Nate McKinnon, Markus Hannikainen
Kanadský útočník Nate McKinnon v súboji s Fínom Markusom Hannikainenom počas zápasu na MS v hokeji 2017. Paríž, 16. máj 2017. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 17. mája o 1:01

PARÍŽ 16. mája (WebNoviny.sk) – Hokejisti Kanady v utorok večer zdolali hráčov Fínska 5:2 a triumfovali tak vo svojom záverečnom siedmom vystúpení v parížskej B-skupine na 81. majstrovstvách sveta v Nemecku a Francúzsku.

MS prelink

Hráči Kanady viedli už od 3. min, keď otvoril skóre Mitch Marner, ale už o 22 sekúnd vyrovnal Janu Lajunen. Do konca prvej dvadsaťminútovky sa strelecky presadil Colton Parayko a druhý gól v zápase strelil Marner. V druhej tretine hráči „javorových listov“ zvýšili svoj náskok už na 4:1 gólom Braydena Pointa.

Fínsko vrátil do zápasu presným zásahom Atte Ohtamaa, ale nádeje „Suomi“ pochoval už po 34 sekundách záverečnej tretiny Matt Duchene. Deväť minút pred koncom duelu sa v početnej prevahe presadil Valteri Filppula, ale rozhodcovia jeho zásah neuznali ako gól.

Už pred duelom bolo jasné, že obaja súperi postúpia do štvrťfinále. Kanada B-skupinu jednoznačne ovládla so ziskom 19 bodov a jedinou prehrou po predĺžení, Fíni získali 11 bodov a do vyraďovacej fázy turnaja postúpili zo štvrtého miesta.

MS V HOKEJI 2017: B-SKUPINA

• Paríž

Kanada – Fínsko 5:2 (3:1, 1:1, 1:0)
Góly: 3. Marner (Point, Matheson), 5. Parayko (Marner), 14. Marner (Scheifele, MacKinnon), 29. Point (Matheson, Parayko), 41. Duchene (Couturier) – 4. J. Lajunen (Osala), 37. Ohtamaa (Honka, Kemppainen)
Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše: Kukkonen (Fínsko) 10 min osobný trest, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lemelin (Rak.), Reneau – B. Oliver (obaja USA), Otmachov (Rus.), 10 202 divákov

Hlasy

• zdroj: iihf.com

Matt Duchene (útočník Kanady, strelec gólu): „Dúfam, že naša hra dosiahne vrchol v pravý čas. Ten čas nastal práve teraz. Do konca sezóny nám zostávajú tri zápasy a chceme v nich zvíťaziť.“

Colton Parayko (obranca Kanady, strelec gólu): „Posledné dva zápasy sme hrali dobre. Bol to dobrý test pred štvrťfinále, ktoré bude náročné bez ohľadu na to, s kým budeme hrať. Ďalšie zápasy budú o jednom góle, a preto chceme predviesť našu najlepšiu hru. “

Valtteri Filppula (útočník Fínska): „Američania sa vyznačujú najmä vysokým tempom. Hrajú typický severoamerický hokej. Bude to ťažký zápas. Musíme poctivo brániť, hrať dobre a dúfam, že potom z toho bude prameniť i naša ofenzíva.“