Vojna na Ukrajine: Rusi zasiahli dôležitý most, pohrozili útokmi na Kyjev a zastavia plyn do Poľska (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajina, vojna, Irpiň
Ukrajinskí vojaci kráčajú po zničenom moste v Irpine na okraji Kyjeva v stredu 20. apríla 2022. Foto: SITA/AP

Ruská armáda zasiahla strategický most spájajúci Odeskú oblasť na Ukrajine so susedným Rumunskom.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Šéf ukrajinských železníc Oleksandr Kamyšin uviedol, že utorkový útok ruských síl poškodil most ponad ústie rieky Dnester a prerušil železničné spojenie do oblastí na západe ústia a do Rumunska. Nevyžiadal si ale zranených. Poškodenie mosta nasledovalo po sérii ruských útokov na kľúčové železničné zariadenia na Ukrajine z pondelka.

Ruská armáda tiež  varovala pred útokmi na „rozhodovacie centrá“ v Kyjeve, pričom ju nezastaví ani možná prítomnosť západných poradcov v meste.

Ruské jednotky nútia mužov v obliehanom meste Mariupoľ podieľať sa na odstraňovaní sutín a kopaní masových hrobov výmenou za jedlo. Na Telegrame to uviedol poradca mariupoľského starostu Petro Andriuščenko. Tvrdí, že napriek množstvu propagandy o dostupnosti jedla a vody je v meste katastrofálny nedostatok potravín.

„Navyše, okupanti prešli na hanebnú prax poskytovania jedla pre mužov iba vtedy, ak sa zapoja do práce. Muži sú preto nútení zúčastňovať sa na odstraňovaní sutín, kopaní masových hrobov doslova tak, aby nezomreli od hladu,“ napísal s tým, že v meste nie je k dispozícii lekárska starostlivosť.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres viedol s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom „priame diskusie“.

Moskva stále dúfa, že vyrokuje mierové vyrovnanie s Ukrajinou, povedal v utorok ruský prezident Vladimir Putin. Po stretnutí s generálnym tajomníkom Organizácie Spojených národov (OSN) poznamenal, že ruskí a ukrajinskí vyjednávači počas marcových rokovaní v tureckom Istanbule dosiahli „vážny prelom“, ale ukrajinská strana neskôr od niektorých predbežných dohôd odstúpila.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

22:00 Utorňajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v stredu.

20:40 Moldavsko po sérii výbuchov v odštiepeneckom regióne Podnestersko posilňuje bezpečnostné opatrenia.

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v tejto súvislosti vyzvala občanov, aby zostali pokojní. Po stretnutí najvyššej bezpečnostnej rady v krajine prezidentka povedala, že výbuchy sú dôsledkom „vnútorných rozdielov medzi rôznymi skupinami v Podnestersku, ktoré majú záujem na destabilizácii situácie“. Bezpečnostná rada odporučila, aby štátne orgány zintenzívnili hliadkovanie v blízkosti nárazníkovej zóny s Podnesterskom a bezpečnostné kontroly kritickej infraštruktúry, informuje spravodajský portál BBC.

V pondelok výbuchy zasiahli ministerstvo štátnej bezpečnosti v Podnestersku, v utorok zase rádiové veže. Výbuchy v regióne, ktorý hraničí s Ukrajinou, vyvolali obavy, že by sa tam mohol presunúť tamojší konflikt s Ruskom.

20:16 Generálny tajomníkom Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres počas utorkového stretnutia v Kremli skritizoval ruskú vojenskú akciu na Ukrajine ako očividné porušenie územnej celistvosti krajiny.

Vyzval tiež Rusko, aby umožnilo evakuáciu civilistov uväznených v obrovskej oceliarni Azovstaľ v Mariupole obklopenej ruskými silami. Putin na to reagoval s tvrdením, že ruské sily ponúkli civilistom ukrytým v oceliarni humanitárne koridory. Zároveň obvinil ukrajinských obrancov továrne, že využívajú civilistov ako štíty a nedovoľujú im odísť.

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, SITA/AP.

19:56 Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) na multilaterálnom fóre na nemeckej základni Ramstein okrem iného pripomenul tiež, že Slovensko stále vlastní rôznu vojenskú techniku sovietskeho pôvodu, čo prináša ďalšie možnosti včasnej podpory Kyjevu.

