Podľa prieskumu sa stále nájdu takí, čo odkladajú peniaze doma

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sporenie
Ilustračné foto pixabay.com

Túto nebezpečnú formu úschovy preferujú najmä študenti a ženy na materskej, a to viac ako dôchodcovia.

Takmer polovica Slovákov, ktorí si sporia, svoje našetrené peniaze posiela na sporiaci účet. Tretina respondentov uprednostňuje možnosť mať ich stále po ruke, a to na bežnom účte. Traja z desiatich Slovákov si úspory nechávajú doma. Vyplynulo to z prieskumu Poštovej banky, ktorý pre ňu uskutočnila agentúra 2muse na vzorke 1 454 respondentov.

Až 69 % dôchodcov má úspory v banke. Bezpečnosť a ďalšie výhody bežného či sporiaceho účtu preferuje aj osem z desiatich neúplných rodín a 70 % mnohodetných rodín. Domáce uskladnenie peňazí je pre nich až treťou, omnoho menej využívanou možnosťou.

“Najpočetnejšiu skupinu ľudí, ktorí majú viac peňazí pod matracom ako v banke, tvoria študenti. Viac ako polovica z nich v prieskume uviedla, že nasporenú hotovosť má doma. Za nimi nasledujú mamičky na materskej dovolenke. Takmer štyri z desiatich priznali, že úspory nezhodnocujú na žiadnom sporiacom produkte a radšej ich odkladajú do šuplíka,“ uvádza hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Riziko lúpeže

Ani zďaleka pritom nejde o najbezpečnejšie rozhodnutie. Prezídium policajného zboru SR vlani evidovalo 1 230 krádeží vlámaním do bytov a 942 ostatných krádeží v bytoch. “Častejšie pri nich dochádza k odcudzeniu šperkov a cenných vecí ako sú hodinky a elektronika. V Poštovej poisťovni väčšinou evidujeme krádeže z pivníc v bytových domoch, kde zvyknú byť odcudzené bicykle a iné športové potreby a drobné ručné elektrické náradie. U našich klientov sa však vyskytujú aj krádeže hotovosti,“ hovorí riaditeľ úseku tvorby produktov a podpory predaja Poštovej poisťovne Ondrej Reichbauer.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Poštová banka