Jednotný digitalizovaný proces riešenia insolvenčných problémov by u nás mohol začať platiť v tomto roku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
register
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na Slovensku by mohol čoskoro fungovať jednotný, plne digitalizovaný proces riešenia insolvenčných problémov. Vláda totiž v stredu schválila s pripomienkou návrh novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorý pre túto zmenu zavádza právny rámec.

Ministerstvo spravodlivosti SR týmto spôsobom plní úlohu, ku ktorej sa zaviazalo v rámci plánu obnovy. Časť legislatívy by mala platiť od 1. apríla tohto roku a časť až od 1. júla 2024. Delená účinnosť sa navrhuje z tohto dôvodu, že pre niektoré ustanovenia je nevyhnutná existencia plne funkčného informačného systému.

Spomaľuje konania

Aktuálne na Slovensku absentuje centralizovaný elektronický systém, ktorého zmyslom by bol jednotný manažment insolvenčných procesov. Decentralizácia pritom podľa rezortu spravodlivosti značne sťažuje a spomaľuje konania.

„Na účely zjednotenia a elektronizácie konkurzného konania vrátane malého konkurzu, reštrukturalizačného konania, konania o oddlžení, konania o verejnej preventívnej reštrukturalizácii a likvidácie a dodatočnej likvidácie sa návrhom zákona zriaďuje register, ktorý nahrádza nielen register úpadcov a doručovanie písomností prostredníctvom Obchodného vestníka, ale má zabezpečiť aj čo najrozsiahlejšiu elektronizáciu,“ uvádza sa v dôvodovej správe.

Právna úprava

Všetky uvedené konania sa navrhuje viesť prostredníctvom jedného špecializovaného portálu – insolvenčného registra, ktorý bude slúžiť nielen na doručovanie, ale aj na evidenciu a zverejňovanie potrebných údajov a udalostí, pričom jeho funkcionalita zabezpečí aj virtualizáciu niektorých dokumentov, v dôsledku čoho sa odstráni administratívna záťaž nielen správcov, ale aj súdu a ostatných zúčastnených.

Navrhovaná právna úprava je podľa ministerstva taktiež spôsobilá znížiť čas a náklady potrebné na ukončenie podnikania, zlepšiť zber údajov a kvalitu dát potrebných pre hodnotenie dotknutých procesov a v neposlednom rade vytvoriť transparentný a efektívny procesný rámec predinsolvenčných, likvidačných a insolvenčných konaní.

Zjednodušenie a zrýchlenie uvedených procesov podľa neho prispeje aj k zníženiu administratívnych bariér v podnikaní na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR