Nezávislosť RTVS zvýši nový schválený model financovania, podľa Hegera tak bude chránená od politického vplyvu (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
RTVS Rozhlas a televízia Slovenska
Foto: ilustračné, SITA/Tomas Halasz.
  • aktualizované 14. apríla 2023, 12:31

Nové financovanie založené na poskytovaní automatického príspevku zo štátneho rozpočtu by mohlo zvýšiť nezávislosť Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Výška príspevku sa bude odvíjať od vyprodukovaného hrubého domáceho produktu (HDP) a nebude závisieť od politických tlakov ani vyjednávaní.

Návrh z dielne Ministerstva kultúry (MK) SR v piatok schválila vláda, účinnosť by mal nadobudnúť 1. júla 2023.

Súčasný model je nesystémový a neprehľadný

Súčasný model financovania verejnoprávneho vysielateľa, ktorý kombinuje viaceré zdroje napojené na štátny rozpočet označil predkladateľ za nesystémový a neprehľadný, a dodal, že nespĺňa ani európske, ani medzinárodné štandardy financovania verejnoprávnych médií.

Vláda sa dohodla, že nárokovateľný príspevok bude každoročne poskytovať Ministerstvo financií Slovenskej republiky v sume vo výške 0,15 percenta z hrubého domáceho produktu vyjadreného v bežných cenách za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, na ktorý sa nárokovateľný príspevok poskytuje.

Na tlačovej besede to uviedol dočasne poverený premiér Eduard Heger (Demokrati). Pôvodný návrh hovoril o 0,17 percenta HDP. Príspevok by RTVS mala dostávať do konca januára príslušného kalendárneho roka a je určený na úhradu nákladov a výdavkov na zaistenie hlavnej činnosti verejnoprávneho vysielateľa v danom roku, prípadne nasledujúcich rokoch.

Finančná nezávislosť RTVS

„Vo financovaní Rozhlasu a televízie Slovenska existuje dlhodobo neriešený nesúlad medzi rozsahom a kvalitou požadovaných služieb a objemom financií, ktoré sú RTVS každoročne poskytované. Úhrady za služby verejnosti, ktoré tvorili primárny zdroj financovania RTVS, neboli od roku 2003 nominálne navyšované, čo zvyšovalo mieru závislosti od financovania verejnoprávneho vysielania zo štátneho rozpočtu,“ upozorňuje rezort kultúry v predloženom materiáli.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Podľa MK SR tento model predstavoval riziko pre mediálnu slobodu i pluralitu médií, a tým aj právny štát.

„Zrušením úhrad sa toto riziko ešte viac zvýraznilo, keďže sa nezaručila predovšetkým finančná nezávislosť RTVS, pokiaľ ide o primeranosť financovania, ani sa neeliminovalo riziko politických zásahov vlády do financovania RTVS pri naviazaní na štátny rozpočet bez ďalších bŕzd a protiváh,“ dodalo ministerstvo.

Podľa Hegera tiež ešte beží diskusia s Ministerstvom financií (MF) SR o prípadných mechanizmoch kontroly financovania. Uviedol, že momentálne ostáva v platnosti pôvodné znenie zákona, no v prípade nejakej dohody na kontrole nového systému financovania by úprava bola predložená pri druhom čítaní zákona v Národnej rade SR.

Vyšší príjem o milióny eur

Aj strana Demokrati podporuje zmenu financovania RTVS. Návrh podľa nej môže priniesť stabilné, predvídateľné a transparentné financovanie verejnoprávneho telerozhlasu. V tlačovej správe to uviedol Matúš Mandrák.

Vláda schválila pre RTVS 0,15 percenta HDP, čo podľa podpredsedu strany Miroslava Kollára povedie k tomu, že verejnoprávny vysielateľ bude mať v roku 2024 príjem o 30 miliónov vyšší v porovnaní s príjmom približne 140 miliónov eur, ktoré má na rok 2023.

„Táto suma sa bude každoročne zvyšovať, pričom už v roku 2026 by mohla RTVS hospodáriť so sumou viac ako 200-miliónov eur, čo by prispelo ku skvalitneniu a rozvoju verejnoprávneho média,“ dodáva Kollár. Návrh ešte musí na májovej schôdzi odobriť Národná rada SR.

Kvalitnejší obsah a boj proti hoaxom

„Je dobrá správa, že vláda dnes schválila nový systém financovania RTVS. V prvom rade znamená viac peňazí pre RTVS ako doteraz, čo rozhlasu a televízii ponúkne priestor na ich rozvoj. Diváci a poslucháči by si zmenu mali všimnúť ešte v lepšom a kvalitnejšom programe. Či už pôjde o filmovú, seriálovú alebo dokumentárnu tvorbu,“ skonštatoval člen predsedníctva strany Demokrati Kristián Čekovský a dodal, že finančnú istotu by mali pocítiť aj zamestnanci.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Čekovský tiež uviedol, že ich strana má ambíciu ešte väčšmi financovanie RTVS stabilizovať, a to prostredníctvom ústavného zákona, aby sa predišlo politicky motivovaným zmenám.

„Slovensko patrí podľa dostupných prieskumov medzi krajiny s najvyšším konšpiračným indexom, čo stavia verejnoprávne médium pred mimoriadne zodpovednú úlohu,“ podotkla podpredsedníčka Demokratov Andrea Cocherová. Verejnoprávny telerozhlas by mal byť podľa Demokratov hrádzou proti šíreniu dezinformácií a extrémizmu a strana mu na to chce utvárať vhodné podmienky.

Člen predsedníctva strany Vladimír Bilčík apeluje na poslancov parlamentu, aby daný zákon schválili ústavnou väčšinou a vyslali tak signál, že Slovensko chce cez RTVS bojovať s dezinformáciami, hoaxmi a lžami.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrea CocherováEduard HegerKristián ČekovskýMiroslav KollárVladimír Bilčík
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMK Ministerstvo kultúry SRRTVS Rozhlas a televízia SlovenskaStrana DemokratiVláda SR