V Trenčianskom kraji vybrali colníci na spotrebnej dani z elektriny 630-tisíc eur, ľuďom pripomínajú aj povinnú registráciu

Solárne panely, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Colný úrad (CÚ) Trenčín vybral v roku 2022 od 169 platiteľov spotrebnej dane z elektriny spolu 630-tisíc eur. Ako informovala hovorkyňa CÚ Trenčín Renáta Peťovská, je to o 20-tisíc eur viac ako v roku 2021, keď spotrebnú daň zaplatilo 162 platiteľov.

Rozhodujúci je inštalovaný výkon

Pripomenula, že v zmysle zákona je každá osoba, či už podnikateľ alebo domácnosť, ktorá vyrába elektrinu z obnoviteľného zdroja energie v solárnom zariadení s celkovým inštalovaným výkonom nad 10 kW, povinná registrovať sa na colnom úrade.

„Ak takéto zariadenie má celkový inštalovaný výkon do 10 kW, tak elektrina v ňom vyrobená je oslobodená od spotrebnej dane z elektriny a na výrobcu tejto elektriny sa nevzťahujú povinnosti voči colnému úradu ako správcovi spotrebnej dane,“ uviedla Peťovská.

Povinnosť zaregistrovať sa

Ak je však celkový výkon fotovoltického zariadenia vyšší ako 10 kW, tak výrobca takejto energie sa stáva elektroenergetickým podnikom a je povinný zaregistrovať sa u správcu dane, ktorým je miestne príslušná pobočka colného úradu.

„Pre trenčiansky región sú to pobočky v Trenčíne, Novom Meste nad Váhom, Prievidzi, Bánovciach nad Bebravou a Ilave,“ dodala Peťovská.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Renáta Peťovská
Firmy a inštitúcie Colný úrad