Situácia na trhoch s elektrinou a plynom je pokojná, príchod horúčav však môže podľa analytika vyhnať ceny nahor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn, elektrina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com - koláž SITA Energetika.
Tento článok pre vás načítala AI.

Na trhoch s elektrinou a plynom je pokojné obdobie. Ceny elektriny zostali aj minulý týždeň pod magickou 100-eurovou hranicou. Ceny plynu sa stále držia nad úrovňou 30 eur za megawatthodinu, neprekračujú však 35 eur.

Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v piatok predávala za 97 eur za megawatthodinu. Začiatkom uplynulého týždňa bola cena na úrovni 96 eur za megawatthodinu, v strede týždňa vyskočila na 99 eur.

Portugalsko prekonalo rekord

Pred vyše dvoma mesiacmi si ju mohli obchodníci kúpiť ešte za 70 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto roka boli trhové ceny elektriny na úrovni 100 eur za megawatthodinu.

Ako potvrdil pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček, ceny elektriny na veľkoobchodných trhoch sa vo väčšine európskych krajín v treťom júnovom týždni podstatne nezmenili. Bolo to podľa neho spôsobené nárastom výroby veternej energie a poklesom dopytu v niektorých oblastiach.

Krátkodobý rast

Portugalsko dokonca v polovici mesiaca prekonalo svoj rekord vo výrobe solárnej energie. Jedinou výnimkou bola Británia a severské krajiny, kde ceny vzrástli.

„Celkovo zostali ceny pod 100 eur za megawatthodinu, pričom Francúzsko bolo najlacnejšie a Británia najdrahšia. V niektorých krajinách boli opäť záporné ceny elektriny. V dohľadnej dobe očakávame miernejší nárast spôsobený zvýšeným dopytom po chladení (postupujúca prvá celoeurópska vlna horúčav), avšak rast by nemal byť výrazný a skôr krátkodobý,“ konštatoval Boháček.

V strede týždňa bol plyn drahší

Trhové ceny zemného plynu sa taktiež počas minulého týždňa menili len mierne. Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) stál koncom týždňa plyn s dodávkou na budúci rok zhruba 34 eur za megawatthodinu.

Začiatkom minulého týždňa bola cena taktiež na úrovni 34 eur za megawatthodinu, v strede týždňa vyskočila na niečo vyše 35 eur. Pred vyše dvoma mesiacmi si mohli obchodníci plyn nakúpiť ešte za 23 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto roka si obchodníci vedeli na trhu kúpiť plyn aj za 35 eur za megawatthodinu.

Na konci augusta roka 2022 hodnota plynu na trhu TTF dosahovala rekordné úrovne zhruba 313 eur za megawatthodinu. Elektrina dosiahla rekord na pražskej burze 26. augusta 2022, keď sa jej cena vyšplhala na 1 001 eur za megawatthodinu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bank