Slovensko vykazuje nadpriemerne vysoký deficit verejných financií. NKÚ má výhrady aj k návrhu rozpočtu a eurofondom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovensko peniaze euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko vykazuje nadpriemerne vysoký deficit verejných financií v rámci krajín Európskej únie. Táto skutočnosť sama o sebe nie je kritická, avšak slovenská vláda musí mať víziu, ako chce v nadchádzajúcich rokoch znižovať schodok verejných financií, ako plánuje nastaviť financovanie verejných politík tak, aby to nešlo na úkor udržateľného rozvoja budúcich generácií.

„Je potrebné, aby v čase výrazného ekonomického útlmu, ktorý je zapríčinený vonkajšími faktormi, dopadmi celosvetovej pandémie spôsobenej ochorením COVID-19 i vojnovým konfliktom na Ukrajine, štát aktívne stimuloval podnikateľské prostredie, podporoval spotrebu i rast,“ konštatuje predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Ľubomír Andrassy.

Chýbajú jasné kroky k ozdraveniu financií

Dodáva, že v návrhu budúcoročného rozpočtu sa nachádzajú zdroje na nevyhnutné hospodárske stimuly i nástroje na podporu boja s chudobou, ale na druhej strane sa v kľúčovom dokumente nenachádzajú jasné kroky smerujúce k ozdraveniu a postupnej stabilizácii slovenských verejných financií.

NKÚ upozorňuje na nárast zdrojov v rámci všeobecnej pokladničnej správy, a to vo výške 7,7 mld. eur, ale aj na prijímanie opatrení bez širšej odbornej diskusie, či účasti sociálnych partnerov pri tvorbe strategických i legislatívnych dokumentov.

Kontrolóri vidia riziko

Návrh budúcoročného rozpočtu verejnej správy počíta s deficitom na úrovni 6,44 %, čo predstavuje takmer 7,9 miliardy eur. V tejto súvislostí vidia kontrolóri riziko, ktoré súvisí s nevyužitím príležitosti zavedenia mimoriadnych dodatočných daňových opatrení, napríklad zdanenie nadmerných ziskov energetických spoločností, ktoré by podľa vzoru viacerých európskych krajín, generovali dodatočné príjmy na potrebné kompenzačné opatrenia alebo znižovali mieru deficitu.

V čerpaní eurofondov zaostávame

Kontrolný úrad upozorňuje parlament tiež na skutočnosť, že vláda doposiaľ neuskutočnila daňovo-odvodovú reformu, ku ktorej sa prihlásila programovým vyhlásením. Nezavedie sa tak vyššie zdaňovanie spotreby či majetku.

NKÚ opakovane zdôrazňuje, že Slovensko výrazne zaostáva v čerpaní európskej finančnej pomoci. V roku 2023, poslednom roku čerpania fondov EÚ z programového obdobia 2014 až 2020, existuje vysoké riziko ich nedočerpania a Slovensko tak príde o možnosť udržateľného rozvoja z európskych zdrojov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Andrassy
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaNKÚ Najvyšší kontrolný úrad