VLÁDA: Rokovanie 54. schôdze
Minister obrany Jaroslav Naď. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

19:14 Rusko údajne zastavilo dodávky zemného plynu do Poľska cez plynovod Jamal. Informoval o tom spravodajský web Onet.pl s tým, že to neoficiálne potvrdili zdroje v poľskej vláde a v štátnej energetickej spoločnosti PGNiG.

18:54 Ruská armáda varovala pred útokmi na „rozhodovacie centrá“ v ukrajinskom Kyjeve, pričom ju nezastaví ani možná prítomnosť západných poradcov v meste.

18:03 Ministerstvo obrany v Moskve v utorok obvinilo Spojené kráľovstvo z vyhlásení, v ktorých povzbudzuje Ukrajinu, aby použila západné zbrane na útoky na ruské územie. Priamo pritom poukázalo na námestníka britského ministra obrany pre ozbrojené sily Jamesa Heappeyho, ktorý pre Times Radio povedal, že to „nie je nevyhnutne problém“, ak Ukrajina použije Britániou darované zbrane na útoky na miesta na ruskej pôde.

„Ruské ozbrojené sily sú pripravené podniknúť odvetné útoky s ďalekonosnými presne navádzanými zbraňami na centrá Kyjeva, ktoré by urobili takéto rozhodnutia“ reagovalo ruské ministerstvo a poznamenalo, že „prítomnosť občanov jednej zo západných krajín v ukrajinských rozhodovacích centrách nebude pre Rusko nevyhnutne predstavovať problém pri rozhodovaní o začatí odvetnej akcie“.

Ruské ozbrojené sily sa od začiatku invázie dosiaľ vyhýbali útokom na prezidentské, vládne a vojenské sídla v Kyjive, pripomína agentúra AP.

16:56 Poľská vláda uvalila sankcie na 50 ruských firiem a jednotlivcov pre vojnu Ruska na Ukrajine. Poľský minister vnútra Mariusz Kaminski v utorok povedal, že poľské kroky sú nad rámec sankcií Európskej únie a cielia na ruských jednotlivcov a firmy, ktoré podnikajú v Poľsku. Minister dodal, že majetok dotknutých firiem bude zmrazený a tieto firmy budú vylúčené z verejných tendrov. Ruskí oligarchovia na poľskom sankčnom zozname budú mať zakázané vstúpiť na územie Poľska.

16:36 Ruská armáda zasiahla strategický most spájajúci Odeskú oblasť na Ukrajine so susedným Rumunskom.

Šéf ukrajinských železníc Oleksandr Kamyšin uviedol, že utorkový útok ruských síl poškodil most ponad ústie rieky Dnester a prerušil železničné spojenie do oblastí na západe ústia a do Rumunska. Nevyžiadal si ale zranených. Poškodenie mosta nasledovalo po sérii ruských útokov na kľúčové železničné zariadenia na Ukrajine z pondelka.

15:57 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval prezidenta Putina, aby súhlasil s priamymi rozhovormi s jeho ukrajinským náprotivkom. Výzva nasleduje po tureckej diplomatickej snahe vyriešiť krízu vyvolanú ruskou vojnou na Ukrajine. Súčasťou tohto úsilia bolo usporiadanie rokovaní ukrajinských a ruských vyjednávačov minulý mesiac v Istanbule.

Recep Tayyip Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas rokovania medzi ukrajinskou a ruskou delegáciou. Foto: archívne, SITA/AP

15:40 Generálny tajomník OSN António Guterres diskutoval s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom.

14:10 Ruské jednotky nútia mužov v obliehanom meste Mariupoľ podieľať sa na odstraňovaní sutín a kopaní masových hrobov výmenou za jedlo. Na Telegrame to uviedol poradca mariupoľského starostu Petro Andriuščenko. Tvrdí, že napriek množstvu propagandy o dostupnosti jedla a vody je v meste katastrofálny nedostatok potravín.

„Navyše, okupanti prešli na hanebnú prax poskytovania jedla pre mužov iba vtedy, ak sa zapoja do práce. Muži sú preto nútení zúčastňovať sa na odstraňovaní sutín, kopaní masových hrobov doslova tak, aby nezomreli od hladu,“ napísal s tým, že v meste nie je k dispozícii lekárska starostlivosť.

