Ministerstvo hospodárstva vyhlásilo ďalšiu výzvu v oblasti zelenej ekonomiky, finančná pomoc je rozdelená na dve časti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, solárne panely, OZE, obnoviteľné zdroje energie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo hospodárstva SR vyhlásilo ďalšiu výzvu z Plánu obnovy a odolnosti SR v oblasti zelenej ekonomiky. Podporia sa ňou projekty na výstavbu nových zariadení na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) aj na výstavbu nových zariadení na uskladňovanie elektriny.

Z prostriedkov Európskej únie je vyčlenených 63,74 mil. eur, žiadatelia môžu získať príspevok maximálne 2,5 až 5 mil. eur, v závislosti od typu projektu.

Výzva na budovanie OZE

„Cieľom výzvy je zvýšiť podiel elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energie na hrubej konečnej energetickej spotrebe Slovenska,“ informuje ďalej rezort.

Spolu s predchádzajúcou výzvou na budovanie OZE chce do roku 2026 zabezpečiť aspoň 120 MW nového inštalovaného výkonu zariadení na výrobu elektriny z OZE, ktorý bude pripojený do elektrizačnej sústavy.

Finančná pomoc pre podnikateľov

Nenávratná finančná pomoc je rozdelená na dve časti. Prostriedky vo výške 11,74 mil. eur sa použijú na projekty zamerané výlučne na výstavbu nového zariadenia na výrobu elektriny z OZE, ktoré využíva slnečnú, veternú či geotermálnu energiu, energiu z biomasy, z bioplynu, skládkového plynu alebo plynu z čistiarní odpadových vôd.

Druhá časť prostriedkov vo výške 52 mil. eur je určená pre projekty, ktoré sú okrem výstavby nového zariadenia na výrobu elektriny z OZE zamerané aj na výstavbu nového zariadenia na uskladňovanie elektriny – batériového systému.

Podnikatelia môžu svoje projekty realizovať v rámci celého Slovenska, pričom získajú dotáciu vo výške 45 % z celkových oprávnených výdavkov projektu. Žiadosti je možné podávať do 15. januára 2024. Pri ich posudzovaní budú hlavnými kritériami nákladová efektívnosť projektu a využitie územia, v prípade druhého typu projektov aj pomer výkonu batériového systému a výkonu nového zariadenia na výrobu elektriny. Nemenej dôležitým faktorom je garancia environmentálnej udržateľnosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMH Ministerstvo hospodárstva SR