Inflácia bude v nasledujúcom období naďalej rásť, pod zdražovanie sa podpíše najmä vojna na Ukrajine

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Inflácia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/photos/inflation

Inflácia by mala podľa analytikov zrýchľovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Vo februári dosiahol medziročný rast cien najvyššiu hodnotu za posledných viac ako 17 rokov. Hodnota inflácie vzrástla podľa údajov Štatistického úradu SR na 9 %, pričom v januári bola 8,4 %.

Pod rast inflácie sa podpísali najmä drahšie potraviny, ktorých tempo rastu sa aj vo februári výrazne zrýchlilo. Okrem nich ťahali infláciu smerom nahor aj vyššie ceny za bývanie, hlavne drahšie energie, a taktiež drahá ropa.

Rast cien bude pokračovať

„Očakávame, že aj v ďalších mesiacoch bude vývoj cien zrýchľovať a mal by sa dostať bližšie k 10 %,“ povedal pre agentúru SITA analytik Tatra banky Boris Fojtík. Na dynamike pridá podľa neho najmä vojnový konflikt na Ukrajine, v dôsledku čoho vzniká tlak na rast cien potravín a pohonných hmôt.

„Okrem globálnych faktorov sa v najbližšom mesiaci prejavia v náraste cenovej hladiny aj zvýšené ceny za poštové alebo iné telekomunikačné služby,“ uviedol Fojtík.

Ceny lámu rekordy

Analytik J&T Banky Stanislav Pánis očakáva v najbližšom období akceleráciu rastu spotrebiteľských cien nad 10-percentnú dynamiku.

„Ceny energií a ďalších komodít vrátane poľnohospodárskych sa pohybujú na multiročných či rekordných úrovniach,“ uviedol pre agentúru SITA Pánis. Podpisujú sa pod to podľa neho viaceré faktory.

„Od vojny na Ukrajine a s tým súvisiacich obáv z disrupcie dodávok ruských komodít do Európy, cez fundamentálne dôvody ako silný rast dopytu po energiách pri oživovaní sa globálnej ekonomiky z koronašoku, pričom ponuková strana na to nestíha reagovať, nepremyslený urýchlený prechod na bezfosílnu ekonomiku v EÚ, znížená úroda obilnín pre nepriaznivé počasie a vysoké ceny hnojív priamo súvisiace s vysokou cenou plynu a sankciami uvalenými na Rusko a Bielorusku, ako ich hlavných producentov, až po stále nedokonalo fungujúce dodávateľské reťazce a drahú dopravu,“ uviedol Pánis.

Deklarácia zdražovanie potravín nezastaví

Výrazne budú podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej rásť aj ceny potravín, podľa jej odhadu nad 10 %. Počas uplynulého týždňa vydali slovenskí obchodníci deklaráciu o podržaní marží v prípade vybraných druhov potravín.

„Takéto podržanie marže je zo strany obchodníkov splniteľné. V praxi to však neznamená, že ceny vybraných druhov potravín sa nebudú meniť. Ak porastú ceny vstupov, porastie aj cena tovaru na pultoch v obchodoch. A to aj pri nemeniacej sa marži. Inými slovami, ceny vybraných potravín by mali vďaka tejto deklarácii viac-menej kopírovať vývoj cien vstupov,“ povedala analytička Wood & Company Eva Sadovská.

Obdobie neistoty

Slovenská sporiteľňa očakáva, že inflácia v tomto roku dosiahne v priemere 9,5 %. „Musíme si však uvedomiť, že tieto odhady vytvárame v prostredí obrovskej neistoty, a preto aj tento výhľad môže byť ešte výraznejšie upravovaný. Kľúčovým prvkom je totiž ďalší vývoj konfliktu, konečné usporiadanie vzťahov medzi západom a Ruskom a z toho vyplývajúca nálada na trhoch,“ doplnil analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Spoločnosť Wood & Company pred vypuknutím konfliktu na Ukrajine očakávala priemernú tohtoročnú infláciu na úrovni 6 %. „Aktuálne sa však prikláňame k názoru, že bude ešte vyššia,“ hovorí Sadovská.

Glasová z 365.bank sa domnieva, že to bude v rozpätí 7 až 8 %. Fojtík z Tatra banky očakáva celoročný priemer rastu cien v intervale 8 až 8,5 %. Pánis vidí celoročnú infláciu pri ôsmich percentách.

Ceny plynu budú kľúčové

Kľúčovou položkou, ktorá určí úroveň inflácie v budúcom roku, budú podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka najskôr ceny plynu. Ich trhová cena signalizuje podľa neho prudký nárast cien plynu pre domácnosti od januára budúceho roka.

„Plné premietnutie trhových cien plynu do cien pre domácnosti by tak mohlo i v budúcom roku infláciu udržať na úrovniach pri 10 %, a to i v prípade, že tlak na ceny energií sa po jari čiastočne uvoľní. Predpokladáme však, že vláda sa bude, podobne ako pri cenách elektriny, snažiť prenos vyšších trhových cien plynu do ich cien pre domácnosti aspoň čiastočne tlmiť,“ dodal Koršňák.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Boris FojtíkEva SadovskáĽubomír KoršňákMatej Horňák
Firmy a inštitúcie J&T BANKASlovenská sporiteľňaŠtatistický úrad SRTatra bankaWood & Company