísnejších sankciách proti Rusku a tiež o snahe postaviť pred spravodlivosť ruských vojakov, ktorí na Ukrajine páchajú vojnové zločiny.

Povedal tiež, že ďalej pokračujú práce na odstránení desiatok tisíc nevybuchnutých granátov a mín, ktoré nechali na severe Ukrajiny ustupujúci Rusi. Ľudí vracajúcich sa domov do týchto oblastí preto vyzval, aby si dávali pozor na akékoľvek neznáme objekty a nahlásili ich polícii.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:33 Americký prezident Joe Biden v stredu schválil ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine v hodnote 800 miliónov dolárov. Oznámil to po telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Dodávka by podľa jeho slov mala obsahovať delostrelecké systémy a muníciu, obrnené transportéry a tiež helikoptéry. Spojené štáty spolu so spojencami budú podľa Bidena naďalej spolupracovať v poskytovaní zbraní a zásob, kým bude konflikt trvať.

7:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Joe BidenVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj