Slovensko má už iba zopár dní, aby sa prihlásilo k Európskej charte pre vietor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obnoviteľné zdroje energie, veterná energia, Európska únia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Už budúci utorok uplynie termín, kedy sa členské krajiny Európskej únie môžu prihlásiť k zrýchleniu rozvoja veternej energetiky. Európska komisia (EK) členským krajinám pomôže s odstraňovaním bariér pre jej rozvoj. Tie podľa Slovenskej asociácie pre fotovoltický priemysel a OZE (SAPI) na Slovensku stále brzdia projekty veterných elektrární.

Pritom veterné elektrárne sú podľa viacerých odborníkov cestou, ako znižovať závislosť na ruskom plyne, čo bola jedna z výhrad agentúry Fitch pri rozhodnutí o znížení ratingu Slovenska.

Zrýchlenie povoľovacích procesov

Európska charta pre vietor okrem iného obsahuje zrýchlenie povoľovacích procesov, transparentnejšie prostredie pre prípravu projektov veterných elektrární, ale aj záväzky členských krajín na vybudovanie nových kapacít počas rokov 2024 až 2026.

„Samozrejme, EK pomôže členským krajinám s odbúravaním bariér a nastavením systému, čo je presne to, čo rozvoj veternej energetiky na Slovensku potrebuje. Aj preto veríme, že sa slovenská vláda k tejto charte prihlási,“ dodáva Ján Lacko, člen Výkonného výboru SAPI.

Pripravovaná charta je súčasťou Akčného plánu pre veternú energetiku, ktorý EK predstavila ešte v novembri. Slovensko je na predposlednej priečke vo využívaní vetra.

Ako uviedol Lacko, kým iné krajiny vrátane Čiech či Poľska začali aj pre energetickú krízu vytvárať podmienky pre rýchlejší rozvoj veternej energetiky už v roku 2022, my zatiaľ stále prešľapujeme na mieste.

Povolenie projektov veterných parkov

V súčasnosti na Slovensku prakticky stále platí podľa Lacka tá istá legislatíva, ktorá dlhé roky brzdila a prakticky znemožňovala povolenie projektov veterných parkov.

„Stav legislatívy je prakticky taký istý ako na jar, kedy sa ohlásilo zjednodušovanie povoľovania. V praxi sa investori pri príprave projektov veterných parkov stretávajú s rovnakými, ale aj novými bariérami. Slovensko naozaj potrebuje pridať, či už je to pri príprave jednotnej metodiky pre povoľovanie veterných parkov, ale aj pri úprave zákonov, ktoré sú dôvodom pomalých procesov,“ konštatoval Lacko.

V súčasnosti členovia SAPI pracujú na projektoch veterných elektrární s inštalovaným výkonom viac ako 1 100 megawattov v celkovej hodnote presahujúcej 1,4 miliardy eur. Už len ak by sa zrealizovali tieto projekty, mohli by ročne vyrobiť až 3 terrawatthodiny elektriny, čo by stačilo na pokrytie ročnej spotreby 736-tisíc domácností.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Lacko
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaSAPI Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu