Video: Porte mal na Tour de France ťažký pád, zhodil aj Martina a narazili do skál (aktualizované)

Richie Porte
Otrasený austrálsky cyklista Richie Porte z tímu BMC Racing po ťažkom páde v deviatej etape 104. ročníka Tour de France. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 9. júla o 21:35

CHAMBÉRY 9. júla (WebNoviny.sk) – Austrálsky cyklista Richie Porte má zlomenú kľúčnu kosť aj panvu a čakajú ho minimálne štyri týždne núteného oddychu. Pre Velonews to potvrdil lekár tímu BMC Max Testa vo vyhlásení.

Prelink 2.jpg

Jeden z favoritov na celkový triumf na Tour de France Porte nebezpečne spadol v zjazde z Mont du Chat počas nedeľňajšej mimoriadne náročnej 9. etapy Tour de France 2017.

Narazili do skál

Tridsaťdvaročný líder tímu BMC spravil chybu v zákrute približne 23 km pred cieľom, keď vo vysokej rýchlosti stratil kontrolu nad bicyklom, zišiel z cesty a spadol. Neskôr cez neho prepadol Daniel Martin z tímu Quick-Step Floors. Obaja jazdci narazili do skál na protiľahlom svahu a odhodilo ich späť na cestu.

„Röntgen potvrdil zlomeninu pravej kľúčnej kosti a tiež pravej kĺbovej jamky. Richie tiež utrpel niekoko povrchových odrenín na pravom boku. V danom okamihu nie je potrebný operačný zákrok. Chceme, aby sme ho zajtra mohli transportovať domov. Pravda, ak zostane stabilizovaný a bez komplikácií,“ dodal Testa.

K približnému času návratu do sedla bicykla 32-ročného Austrálčana doplnil: „Normálne si takéto zlomeniny vyžadujú 4 – 6 týždňov na zotavenie. Ak však všetko pôjde podľa plánu, Richie by mohol byť naspäť začiatkom augusta a pomaly začať s tréningom.“

Hlavná lekárka opísala situáciu

Takmer nehybne ležiaceho Porteho najprv ošetrili priamo na vozovke. Lekár ho neskôr na nosidlách naložili do sanitky s ochranou krku. Bol pri vedomí a komunikoval. Podľa športového riaditeľa jeho tímu Fabia Baldata prosil fotografov, aby odstúpili a nechali mu priestor.

„Bol pri vedomí od samého začiatku, čo je azda najdôležitejšia správa. Keď som prišiel na miesto nehody, nebol to pekný pohľad. Videl som, ako trpí,“ povedal na adresu Richieho Porteho Fabio Baldato a ďalej pokračoval: „Sme z toho všetci smutní. Richie odviedol veľa práce, aby uspel na tohtoročnej Tour de France. Robili sme všetko, čo bol v našich silách, aby sme ho dostali na pódium. Utvorili sme okolo neho skvelý tím, aj preto je to celé také smutné. Verím, že sa bude môcť vrátiť a bude silnejší ako predtým. Zaslúži si dobrý výsledok.“

Hlavná lekárka Tour de France Florence Pommeryová sa vrátila k prvým momentom po ťažkom páde, keď sa austrálsky cyklista ocitol v menšom šoku, ale naoko v pohode komunikoval. „Chceli sme od neho vedieť jeho vek a aj to, ako sa volá. On sa nás zase opýtal, kde má okuliare a poprosil nás, aby sme mu ich našli, lebo boli drahé. Mimochodom, nenašli sme ich,“ uviedla Pommeryová.

Martin kritizuje organizátorov

Ír Daniel Martin napriek krkolomnému pádu na rozdiel od Porteho opätovne vysadol na bicykel a do cieľa prišiel s mankom 1:15 min na konci prvej desiatky. Celkovo spadol zo štvrtej na šiestu priečku s mankom 1:44 min. V cieli etapy soptil na organizátorov.

„Teraz asi dostali, čo chceli. Nemyslím si, že ktokoľvek z nás chcel v tom zjazde riskovať, ale bolo tam šmykľavo a Richie to nezvládol. Cez neho som už nemal kam prejsť. Som šťastný, že som z toho vyviazol iba takto,“ uviedol Daniel Martin aj na webe Cyclingnews.

V supernáročnej 9. etape, ktorá prechádzala 7 kategorizovanými stúpaniami v pohorí Jura (z toho tromi špeciálnej HC kategórie), triumfoval Kolumbijčan Rigoberto Urán pred Francúzom Warrenom Barguilom a Britom Christopherom Froomom. Líder tímu Sky Froome zostal na čele celkového priebežného poradia TdF.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel MartinRichie PorteRigoberto Urán