14:03 Humanitárne koridory pomohli na Ukrajine zachrániť asi milión ľudí. Referuje o tom web nv.ua s odvolaním sa na slová ukrajinskej vicepremiérky a ministerky pre reintegráciu dočasne okupovaných území Iryny Vereščukovej.

„Len autobusmi, ktoré sme zorganizovali, odišlo koridormi 350-tisíc ľudí. Ostatní išli osobnými autami. Dohromady takmer milión osôb sa podarilo zachrániť vďaka humanitárnym koridorom,“ povedala Vereščuková. Poznamenala, že vďaka výmene bolo z ruského zajatia prepustených 250 vojakov a civilistov.

Ukrajina, vojna, Mariupoľ
Ľudia utekajúci z Mariupolu prichádzajú do utečeneckého centra v Záporoží na Ukrajine vo štvrtok 21. apríla 2022. Foto: SITA/AP

13:25 Slovensko robí všetko preto, aby čím skôr dosiahlo nezávislosť od ruského plynu a ropy. 

V relácii Braňo Závodský naživo v rádiu Expres to povedal minister hospodárstva Richard Sulík. „Ale nejde to zo dňa na deň. Niektoré procesy skrátka neurýchlite. Ale robíme intenzívne na tom a snažíme sa urýchliť všetko, čo sa urýchliť dá,“ skonštatoval minister hospodárstva Richard Sulík.

13:20 Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) vyzval donorov na poskytnutie financií na riešenie utečeneckej krízy spôsobnej vojnou na Ukrajine.

Úrad prognózuje, že do konca tohto roka Ukrajinu celkovo opustí do 8,3 milióna ľudí. Podľa regionálneho plánu UNHCR je na podporu ukrajinských utečencov potrebných ďalších 1,85 miliardy dolárov. Odhad počtu utečencov vysoko prevyšuje pôvodnú predikciu. Doteraz za hranice Ukrajiny odišlo viac ako 5,2 milióna ľudí.

Vlna utečencov prekonáva najhoršie predpovede UNHCR. Úrad hovorí, že ide o najhoršiu utečeneckú krízu v Európe od druhej svetovej vojny. Plán podpory je určený na pomoc ľuďom, ktorí utiekli do susedných krajín, vrátane Poľska, Rumunska, Moldavska, Maďarska a Slovenska, ale aj do ďalších štátov regiónu, a to do Českej republiky, Bulharska a Bieloruska.

UNHCR okrem toho odhaduje, že na území Ukrajiny je vysídlených takmer osem miliónov ľudí a ďalších 13 miliónov uviazlo v oblastiach zasiahnutých vojnou.

13:17 Je potrebné riešiť dlhodobé ubytovanie pre Ukrajincov a zabezpečenie ich stravovania.

Uviedol to minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) na utorkovej tlačovej besede po rokovaní Ústredného krízového štábu (ÚKŠ). Úlohu priniesť riešenia bude mať takzvaná integračná skupina. ÚKŠ zasadol na podnet strategického štábu.

Šéf rezortu vnútra informoval, že situácia na hraniciach s Ukrajinou je pokojnejšia a preto sa rozhodli využiť tento čas na precizovanie súčasných opatrení. Venovali sa aj výzvam dlhodobej integrácie Ukrajincov na Slovensku. „Identifikovali sme veci, ktoré treba riešiť. Týkajú sa najmä dlhodobého ubytovania a zabezpečenia stravovania odídencov, ktorí z núdzového ubytovania prechádzajú do iných foriem starostlivosti miest a obcí,“ vysvetlil Mikulec.

Ako doplnil, integračná skupina by mala v krátkom čase prísť s aplikovateľnými riešeniami, a to aj v spolupráci so samosprávami. Mikulec skonštatoval, že veľa utečencov z Ukrajiny sa nachádza v regiónoch. „Vieme, že aj tie krátkodobé ubytovania, či už hotely alebo penzióny, sa chcú postupne venovať aj turistickej sezóne,“ dodal minister vnútra.

Ústredný krízový štáb, Mikulec

13:12 Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN)António Guterres chce pomôcť vytvoriť podmienky pre dialóg, prímerie a napokon mier na Ukrajine. Povedal to na začiatku stretnutia s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom, s ktorým sa stretáva v Moskve.

António Guterres, Lavrov
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov Guterres a ruský minister zahraničia Lavrov. Foto: SITA/AP

12:34  Nemecko umožní dodávky samohybných pancierovaných protilietadlových diel na Ukrajinu.

