LeBron James, Draymond Green
Draymond Green z Golden State sa snaží zablokovať strelecký pokus hviezdy Clevelandu LeBrona Jamesa počas prvého finále NBA, v ktorom Cavaliers na palubovke súpera prehrali 114:124 po predĺžení. Oakland, 31. máj 2018. Foto: SITA/AP.

OAKLAND 1. júna (WebNoviny.sk) – Ani návrat Kevina Lova do zostavy a ďalší famózny výkon LeBrona Jamesa nestačili Clevelandu na úspech v prvom stretnutí finále play-off basketbalovej NBA. V Oaklande však hostia vzdorovali a podľahli vysoko favorizovanému Golden State až po predĺžení 114:124.

Ešte 32 sekúnd pred koncom zápasu dokonca Cavs viedli o dva body, a ak by 4,7 ś pred záverečným klaksónom George Hill za vyrovnaného stavu premenil trestný bod, Cavs mohli aj zvíťaziť.

Po neúspešnom pokuse J.R. Smith doskočil loptu, ale v domnienke, že jeho tím vedie a v snahe ušetriť čas, vyviedol ju mimo trojkového oblúka. „Neviem čo sa mu preháňalo hlavou. Výborne doskočil a dal im šancu na víťazstvo,“ okomentoval Smithovo zlyhanie Kevin Durant z domáceho mužstva.

Warriors zvíťazili v 18 z ostatných 19 zápasoch na vlastnej palubovke v play-off. Druhý zápas je na programe v nedeľu so začiatkom už pondelok v noci od 2.00 h SELČ.

James vyrovnal rekord Westa

LeBron James sa predstavil vo svojom ôsmom finále po sebe a hneď na úvod pokoril ďalšiu métu. Nastrieľal 51 bodov, už po ôsmy raz tento rok sa prehupol cez 40-bodovú hranicu v play-off a vyrovnal rekord Jerryho Westa z roku 1965.

Zároveň dosiahol 109. tridsaťbodový zápas vo vyraďovacej časti a v tomto smere sa dostal na čelo historickej štatistiky spoločne s legendárnym Michaelom Jordanom.

Tridsaťtriročná opora Clevelandu navyše pridala po ôsmich asistenciách a doskokoch. „Ukázal skvelý výkon. Rozhodne dostatočný, aby doviedol mužstvo k víťazstvu,“ pochválil ho tréner Cavaliers Tyronn Lue.

Do jeho zostavy sa vrátil aj Kevin Love, ktorý vynechal zápas číslo 7 proti Bostonu. V šiestom dueli sa totiž zrazil so súperom a z hry ho vyradilo podozrenie na otras mozgu. Vo štvrtok sa prezentoval solídnymi 21 bodmi a 13 doskokmi.

Iguodala má problémy s kolenom

Cavaliers sa spoliehajú na úderné duo James – Love, Golden State môže počítať s väčšou variabilitou v ofenzíve. Stephen Curry, Kevin Durant či Klay Thompson a Draymond Green sa postarali o domáce víťazstvo. Zaujímavosťou je, že prví traja menovaní nastrieľali iba o osem bodov viac ako dve opory Clevelandu.

Curry aj vďaka 5 trojkám pridal 29 bodov, o tri, resp. päť menej Durant a Thompson. Warriors sa dokázali vyrovnať aj s absenciou defenzívnej skaly a MVP finále 2015 Andreho Iguodalu, ktorý laboruje s kolenom. Durant v druhej štvrtine premenil 293. trojkový pokus v play-off a posunul sa na šiestu priečku v histórii pred Kobeho Bryanta.

Play-off NBA 2017/2018 – finále

• hrá sa na 4 víťazstvá

Golden State – Cleveland 124:114 po predĺžení (29:30, 27:26, 28:22, 23:29 – 17:7)
* stav série: 1:0

Zostavy a body:
Golden State: Stephen Curry 29 (5 trojok), Durant 26, K. Thompson 24 (5 trojok), Draymond Green 13 (11 doskokov), Looney 8 (Livingston 10, Bell a McGee po 4, West, McCaw a N. Young po 2)
Cleveland: L. James 51, Love 21 (13 doskokov), J. Smith 10, Hill 7, T. Thompson 2 (Nance 9 (11 doskokov), Jeff Green 7, Clarkson 4, Korver 3)

TH: 20/19 – 22/16, fauly: 18 – 18, trojky: 13 – 10, 19 596 divákov