Vláda podľa Beblavého zatlačila, učitelia nemusia dostať nič

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Študenti podporili učiteľov, štrajkovali
Nespokojní pedagogickí i nepedagogickí zamestnanci a študenti sa zhromaždili pred Národnou radou SR, aby vyjadrili nespokojnosť s prerušením štrajku zamestnancov školstva a s nesplnením základných požiadaviek štrajkujúcich. Bratislava, 30. november 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 6. Decembra (WEBNOVINY) -Poslanci školského parlamentného výboru vo štvrtok v prijatom uznesení vyjadrili podporu prebiehajúcim rokovaniam medzi vládou a školskými odborármi a vyzvali k hľadaniu a postupnému napĺňaniu systémových zmien v školstve.

Výbor zároveň odmietol návrh poslanca za SDKÚ-DS Miroslava Beblavého. Vláda sa snaží pozmeňujúcim návrhom k rozpočtu zatlačiť aj na učiteľov.

Tvrdí to poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý, podľa ktorého vládny Smer-SD novým znením návrhu rozpočtu odkazuje učiteľom, že buď vezmú ponúknutý nárast tarifných platov o päť percent, alebo nedostanú nič. Uviedol to v rámci rozpravy k návrhu rozpočtu na budúci rok.

Pozmeňujúci návrh totiž konštatuje, že platové tarify od 1. januára budúceho roku stúpnu o 0 %, ak sa v kolektívnej zmluve vyššieho stupňa na budúci rok nedohodne inak.

Ten istý pozmeňujúci návrh pritom v kapitole všeobecná pokladničná správa vytvára zdroje v sume 68,3 mil. eur, čo zodpovedná 5-percentnému navrhovanému zvýšeniu učiteľských taríf.

Školskí odborári v stredu neprijali vládnu ponuku na zvýšenie tarifných platov o päť percent. Vláda na pondelkovom rokovaní so školskými odborármi dala ponuku, ktorá by v konečnom dôsledku mala priniesť 7,5-percentné zvýšenie miezd.

Minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) nesúhlasí s tvrdením poslanca za SDKÚ-DS Miroslava Beblavého, že vláda sa snaží pozmeňovacím návrhom k rozpočtu zatlačiť na učiteľov. Opozičný poslanec hovorí, že vládny Smer-SD novým znením návrhu rozpočtu odkazuje učiteľom, aby buď vzali ponúknutý nárast tarifných platov o päť percent, alebo nedostanú nič.

„Vaša interpretácia je trošku nepresná,“povedal dnes Čaplovič Beblavému na rokovaní školského parlamentného výboru. Čaplovič pripomenul, že na stole je stále ponuka na päťpercentné zvýšenie tarifných platov pre pedagogických zamestnancov a päťpercentné zvýšenie platov nepedagogických pracovníkov účelovo určených.

Školy dostanú 100 percent z časti normatívu určeného na platy

Napriek tomu, že školskí odborári neprijali vládnu ponuku na zvýšenie platov a zmeny v školstve, kabinet dnes schválil jednu ponúknutú zmenu, s ktorou odborári súhlasili.

Touto zmenou sa upraví, že zriaďovateľ školy poskytne škole z časti normatívu určeného na mzdové prostriedky (mzdy a odvody do poistných fondov) plných 100 percent týchto peňazí. Doteraz vládne nariadenie stanovovalo, že to môže byť len 90 percent tejto čiastky.

Vláda zmenu dala do nariadenia, ktorým sa menia pravidlá normatívov pre osemročné gymnáziá. U nich sa bude normatív na žiaka prvého až štvrtého ročníka určovať rovnako ako na žiaka základnej školy. Zmena podľa rezortu školstva súvisí s rovnakou personálnou a prevádzkovou náročnosťou vzdelávania žiakov 1.- 4. ročníka osemročných gymnázií a žiakov základných škôl.

V súčasnosti dostávajú osemročné gymnáziá rovnaké normatívy na žiaka ako stredné školy. Zmena výpočtu normatívu na žiaka 1.-4. ročníka osemročného gymnázia podľa MŠ súvisí aj s Národným programom reforiem na rok 2012, ktorý schválila minulá aj súčasná vláda.

Proti návrhu sa pred časom vyslovil šéf Asociácie štátnych gymnázií. „Pokiaľ vrátime normatívy na žiakov osemročných gymnázií na úroveň žiakov základných škôl, tak poprieme pôvodnú podstatu týchto gymnázií. Vznikli, aby rozvíjali talent detí, ale takto stratia zmysel,“ domnieva sa prezident Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavel Sadloň. Znížením normatívov podľa neho dôjde nepriamo k potlačeniu týchto gymnázií.

Na Slovensku je 160 osemročných gymnázií, na ktorých študuje 26 249 žiakov. Exminister školstva Ján Mikolaj (SNS) prišiel so zámerom, aby sa na osemročné gymnáziá mohlo dostať len päť percent ročníkovej populácie.

Jeho nástupca Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) tento plán dočasne pozastavil do roku 2013. Minister Čaplovič ale pokračuje v snahách obmedziť odchod talentovaných detí zo základných škôl a od 1. septembra 2013 budú môcť tieto gymnáziá prijať maximálne päť percent ročníkovej populácie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan ČaplovičEugen JurzycaJán MikolajMiroslav Beblavý