Uviedla to nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová na stretnutí o poskytnutí zbraní Ukrajine, ktoré v Nemecku zorganizovali USA na americkej leteckej základni Ramstein.

Lambrechtová zopakovala plány, na základe ktorých by východoeurópski spojenci Nemecka poslali Ukrajine vojenský materiál zo sovietskej éry a nahradili by ich dodávky z Nemecka. Ministerka dodala, že Nemecko spolupracuje s USA na tom, aby sa na nemeckej pôde uskutočnil výcvik ukrajinských vojakov pre používanie delostreleckých systémov.

Nemecký kancelár Olaf Scholz čelí silnejúcemu tlaku, a to aj tlaku vnútri jeho vládnej koalície, aby schválil dodávky ťažkých zbraní Ukrajine, napríklad tankov a obrnených vozidiel. Iné vojenské vybavenie už Nemecko Ukrajine dodalo.

V pondelok Berlín odsúhlasil dodávky protilietadlových diel Gepard, ale nezverejnil podrobnosti. Nemecké médiá uviedli, že zbrojárska firma Krauss-Maffei Wegmann dostane súhlas na dodávky modernizovaných diel z bývalých zásob nemeckej armády.

12:27 Moldavská prezidentka Maia Sanduová zvolala zasadnutie najvyššej bezpečnostnej rady v krajine. Ako referuje spravodajský web BBC, dôvodom sú pondelňajšie výbuchy, ktoré zasiahli ministerstvo štátnej bezpečnosti v odštiepeneckom regióne Podnestersko.

Spomenuté explózie pravdepodobne spôsobili granáty s raketovým pohonom. Nikto však nebol zranený. Podľa ministerstva vnútra dve explózie zasiahli v utorok ráno aj rádiovú vežu neďaleko hraníc s Ukrajinou, odkiaľ vysielali ruské stanice. BBC však toto tvrdenie nedokázalo overiť.

Moldavsko, výbuchy
Výbuchy zasiahli ministerstvo štátnej bezpečnosti v odštiepeneckom regióne Podnestersko. Foto: SITA/AP

12:14 Ak bude mať Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) viac členov, bude to len dobrou správou pre bezpečnosť a stabilitu celej Európy.

Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) tak reaguje na rozhodnutie Fínska a Švédska, že spoločne predložia žiadosť o vstup do NATO aj napriek vyhrážkam zo strany Ruskej federácie. Klus to skonštatoval vo svojom profile na sociálnej sieti.

12:08 Potrestaný dvojnásobný olympijský víťaz Jevgenij Rylov, ktorému Medzinárodná plavecká federácia (FINA) na deväť mesiacov zastavila činnosť pre podporu Vladimíra Putina a jeho invázie na Ukrajinu, sa zúčastňuje na plaveckých majstrovstvách Ruska. Na šampionát, ktorý sa začal v nedeľu v Kazani, sa podľa ruskej strany trest nevzťahuje. FINA to však začala prešetrovať.

11:11 O dočasné útočisko v pondelok na Slovensku požiadalo 543 osôb. Hraničnými priechodmi prešlo na vstupe do SR 488 mužov, 1 125 žien a 438 detí. Na výstupe zo SR smerom na Ukrajinu prešlo za včerajší deň 1 552 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 203 policajtov, 69 hasičov, 94 colníkov, 297 vojakov, 117 dobrovoľníkov, štyria duchovní, dvaja príslušníci zahraničných zložiek a 27 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených 46 autobusov, ktoré prepravili 327 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky. Vlakovou dopravou bolo prepravených 170 osôb.

Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe do SR prekročilo od začiatku konfliktu viac ako 362-tisíc osôb, udelených bolo viac ako 71-tisíc dočasných útočísk. Na Ukrajinu sa vrátilo viac ako 110-tisíc osôb.

10:58 Dovedna štyria ľudia prišli o život a ďalších deväť osôb utrpelo zranenia pri pondelňajšom ruskom ostreľovaní v Doneckej oblasti. Uviedol to v utorok gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko.

Ako informoval prostredníctvom Telegramu, dve z obetí boli deti – deväťročné dievča a 14-ročný chlapec.

Gubernátor susednej Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj povedal, že Rusi za ostatných 24 hodín 17-krát ostreľovali civilistov, pričom najviac utrpeli mestá Popasna, Lysyčansk a Hirske.

