Počas protestov proti dôchodkovej reforme opäť prepukli násilnosti, Macron odložil návštevu kráľa Karola III. (video)

Protesty proti dôchodkovej reforme vo Francúzsku
Protesty proti dôchodkovej reforme vo Francúzsku. Foto: koláž SITA webnoviny
  • aktualizované 24. marca 2023, 13:47

Štátnu návštevu britského kráľa Karola III. vo Francúzsku odložili po tom, ako sa protesty proti dôchodkovej reforme zvrhli do násilností.

Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na Downing Street. Stalo sa tak na žiadosť francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Odbory zvolali ďalšie protesty

Francúzsky Elyzejský palác informoval, že k tomuto rozhodnutiu pristúpili po tom, ako odbory zvolali ďalšie protesty na budúci utorok, keď by mal Karol III. navštíviť Bordeaux, kde protestujúci vo štvrtok večer zapálili vchod do radnice.

Štátna návšteva Paríža a Bordeaux sa mala podľa plánu začať v nedeľu, no Francúzsko vo štvrtok zažilo jedny z najhorších násilností od januárového začiatku protestov.

Nájdu iný termín návštevy

Buckinghamský palác informoval, že odklad je dôsledkom „situácie vo Francúzsku“. „Ich Veličenstvá sa veľmi tešia na možnosť navštíviť Francúzsko čo najskôr, ako sa nájdu termíny,“ dodal palác vo vyhlásení.

Britská vláda tiež oznámila, že rozhodnutie „bolo prijaté so súhlasom všetkých strán po tom, ako francúzsky prezident požiadal britskú vládu o odloženie návštevy“.

Prezident Emmanuel Macron podľa Elyzejského paláca s kráľom hovoril v piatok ráno. Štátnu návštevu preložia na najskorší možný termín, tak, aby sa „Jeho Veličenstvu dostalo privítania v podmienkach, ktoré korešpondujú s naším priateľským vzťahom“.

Stovky požiarov pocelom meste

Vo viacerých francúzskych mestách podľa BBC popri prevažne pokojných protestoch, na ktoré prišlo vo štvrtok viac ako milión ľudí, prepukli násilnosti. Okrem spomenutého podpálenia vchodu radnice v Bordeaux, založili ľudia 903 požiarov v hlavnom meste. Polícia tiež podľa ministra vnútra Géralda Darmanina použila proti demonštrantom slzný plyn.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emmanuel MacronGérald DarmaninKráľ Karol III.