Video: Zaistili 570 stôp, sú známe aj ďalšie čísla z vyšetrovania vraždy Kuciaka a jeho snúbenice

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zadržanie podozrivých z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej
Vo štvrtok 27. septembra skoro ráno polícia na príkaz prokurátorov z Úradu špeciálnej prokuratúry zatkla podozrivých z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Momentálne polícia neposkytuje bližšie informácie, vykonáva domové prehliadky a prvotné úkony. Zatýkalo sa na južnom Slovensku v okolí Kolárova a medzi zatknutými by mal byť vykonávateľ vraždy a osoby, ktoré mu na mieste činu pomáhali. Bratislava, 27. september 2018. Foto: SITA/Polícia SR.

BRATISLAVA 2. októbra (WebNoviny.sk) – Pri vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bola podľa šéfa protizločineckej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Branislava Zuriana veľmi nápomocná analytická skupina v rámci vyšetrovacieho tímu.

„Špecificky tam bola naozaj dosť veľká náročnosť, nakoľko sme nevedeli, koho hľadáme, čo hľadáme a až postupom času, keď sme získali relevantnejšie dôkazy, sme sa už vedeli zamerať na konkrétne veci,“ povedal vo videu na sociálnej sieti Policajného zboru s tým, že množstvom dát, ktoré analytici vyhodnotili pri objasňovaní skutku, veľmi veci pomohli.

Zaistili 570 stôp

Podľa Zuriana však všetci členovia vyšetrovacieho tímu urobili pre objasnenie skutku maximum. „Domnievam sa, že nie je jediný policajt na Slovensku, ktorý by si neželal, aby tento prípad, táto úkladná vražda bola objasnená,“ vyhlásil.

Podľa Zuriana odpracovali policajti od začiatku akcie vo štvrtok do nedele v rámci prípadu asi tisíc hodín a zaistili 570 stôp. „Medzi týmito stopami boli strelné zbrane u jedného z obvinených a u ďalšieho z obvinených bol aj náboj, ktorý vykazoval individuálnu zhodu s miestom činu,“ povedal s tým, že medzi ďalšie zaistené predmety patrili počítače, mobilné telefóny alebo nástroje, u ktorých je predpoklad, že nimi boli upravované zbrane alebo náboje.

Udalosti posledných dní v číslach

– 12 domových prehliadok
– 13 prehliadok iných priestorov
– 570 zaistených stôp (zbrane, zhodný náboj, počítače, mobil použitý pri vražde)
– 1000 hodín spolu odpracovali policajti od štvrtka do nedele
– 58 policajtov NAKA zasahovalo
– 12 kriminalistických technikov bolo na miestach zásahov
– 55 príslušníkov Lynx Commando zasahovalo
– 30 policajtov z PPÚ bolo tiež na mieste
– nechýbali kynológovia, experti z KEÚ, počítačoví technici ani Europol
– 90 členov má špeciálny vyšetrovací tím

„Čo sa týka tohto prípadu, tak bol to jeden z najťažších, myslím, že nielen môj, ale všetkých policajtov, ktorí sa zúčastnili tejto akcie alebo sa podieľali na objasňovaní tohto prípadu,“ dodal Zurian.

Odmena 70-tisíc eur

Dozorový prokurátor v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka na pondelkovej tlačovej besede uviedol, že na základe dôkazov zhromaždených v priebehu siedmich mesiacov bolo možné vzniesť dôvodné obvinenie pre strelca, pomocníka, sprostredkovateľa a objednávateľa skutku. Objednávateľ má podľa neho iniciály A. Zs.

Jeden z obvinených zaujal k orgánom činným v trestnom konaní „ústretovejší prístup“. Prokuratúra potvrdila, že objednávka skutku bola na konkrétne meno, teda Jána Kuciaka. Odmena za dvojnásobnú vraždu novinára a jeho partnerky bola 50-tisíc eur v hotovosti a ďalších 20-tisíc eur bolo odpustenie dlhu.

Tomáš Sz. je bývalý policajný vyšetrovateľ

Policajti obvinili štyri osoby za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a za ďalšie trestné činy. Dvoch obvinených, ktorí sú bratranci, zadržali policajti v Kolárove vo štvrtok 27. septembra ráno a v ich domoch urobili aj domové prehliadky. Tretieho zadržali v jeho bydlisku neďaleko Komárna.

Tomáš Sz. je bývalý policajný vyšetrovateľ, jeho bratranec Miroslav M. bývalý vojak, Zoltán A. je podnikateľ. Štvrtou obvinenou je podnikateľka Alena Zs. Za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy hrozí páchateľom trest odňatia slobody od 20 do 25 rokov alebo na doživotie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena Zs.Ján KuciakMartina KušnírováMiroslav M.
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúra