Vďaka projektu NEXT-E, do ktorého je zapojená aj slovenská firma ZSE, by malo v šiestich krajinách pribudnúť 252 rýchlonabíjačiek a ultranabíjačiek pre elektromobily.
Európska únia urobila ďalší krok k rozvoju elektromobility v krajinách únie. Konzorcium NEXT-E, ktorého súčasťou je aj slovenská spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE), podpísalo s EÚ grantovú dohodu o vybudovaní 252 rýchlonabíjačiek a ultranabíjačiek pre elektromobily naprieč strednou a východnou Európou. „Ide o najväčší grant, aký kedy EÚ udelila v rámci Nástroja na spájanie Európy na projekt rozvoja elektromobility, vo výške 18,84 milióna eur,“ informovala hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová.
Sieť 222 rýchlonabíjačiek a 30 ultranabíjačiek pre elektromobily pozdĺž hlavných dopravných ťahov EÚ bude spájať šesť krajín strednej a východnej Európy. Pôjde o Česko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko a Rumunsko. „Po prvýkrát v histórii bude možné so 100-percentným využitím elektrickej energie cestovať na dlhé vzdialenosti v šiestich krajinách s prepojením na susedné štáty,“ dodala Dobošová. Očakávané nasadenie rýchlonabíjačiek je v roku 2018 a inštalácia ultranabíjačiek sa plánuje v roku 2019 v rámci prípravy na príchod novej generácie diaľkových elektromobilov. Úplné nasadenie by malo byť hotové do konca roku 2020.
Na projekte NEXT-E spolupracujú štyri koncerny podnikajúce v oblasti elektroenergetického, ropného a plynárenského priemyslu. Zapojili sa spoločnosti ZSE, E.ON Czech Republic, maďarský E.ON Hungary, rumunský E.ON Romania, spoločnosti skupiny MOL, Hrvatska elektroprivreda v Chorvátsku, spoločnosť Petrol, ako aj Nissan a BMW. „Projekt Next-E je politicky dôležitý inovačný projekt, ktorý sa spustil vďaka veľkému úsiliu priemyselných odvetví a podpory zo strany Európskej komisie. Naším cieľom je konečne umožniť občanom cestovať alternatívne poháňanými vozidlami naprieč celou EÚ,“ uviedol riaditeľ pre investície, inovácie a udržateľnú dopravu Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre dopravu Herald Ruijeters.