Vláda schválila povodňový balíček

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 9. júna (WEBNOVINY) – Medzi prvými dnes vláda schválila balík opatrení na pomoc postihnutých povodňami. Je medzi nimi aj novela, ktorá mení zákon o voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky a zákon o politických stranách a politických hnutiach. Úprava má o štvrtinu znížiť výšku príspevku za hlasy politickým stranám, hnutiam a koalíciám, na ktorý majú nárok po parlamentných voľbách v závislosti od počtu platných hlasov. O novele bude v skrátenom legislatívnom konaní rozhodovať parlament na mimoriadnej schôdzi, ktorú avizuje predseda parlamentu Pavol Paška zvolať na štvrtok.

„Prijatím navrhovanej úpravy sa vytvorí úspora finančných prostriedkov v odhadovanej výške cca. 4 mil. eur, ktorá bude použitá na finančné zabezpečenie poskytovania podpory občanom postihnutých živelnou pohromou,“ uviedli ministri financií a vnútra v dôvodovej správe. Zároveň sa pre tento rok znižuje aj výška príspevku na činnosť, ktorý vyplatia v troch podieloch.

Úsporu použijú na financovanie pomoci občanom pri odstraňovaní a riešení následkov extrémnych povodní, ktoré vznikli v priebehu mája a začiatkom júna a zasiahli celé územie Slovenska.

„Predpokladaná výška úspory vychádza z prepočtov celkovej výšky príspevku za hlasy pri volebnej účasti rovnakej ako v parlamentných voľbách konaných v roku 2006 a bude závisieť od reálnej volebnej účasti a rozloženia hlasov medzi jednotlivé politické strany a hnutia,“ uviedli predkladatelia.

SDKÚ nechce dať peniaze Ficovi, ale priamo postihnutým

SDKÚ-DS odmieta poskytnúť peniaze, ktoré má získať strana zo štátneho rozpočtu, premiérovi Robertovi Ficovi na riešenie situácie po povodniach, pretože podľa volebnej líderky strany Ivety Radičovej rozflákal rezervu a narábal s verejnými prostriedkami tak, ako narábal. Ako uviedla Radičová dnes na tlačovej besede, SDKÚ-DS poskytne v rámci solidarity peniaze aj bez zmeny zákona a to cez občianske združenie Človek v ohrození. Toto združenie by malo od modrých dostať v najbližších dňoch 60 000 eur. „Chceme mať istotu, že peniaze pôjdu tam, kde to ľudia potrebujú,“ vyhlásila. V strane podľa Radičovej vyhlásili zbierku. Kandidáti do parlamentu majú do nej prispieť sumou najmenej tisíc eur a určitou sumou prispeje aj centrála. Podľa nej dobrovoľný solidárny príspevok vychádza z kresťanskodemokratických hodnôt, ktoré zdieľa aj SDKÚ-DS.

Zmena príspevku pre politické strany zo štátneho rozpočtu môže podľa Radičovej ohroziť politický pluralizmus a tiež existenciu niektorých menších strán. Uviedla však, že SDKÚ-DS by ani po prípadnom škrte v príjmoch nemala mať problém so splatením pôžičky banke, od ktorej si požičala peniaze na predvolebnú kampaň. Zdôraznila, že každá strana dostáva príspevky z rozpočtu od svojich vlastných voličov. Tí tým, že ju volia, prispievajú na jej chod.

SDKÚ-DS zároveň odmietla, že by si Slovensko malo požičať na pôžičku Grécku. „Ak tak pôžičku na riešenie následkov povodní a nie Grécku,“ uviedla Radičová. Zdôraznila, že Grécko sa dostalo do situácie, ktorá nastala v dôsledku morálnych reforiem. „Bez reforiem by pôžička nesplnila účel,“ zdôraznila. Podľa Radičovej vláda posúva len balvan pôžičky na obdobie po voľbách, čo je nezodpovedné.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta RadičováPavol Paška
Firmy a inštitúcie SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická stranaVláda SR