„Popasna odolala štyrom silným delostreleckým útokom a Lysyčansk dvom. Poškodené sú dva domy v Lysyčansku, dva v Popasnej a najmenej jeden v obci Hirske. Preverujeme informácie o obetiach,“ uviedol Hajdaj v utorok v Telegrame.

Miestni predstavitelia hlásili v utorok ráno raketové útoky aj v regióne okolo mesta Záporožie.

10:20 Ruské sily dobyli ukrajinské mesto Kreminna v Luhanskej oblasti. Informovalo o tom britské ministerstvo obrany. Neuviedlo však, ako sa dozvedelo o tom, že mesto padlo.

9:55 Predstavitelia ukrajinského mesta Mariupoľ, ktoré je zasiahnuté tvrdými bojmi, oznámili, že identifikovali nový masový hrob. Starosta Vadym Bojčenko uviedol, že úrady sa snažia odhadnúť počet obetí v hrobe, ktorý našli asi 10 kilometrov severne od mesta.

8:49 Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba nalieha na generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN)Antónia Guterresa, nech presvedčí Rusko, aby umožnilo evakuáciu ľudí z obliehaného prístavného mesta Mariupoľ. Podľa Kulebu je to niečo, čo je OSN schopná dosiahnuť.

Kuleba v rozhovore pre agentúru AP vyjadril obavy, že Guterres by sa po utorňajšej návšteve Moskvy a pred následnou cestou do Kyjeva mohol dostať do „pasce“ Kremľa. Kuleba povedal, že Guterres „by sa mal zamerať predovšetkým na jeden problém – evakuáciu Mariupoľa“.

Odhaduje sa, že v prímorskom meste je uväznených asi 100-tisíc ľudí. V miestnej oceliarni Azovstaľ sa nachádza zhruba dvetisíc ukrajinských bojovníkov a spolu s nimi asi tisícka civilistov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj cez víkend varoval, že ukončí mierové rozhovory s Moskvou, ak Rusko zabije ktoréhokoľvek z posledných obrancov Mariupoľa alebo ak Rusko usporiada referendum o nezávislosti v okupovanom meste Cherson.

7:51 Bridget Brinkovú vymenovali za veľvyslankyňu Spojených štátov na Ukrajine. Jej nominácia prichádza v čase, keď predstavitelia USA oznámili, že americkí diplomati sa čoskoro vrátia do Kyjeva. Tých predtým odtiaľ evakuovali v začiatkoch ruskej invázie. Brinková bola od roku 2019 veľvyslankyňou na Slovensku a predtým pôsobila na diplomatických postoch v Srbsku, na Cypre, v Gruzínsku a v Uzbekistane.

7:36 Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba povedal, že ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov sa varovaniami pred eskaláciou konfliktu jadrovými zbraňami len snaží „odstrašiť svet, aby podporoval Ukrajinu“.

Dmytro Kuleba
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Foto: archívne, SITA/AP.

7:23 Moskva obviňuje Chorvátsko z protiruskej politiky, pretože údajne neposkytlo „humanitárny“ priechod pre 24 vyhostených ruských diplomatov a zamestnancov veľvyslanectva.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová v pondelok podľa ruskej tlačovej agentúry TASS uviedla, že chorvátska vláda „systematicky ničí bilaterálne vzťahy“. „Neľudský, cynický postoj k našim krajanom nezostane bez odpovede,“ dodala.

Chorvátsko nasledovalo niekoľko ďalších štátov Európskej únie pri vyhostení ruských diplomatov z dôvodu krvavej ruskej invázie na Ukrajinu. Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič v pondelok povedal, že Zacharovovej tvrdenia sú ruskou propagandou a že vyhostení Rusi už opustili Chorvátsko, pravdepodobne cez susedné Srbsko. Dodal, že Rusko „zaútočilo na Ukrajinu, ktorá je našou priateľskou krajinou, zabilo ženy a deti a my sme na to reagovali ako väčšina iných krajín“.

7:12 Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že dodávky zbraní zo Západu smerom na Ukrajinu znamenajú, že NATO je „v podstate zapojené do vojny s Ruskom“.

Sergej Lavrov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: archívne, SITA/AP.

7:00 Vitajte pri sledovaní utorňajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dmytro KulebaJoe BidenSergej LavrovVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj