Nemecká vláda poskytuje spoločnosti Siemens Energy záruku na úver, má však podmienku

Siemens
Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Nemecká vláda v utorok oznámila, že poskytuje pôžičkovú záruku vo výške 7,5 miliardy eur spoločnosti Siemens Energy pôsobiacej v oblasti energetických technológií. Predstavuje to súčasť balíka 15-miliardového balíka na pomoc firme, ktorá je dôležitým hráčom v prechode na obnoviteľné zdroje energie.

Siemens Energy požiadal vládu o pomoc, keď zápasil s problémami svojej dcérskej spoločnosti pre veternú energiu Gamesa, vrátane problémov s kvalitou predtým inštalovaných veterných turbín.

Záruky pre dlhodobé projekty

Spoločnosť 26. októbra uviedla, že „silný rast príjmu objednávok, najmä v bývalých obchodných oblastiach s plynom a energiou, vedie k rastúcej potrebe záruk pre dlhodobé projekty“. Uviedla, že rokuje s partnermi vrátane vlády s cieľom zabezpečiť prístup k zárukám „na uľahčenie očakávaného silného rastu“.

Vláda viedla rokovania so Siemens Energy, priemyselným konglomerátom Siemens AG, ktorý v roku 2020 odčlenil Siemens Energy a ponechal si menšinový podiel v spoločnosti, a so súkromnými bankami.

Podmienkou je ochrana spoločnosti

Ministerstvo hospodárstva v utorok uviedlo, že podmienkou pomoci vlády je, aby sa všetky zainteresované strany „primerane podieľali na ochrane spoločnosti“. Uviedla, že výsledkom je balík 15 miliárd eur v rámci záruk, z ktorých súkromné banky poskytnú 12 miliárd eur a zvyšok Siemens Energy zabezpečí v rámci rokovaní s „ďalšími zainteresovanými stranami“. Vláda súhlasila so zabezpečením bankových záruk vo výške 7,5 miliardy eur.

Okrem toho Siemens Energy a Siemens AG plánujú rokovať o predaji akcií spoločného podniku, ktorý by Siemens Energy priniesol približne dve miliardy eur, uviedlo ministerstvo. Siemens Energy nebude môcť ponúkať dividendy ani vyplácať bonusy svojmu manažmentu, kým budú trvať tieto opatrenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Siemens Energy