Video: Jeff Bezos predstavil bezpilotný Blue Moon, vesmírna loď má dopraviť ľudí na Mesiac

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jeff Bezos, Blue Moon
Generálny riaditeľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos predstavil vesmírnu loď, ktorej cieľom je do roku 2024 dopraviť vybavenie a ľudí na Mesiac. Bezpilotný Blue Moon vynesie vedecké prístroje, satelity aj rovery. Jeho súčasťou bude nový raketový motor BE-7. Washington, 9. máj 2019. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 10. mája (WebNoviny.sk) – Generálny riaditeľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos predstavil vesmírnu loď, ktorej cieľom je do roku 2024 dopraviť vybavenie a ľudí na Mesiac.

V publiku boli aj predstavitelia NASA

Bezpilotný Blue Moon (Modrý Mesiac, pozn. SITA) vynesie vedecké prístroje, satelity aj rovery. Jeho súčasťou bude nový raketový motor BE-7. „Je čas vrátiť sa na Mesiac a tentoraz tam aj zostať,“ vyhlásil Bezos.

Projekt jeho spoločnosti Blue Origin predstavil na podujatí vo Washingtone. V publiku boli potenciálni zákazníci a predstavitelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Vízia práce vo vesmíre

Blue Moon by mal mať dostatok paliva na cestu zo Zeme na Mesiac. Na jeho povrchu bude môcť rozmiestniť štyri autonómne rovery a na obežnú dráhu vyniesť satelity. Jeho hmotnosť pri štarte bude približne 16 ton, pričom pred pristátím by mala byť zhruba tri tony.

Jeho hlavným cieľom je pristáť na južnom póle Mesiaca, kde našli v kráteroch ložiská ľadu. Z vody môžu získať vodík, ktorý potom použijú na palivo pre vesmírnu loď na ďalšie misie v slnečnej sústave.

Jeff Bezos chce zlepšiť prístup na Mesiac, pretože má víziu, že ľudia budú môcť žiť a pracovať vo vesmíre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jeff Bezos
Firmy a inštitúcie NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír