Video: Severná Kórea vyvinula vodíkovú bombu, jadrové testy spôsobili zemetrasenie (aktualizované)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Severná Kórea; KĽDR; Kim Čong un
Severokórejský vodca Kim Čong-un. Foto: twitter.com
  • aktualizované: 10:20

SOUL 3. septembra (WebNoviny.sk) – Severná Kórea potvrdila, že v nedeľu vyskúšala vodíkovú bombu a uskutočnila tak svoj šiesty nukleárny test. Tamojšia televízia označila test za úspešný a oznámila, že „dvojstupňová termonukleárna zbraň“ má „nebývalú“ silu. Niekoľko hodín predtým Pchjongjang oznámil, že vodca si prezrel vodíkovú bombu určenú pre novú medzikontinentálnu balistickú raketu.

Južná Kórea o predpokladanom teste informovala po tom, ako u svojho severného suseda zaznamenala silné umelé zemetrasenie. Ich predpoklad neskôr potvrdilo aj japonské ministerstvo zahraničia.

Veľký krok

Juhokórejská meteorologická agentúra odhadla na základe zemetrasenia silu testu na 50 až 60 kiloton, čo je päť až šesťkrát viac, ako pri vlaňajšom severokórejskom teste. To by znamenalo ďalší veľký krok Severokórejcov v ich snahe mať nukleárne rakety schopné dosiahnuť hlboko do Spojených štátov. Americké ministerstvo zahraničia sa zatiaľ nevyjadrilo. Kancelária juhokórejského prezidenta oznámila, že zasadne Národná bezpečnostná rada pod vedením prezidenta Mun Če-ina.

Umelé zemetrasenie s magnitúdom 5,7 stupňa zaznamenali o 12:29 miestneho času v Kilju, v provincii Severný Hamgjong. Geologická služba Spojených štátov označila zemetrasenie za výbuch s magnitúdom 6,3. Tlačová agentúra Jonhap krátko na to informovala o ďalšom zemetrasení s magnitúdom 4,6, pričom sa odvolávala na čínske úrady, no juhokórejská meteorologická agentúra toto tvrdenia odmietla s tým, že žiadne druhé zemetrasenie nebolo.

 

Obrovské tempo

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) uskutočnila piaty nukleárny test vlani v septembri. Ak sa ten najnovší potvrdí, bude to znamenať ďalší veľký krok Severokórejcov v ich snahe mať nukleárne rakety schopné dosiahnuť hlboko do Spojených štátov. Americké ministerstvo zahraničia sa zatiaľ nevyjadrilo. Kancelária juhokórejského prezidenta oznámila, že zasadne Národná bezpečnostná rada pod vedením prezidenta Mun Če-ina.

Vlani KĽDR uskutočnila dva jadrové testy a odvtedy pokračuje obrovským tempom v testoch ďalších zbraní, vrátane medzikontinentálnych balistických rakiet a nedávno tiež rakety stredného doletu, ktorú vystrelili ponad územie Japonska.

Severokórejská vláda v nedeľu zverejnila fotografie, na ktorých si vodca Kim Čong-un prezerá strieborný predmet, ktorý má byť zrejme údajná termonukleárna zbraň určená pre medzikontinentálnu raketu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Kim Čong-un