Vo veku 68 rokov zomrel europoslanec Číž, ktorý bol aj pri vzniku strany Smer-SD

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miroslav Číž
Miroslav Číž. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher.
  • aktualizované 29. decembra 17:53

Vo veku 68 rokov vo štvrtok v ranných hodinách zomrel europoslanec Miroslav Číž. Informovala o tom strana Smer-SD na sociálnej sieti Facebook.

„Dnes nás v ranných hodinách navždy opustil náš skvelý kamarát, kolega a na verejnosti rešpektovaný odborník a politik Miroslav Číž. Bol pri vzniku strany Smer-SD a nikdy ju neopustil. V posledných rokoch pôsobil ako europoslanec. Aj v Európskom parlamente vždy hlasoval a presadzoval záujmy Slovenska,“ píše sa v statuse.

Strana Smer-SD zároveň celej rodine a pozostalým vyjadrila úprimnú sústrasť.

Miroslav Číž

… sa narodil 11. februára 1954 v Banskej Štiavnici. Vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave.

V rokoch 1989 – 1990 pôsobil ako poradca predsedu Národnej rady Slovenskej republiky. V rokoch 1990 – 2002 zastával viacero funkcií – bol tajomníkom Výboru NR SR pre verejnú správu, externým členom Kolégia ministra vnútra pre civilno-správny úsek, členom Rady vlády pre verejnú správu a odborným poradcom legislatívneho odboru NR SR.

Miroslav Číž bol poslancom NR SR za stranu Smer a v rokoch 2006 a 2014 bol zvolený za podpredsedu NR SR. Od roku 2019 zasadal v Európskom parlamente, kde bol členom Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente. Narodil sa v roku 1954.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nedával si servítku pred ústa

Miroslav Číž bol čestný človek, ktorý sa usiloval o spravodlivosť a nedával si servítku pred ústa, píše europoslanec Robert Hajšel v statuse na sociálnej sieti. Dodal, že Číž hovoril priamo a často mal kritické postoje k tomu, čo sa okolo nás deje.

„Bol veľmi vzdelaný. Často a veľmi vášnivo debatoval o medzinárodných vzťahoch, ale aj o tom, ako zabezpečiť sociálnu spravodlivosť, či už v televíznom štúdiu, alebo len tak pri cigarete. Pritom bol ťažkým diskusným protivníkom, lebo všetko si vedel vyargumentovať, ale všetci k nemu prechovávali patričný rešpekt,“ uviedol Hajšel.

Doplnil, že sám s ním absolvoval viacero takýchto debát, a že hoci Číža v posledných rokoch trápilo smerovanie spoločnosti, nikdy nestrácal nádej na zmenu. Podľa Hajšela Číž ochorel už temer pred rokom a napriek úsiliu sa mu nepodarilo vrátiť k aktívnej práci v Európskom parlamente.

„Ľudsky bol Miro stará škola a ozajstný dobrák, aj keď na mnohých pôsobil veľmi prísne a tvrdohlavo. Česť jeho pamiatke a pokoj jeho duši. Úprimnú sústrasť vyjadrujem celej jeho rodine,“ uzavrel Hajšel.

Citlivé srdce za prísnym výrazom

Číža si v statuse na sociálnej sieti pripomenula i europoslankyňa Monika Beňová. Vyzdvihla jeho nadšenie pre sociálnu politiku a spravodlivosť, ale aj sčítanosť a schopnosť zápalisto diskutovať o rôznych témach.

„Bol to čestný a spravodlivý človek, možno občas trochu “ufrfľaný”, ale nikdy nie zlomyseľne,“ napísala. „Svoje citlivé srdce schovával za prísny výraz, ale tí, ktorí sme ho poznali roky aj osobne vieme, že bol dobrák. Po ročnej chorobe teda navždy odišiel,“ dodala Beňová.

Sústrasť Čížovej rodine a blízkym vyjadril aj poslanec Národnej rady SR a predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini.

„Slovenskú politiku opustil môj priateľ, človek oddaný sociálno-demokratickým hodnotám, ktorý vždy zastupoval národnoštátny záujem na pôde európskeho parlamentu,“ napísal na sociálnej sieti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Číž
Firmy a inštitúcie SMER-SD