Ľudia zneužívajú inštitút oddlžovania, až tretina z nich si dokáže svoje záväzky splácať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Asociácia slovenských inkasných spoločností vyzýva štát k úprave podmienok oddlženia. Chcú docieliť, aby sa predišlo ďalšiemu zneužívaniu inštitútu oddlženia a tým aj škodám spôsobeným nepoctivými oddlženiami.

Povinná kontrola majetku

Podľa údajov asociácie by až tretina oddlžených dlžníkov dokázala svoje dlhy splácať a nemohla by zneužiť oddlženie na zbavenie sa dlhov.

Navrhujú povinnú kontrolu príjmov a majetku pri vstupe do oddlženia za posledných dvanásť mesiacov, prioritné nastavenie oddlženia formou splátkového kalendára, ako aj úpravu podmienok pre zrušenie oddlženia, aby oddlžený občan preukazoval poctivý zámer pri oddlžení.

Asociácia minulý rok kontaktovala Centrum právnej pomoci s cieľom zistiť aj to, ako sa im darí od oddlžených dlžníkov získavať splátky poskytovaných pôžičiek, či eviduje splácané, resp. nesplácané pôžičky a či dlžníkom zasiela výzvy na ich splácanie.

Z odpovedí centra nebolo podľa asociácie jasné, či takéto postupy vôbec vykonávajú. Centrum právnej pomoci uviedlo, že ku koncu roka 2020 evidujú priznaných 47,3 tisíca prípadov oddlženia a dlžníkom poskytlo pôžičky v sume takmer 23,7 milióna eur.

Šafárenie s verejnými peniazmi

Do konca roka 2020 však oddlžení dlžníci uhradili podľa inkasnej asociácie pôžičky len vo výške 11,9 milióna eur. Ku koncu minulého roka evidovalo Centrum právnej pomoci pohľadávky v celkovom objeme 11,7 milióna eur.

Ako doplnil prezident asociácie Martin Musil, nedostatočné a neefektívne uplatňovanie nárokov centra voči oddlženým dlžníkom vedie k výpadkom príjmov centra. „To možno považovať za nehospodárne nakladanie s verejnými prostriedkami,“ uviedol Musil.

Asociácia slovenských inkasných spoločností preto podala začiatkom októbra minulého roka na Ministerstvo financií SR podnet na preskúmanie.

Úrad vládneho auditu začiatkom mája po kontrole finančného riadenia v Centre právnej pomoci identifikoval šesť nedostatkov, z toho tri nedostatky boli s vysokou závažnosťou a tri nedostatky so strednou závažnosťou. Centrum mohlo dostať pokutu až do výšky 100-tisíc eur, nakoniec však dostali pokutu 4-tisíc eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR