Fantastická Petra Vlhová skončila druhá v obrovskom slalome v Semmeringu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Petra Vlhová, obrovský slalom, Semmering
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas prvého kola obrovského slalomu v rakúskom Semmeringu (27. december 2022). Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 27. decembra 14:25

Slovenská reprezentantka v zjazdovom lyžovaní Petra Vlhová obsadila 2. priečku v utorkovom obrovskom slalome Svetového pohára 2022/2023 v rakúskom Semmeringu a do hodnotenia seriálu si pripísala 80 bodov.

V hodnotení disciplíny sa tak posunula na druhú pozíciu a v celkovom poradí SP je už tretia. V súčte dvoch jázd Slovenka nestačila iba na fenomenálnu Američanku Mikaelu Shiffrinovú, ktorá viedla už po prvom kole. V ňom získala pohodlný náskok 72 stotín sekundy na Vlhovú, tretia bola Francúzka Tessa Worleyová o stotinku za Slovenkou.

Utorkový obrák v Semmeringu bol náhradou za zrušené októbrové preteky v Söldene. V rovnakom stredisku je na stredu naplánovaný ďalší obrovský slalom, vo štvrtok sa v Semmeringu uskutoční slalom.

Vlhová v druhom kole najrýchlejšia

V druhom kole 27-ročná Liptáčka dosiahla najkvalitnejší čas spomedzi všetkých, no manko na Američanku už nezmazala.

„Snažila som sa pustiť lyže a dať do toho všetko. V predchádzajúcich obrovských slalomoch sa mi až tak nedarilo, preto som rada, že sa mi podarilo zvíťaziť. Druhé kolo bolo poriadne divoké,“ povedala v cieli Shiffrinová do mikrofónu organizátorov.

Shiffrinovej na triumf stačil aj piaty najlepší čas v druhej jazde, napokon triumfovala s náskokom 13 stotín sekundy pred Vlhovou. Tretiu priečku obsadila Talianka Marta Bassinová, ktorá za americkou suverénkou zaostala o 0,31 s. Talianska pretekárka sa udržala na čele hodnotenia obrovského slalomu, pred Vlhovou vedie o 50 bodov. Shiffrinová je piata s mankom 80 bodov za Bassinovou.

„Bolo to trochu napäté, pretože Petra sa necítila dobre, ale zvládla to. Klobúk dole pre jej výkonom,“ zhodnotil v prenose RTVS Matej Gemza, ktorý je členom trénerského tímu Petry Vlhovej.

Shiffrinová dosiahla už 78. víťazstvo

V celkovom poradí SP si post líderky upevnila Shiffrinová, ktorá vedie pre Taliankou Sofiou Goggiovou o 205 bodov. Tretia je Vlhová s odstupom 50 bodov na Goggiovú.

Semmering je pre Petru Vlhovú špeciálne miesto. Pred desiatimi rokmi tam debutovala v SP jedenástym miestom v slalome, keď triumfovala Veronika Velez Zuzulová. Odvtedy v tomto stredisku v decembri 2018 zvíťazila v obrovskom slalome a pridala druhú priečku v slalome.

Utorková druhá pozícia je pre Vlhovú najlepšie umiestnenie v tejto sezóne. Pódium je pre ňu mimoriadne cenné, keďže v ostatných dňoch mala zdravotné problémy. „Do Vianoc som sa cítila dobre, potom sa to zhoršilo. Ostatné tri dni boli ťažké, pretože od soboty rána ma veľmi bolelo brucho, chytila som horúčky a bola som skoro stále na záchode, šlo to z úst aj druhej strany. Veľa som bola v posteli a nič som nejedla, prvé jedlo som mala až včera a už sa cítim lepšie. Stále si musím dávať pozor na jedlo, moje brucho je také hore-dole. Urobíme maximum, aby som bola tej najlepšej forme. V nedeľu som si myslela, že nebudem štartovať, ale nechala som tomu čas a vyradila by ma asi len horúčka,“ opísala Vlhová svoje problémy do mikrofónu RTVS.

„Som šťastná, že sa mi podarilo dať moju jazdu, lebo v prvom kole nebola moja najlepšia. Vedela som, ze podmienky sú pre mňa dobré. Som rada, ze mi druhé kolo vyšlo. V prvom kole som si už po desiatej sekunde necítila nohy, chcela som len zísť a prekvapila ma druha priečka,“ doplnila elitná slovenská lyžiarka.

Shiffrinová v utorok dosiahla už 78. víťazstvo v seriáli Svetového pohára a už len štyri prvé priečky ju delia od líderky tohto poradia krajanky Lindsey Vonnovej. Absolútnym rekordérom oboch pohlaví je Švéd Ingemar Stenmark s 86 víťazstvami, na neho stráca Shiffrinová osem triumfov.