Niektorí Slováci majú stále nízku finančnú rezervu, až tretina disponuje maximálne štyristo eurami

Peniaze, kalkulacka, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Polovica slovenských domácností má našetrených menej peňazí, ako je jeden ich mesačný príjem. Tretina Slovákov má k dispozícii maximálne 400 eur. Nájdu sa však aj podstatne bohatší, 14 percent má ušetrených najmenej 12-tisíc eur.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Za vlaňajšok a počas tohto roku, kedy finančnú situáciu mnohých ovplyvnila pandémia, štyrom z desiatich ľudí z usporených peňazí ubudlo, štvrtine dokonca výrazne. Vyplýva to z prieskumu pre spoločnosť Home Credit.

Na druhej strane, medzi tými, ktorí si počas koronakrízy finančne polepšili, dominovali takí, ktorým pribudlo do 400 eur. Vyjadrilo sa tak 41 % opýtaných.

„Dvaja z desiatich ľudí, ktorým sa v sporení darilo, deklarovalo zvýšenie rodinných úspor o viac ako 4 000 eur,“ doplnil analytik Jaroslav Ondrušek zo spoločnosti Home Credit.

Ľudia, ktorí si napriek koronakríze zvýšili svoje úspory, v prieskume najčastejšie uvádzali, že za tým boli predovšetkým zavreté kamenné prevádzky obchodov a nefungujúce, inak nimi často využívané služby, pre obmedzenia spôsobené obavami zo šírenia koronavírusu.

„Jednoducho nemali kde míňať zarobené peniaze,“ doplnil Ondrušek.

Reprezentatívny prieskum začiatkom júna 2021 uskutočnila agentúra Stem/Mark pre spoločnosť Home Credit Slovakia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav Ondrušek
Firmy a inštitúcie Home Credit