Pandémia prinútila Slovákov prehodnotiť svoj postoj k financiám, sporiť si začalo čoraz viac ľudí

Sporenie, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pravidelné úspory si začalo v čase neistoty a pandémie vytvárať o štvrtinu viac ľudí ako v minulosti. V sporení chcú pokračovať aj po tom, ako sa situácia dostane do starých koľají. Väčšina ľudí nemusela v dôsledku pandémie znižovať sumu, ktorú si sporia na budúce bývanie.

Viac ako desať percent mladých ľudí si začalo na tento účel dokonca odkladať vyššiu sumu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý na prelome februára a marca uskutočnila pre Prvú stavebnú sporiteľňu agentúra Median.

Pandémia prinútila Slovákov prehodnotiť postoj

Pred pandémiou si finančnú rezervu vytváralo iba 53 % ľudí. Jej príchod však mnohých prinútil prehodnotiť postoj k svojim úsporám. „Takmer štvrtina respondentov deklaruje, že si začali šetriť pravidelne a vytvárať si tak rezervu, v drvivej väčšine šesťmesačnú,“ hovorí analytička agentúry Median Monika Martinková.

Až 61 % respondentov si napriek pandémii dokáže na svoje budúce bývanie alebo rekonštrukciu aktuálneho sporiť rovnakú čiastku ako pred jej vypuknutím pandémie.

Väčšina si sporí 100 eur

Z prieskumu tiež vyplýva, že väčšina, až 60 % ľudí, si na bývanie mesačne sporí sumu do 100 eur. Každý štvrtý respondent odkladá na bývanie čiastku od 100 do 250 eur a 14 % ľudí dokonca ešte vyššiu sumu.

Prieskum uskutočnila agentúra Median pre Prvú stavebnú sporiteľňu na reprezentatívnej vzorke 508 respondentov vo veku 18 až 55 rokov od 26. februára do 5. marce 2021.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Median SKPrvá stavebná sporiteľňaPSS Prvá stavebná sporiteľňa