Spoločný bankový účet šetrí náklady, dôležitá je však dôvera

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peňaženka, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Jednou z vecí, ktoré manželia alebo partneri vo vzťahu riešia, sú financie. Či mať bankové účty oddelené, alebo spravovať peniaze spoločne. Treba nájsť také riešenie, s ktorým budú obaja spokojní.

Rozhodnutie, či je dobré mať v manželstve jeden spoločný bankový účet, alebo viacero oddelených účtov, závisí od osobných preferencií, hodnôt a finančnej situácie manželského páru.

Neexistuje univerzálna odpoveď, ktorá by platila pre všetkých.

Výhody

Plusom spoločného účtu je úspora na poplatkoch. Jeden účet stojí menej ako účty dva. Menej účtov znamená menej administratívy, pretože nie je potrebné sledovať viacero účtov s rôznymi transakciami.

Výhodou je, že ak pár má spoločné účty za domácnosť či hypotéku, peniaze sa kumulujú na jednom účte, bez potreby ich presúvať ku dňu splatnosti úverov a faktúr.

Domácnosť tak má lepší prehľad o svojom hospodárení. To v dlhodobom horizonte umožňuje lepšie rozloženie výdavkov alebo spoločné sporenie. Výhodou teda je, že partneri môžu lepšie spravovať rodinné financie.

Nevýhody

Dvojica si však musí plne dôverovať, keďže partner bude vedieť o všetkých výdavkoch toho druhého. Môžu totiž nastať spory o to, kto z dvojice minul viac peňazí, keďže je predpoklad, že jeden zarába viac a druhý menej. Hádka môže vzniknúť aj vtedy, keď jeden rád šetrí a druhý si zvykne dopriať.

Objavuje sa teda riziko straty osobnej nezávislosti. Niektorí jednotlivci by mohli cítiť, že musia informovať druhého partnera o každom výdavku, čo môže byť obmedzujúce. Preto je pravdepodobné, že budú preferovať udržiavanie vlastných účtov, aby si uchovali osobnú finančnú nezávislosť.

Kompromis

Mnoho manželských párov zvolí kompromisné riešenie, kde majú spoločný účet pre spoločné výdavky a záväzky a zároveň si uchovávajú vlastné oddelené účty pre osobné výdavky a záujmy. Toto môže byť dobrý spôsob, ako kombinovať výhody spoločného účtu s osobnou finančnou nezávislosťou.

Dôležité je, aby sa manželia otvorene a úprimne o tom porozprávali a dohodli sa na spôsobe, ktorý vyhovuje ich individuálnym potrebám a preferenciám.

Banky špeciálne spoločné účty pre manželov či partnerov veľmi neponúkajú. A ak áno, tak majiteľom účtu môže byť väčšinou len jeden z dvojice a druhý iba disponent. Alternatívou môže byť, že jeden z partnerov udelí práva k svojmu súčasnému účtu tomu druhému.

Ak sa aj rozhodnete pre oddelené účty, Partners Group radí založiť si aj jeden spoločný – rezervný účet, na ktorom si budete mesačne odkladať vopred dohodnutú čiastku a vytvárať finančnú rezervu. Veľmi dôležité je, aby tieto financie boli oddelené od vášho bežného účtu, aby vám „nedráždili” oči.

Na rezervnom účte máte mať odloženú železnú rezervu na neočakávané situácie, mimoriadne výdavky a spoločné ciele. V prípade, že dostanete odmenu v práci, takisto ju odložte na tento rezervný účet.

Ak príde rozvod, či úmrtie

Problémy v rámci spoločného účtu môžu nastať v prípade rozvodu. Nie je možné jednoznačne určiť, ktoré financie komu patria. V prípade hádky môže jeden z partnerov zbaviť toho druhého všetkých práv a ten môže ostať nemilo prekvapený napríklad pri bankomate, keď sa nedostane k peniazom.

S prostriedkami na účte môže disponovať hociktorý z majiteľov aj bez súhlasu toho druhého, teda môže tak podľa Slovenskej sporiteľne urobiť aj v rozpore s vôľou druhého majiteľa. Napríklad vyčerpať z účtu všetky peňažné prostriedky alebo účet zrušiť. Rovnaké práva má aj druhý majiteľ, takže nie je zriedkavé, že sa takýto účet môže stať predmetom riešenia sporov medzi jeho majiteľmi.

Pri spoločných účtoch môže byť určité riziko s dostupnosťou financií pri blokácii účtu v prípade úmrtia partnera. Taktiež pri prípadnej exekúcii na účte by sa tak obaja partneri nevedeli dostať k svojim peniazom. Aj to je dôvod, prečo banky klientom odporúčajú, aby mali vlastný účet založený na svoje meno a vyhli sa možným komplikáciám.

Nastavte si pravidlá

To, ako sú na tom partneri finančne, by malo byť podľa vyjadrení spoločnosti Partners Group jasné ešte pred vstupom do manželstva. Aj keď sa hovorí, že manželstvo by malo obstáť nielen v dobrých, ale i tých horších časoch, je dobré vedieť vopred, do čoho partneri vstupujú a aké finančné návyky do spoločnej domácnosti prinášajú.

„Chaos pri spoločnom hospodárení hrozí najmä vtedy, ak nie sú nastavené jasné pravidlá a partneri odmietajú prevziať zodpovednosť za zlé finančné rozhodnutia,“ uvádza Partners Group. Často stačí uistenie, že sa partner môže kedykoľvek opýtať na účty a ten druhý je ochotný kedykoľvek účty odkryť.

Podľa odborníkov je v poriadku, ak sa partneri rozhodnú pre oddelené účty, ale s možnosťou vzájomného nahliadnutia do účtov. Sú dvojice, ktoré majú samostatné účty a zároveň neriešia spoločné výdavky. Každý je zodpovedný za svoje peniaze a nechcú sa o ne deliť, čo často spôsobuje podozrievanie a nedôveru partnerov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie PARTNERS GROUP SKSlovenská sporiteľňa