Video: Britské drony mapovali Červený les pri Černobyle, odhalili aj nové ohniská radiácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Černobyl
Komín nad zničeným reaktorom v Černobyľskej atómovej elektrárni (vzadu vľavo) a oceľová konštrukcia, ktorá zakrýva zbytky explodovaného reaktora v meste Pripiať blízko Černobyľu. Foto: archívne, SITA/AP

BRATISLAVA 9. mája (WebNoviny.sk) – Britskí vedci s pomocou dronov mapovali ukrajinský Červený les, čo je jedno z najrádioaktívnejších miest na Zemi. Pomocou nových senzorov poskytli ukrajinským úradom viac informácií o miestach s najvyššou kontamináciou.

Stromy ostali oranžové

Les sa nachádza len 500 metrov od Černobyľskej atómovej elektrárne, kde v roku 1986 explodoval reaktor. Množstvo stromov, ktoré prežili, ostalo oranžových.

Britské National Centre for Nuclear Robotics (NCNR) vyvinulo nový systém, ktorý umožní vedcom s pomocou dronov mapovať rizikové miesta z bezpečnej vzdialenosti.

Odhalili nové ohniská radiácie

Aprílový výskum v podstate potvrdil súčasné chápanie rozloženia radiácie v lese, no ponúkol oveľa podrobnejšie detaily. Drony tiež odhalili nové ohniská radiácie.

Zamestnanci NCNR sa plánujú vrátiť do Ukrajiny v nasledujúcich mesiacoch a chcú preskúmať ďalšie oblasti zóny s rozlohou 2600 štvorcových kilometrov, kam môže vstúpiť čoraz viac ľudí. Vlani oblasť navštívilo približne 70-tisíc turistov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať