Vláda stiahne časť vojakov z Afganistanu do konca roka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenskí vojaci idú do Afganistanu a Bosny
Spoločný nástup vojakov, ktorí odchádzajú plniť úlohy do operácie EUFOR ALTHEA do Bosny a Hercegoviny a príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia, ktorí odchádzajú plniť úlohy do operácie ISAF v Afganistane. Foto: SITA/Lukáš Macek

BRATISLAVA 17. júla (WEBNOVINY) – Do konca tohto roka by mali ukončiť svoje pôsobenie v misii ISAF v Afganistane dve slovenské jednotky – multifunkčná ženijná jednotka na základni v Kandaháre a strážna čata na základni Tarin Kowt v provincii Uruzgan.

V apríli budúceho roka sa plánuje aj stiahnutie jednotky špeciálnych síl, v júni ich má nasledovať ďalšia strážna jednotka z leteckej základne v Kandaháre.

Zmeny vyplývajú z návrhu na ukončenie pôsobenia a vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl SR do vojenskej operácie ISAF a zmenu ich mandátu, ktorý schválila v stredu vláda a smeruje do parlamentu.

Fáza tranzície

Operácia v Afganistane už dávnejšie prešla do fázy tzv. tranzície, teda postupného odovzdávania zodpovednosti za krajinu do rúk afganskej vlády a afganských inštitúcií.

Armáda
Foto: Archívne foto SITA/Tomáš Somr

Plán tranzície bol schválený na summite NATO v Lisabone v roku 2010 a jeho ukončenie sa predpokladá v roku 2014.

Počas nedávneho summitu NATO v Chicagu sa spojenci a ich partneri podieľajúci sa na operácii ISAF zhodli, že budú pokračovať v tejto stratégii.

Po roku 2014 na základe žiadosti vlády Afganskej islamskej republiky vytvorí NATO novú operáciu, ktorá bude zameraná výhradne na výcvik, poradenstvo a podporu domácej armády, vrátane afganských špeciálnych síl, s dôrazom na ich budovanie a finančnú udržateľnosť.

Multifunkčná ženijná jednotka, ktorej stiahnutie sa pripravuje, má vyše 50 príslušníkov. Dôležitosť jej pôsobenia na medzinárodnej vojenskej základni v Kandaháre sa v poslednom čase znížila aj pre čoraz častejšie využívanie kontraktorských spoločností zo strany veliteľa základne.

Prevažná časť sa vráti

Do Afganistanu odchádzajú ďalší vojaci, slúžiť bud
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Z jednotky sa má vrátiť prevažná časť, šesť logistov plánujú presunúť pod národný podporný prvok, kde by sme tak mali 22 ľudí.

Stiahnutie v tomto roku zrejme čaká aj 53-člennú strážnu jednotku z Tarin Kowt.

Tento krok konzultovala naša strana s austrálskymi partnermi, ktorých vojaci na základni pôsobia.

Slovensko dlhodobo poskytuje strážne spôsobilosti do medzinárodných operácií a misií napriek tomu, že nemajú vyššiu pridanú hodnotu pre transformáciu ozbrojených síl.

Stiahnutie dvadsiatky príslušníkov špeciálnych síl v budúcom roku súvisí aj s potrebou vybudovania, výcviku a prípravy plánovaného nasadenia jednotky špeciálnych operácií, ktorá bude do operácie vyslaná v máji 2014.

Po špecialistoch sa do vlasti má vrátiť aj 165-členná strážna jednotka z Kandaháru, čím sa úplne skončí poskytovanie našich strážnych spôsobilostí v misii.

Návrh zmeny počíta s vyslaním nových zložiek

Návrh zmeny mandátu počíta aj s vyslaním nových zložiek do misie ISAF. Od septembra až do skončenia operácie by tam mohol pôsobiť štvorčlenný výcvikový tím vojenskej polície.

Ďalších osem príslušníkov ozbrojených síl by malo ísť na veliteľstvá operácie ISAF, kde by sme tak mali 20 ľudí. Okrem nich má do Afganistanu odísť šesťčlenný vojenský poradný tím, ktorý by cvičil príslušníkov afganskej národnej armády v obsluhe húfnic D-30 (v takýchto tímoch by sme tým zvýšili naše pôsobenie na 21 vojakov).

Od decembra by mali v operácii ISAF pôsobiť aj 15 vojaci zo spojovacej jednotky NATO budovanej na našom území. Ich úlohou bude podpora systému velenia a riadenia veliteľstva operácie ISAF s mandátom do 30. mája 2013.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Vláda SR