Ceny benzínov a nafty na Slovensku výraznejšie klesnú, analytici majú dobré správy aj o plyne

Tankovanie, plyn
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com - koláž SITA Energetika.

V druhom štvrťroku sa môžu slovenskí motoristi tešiť na výrazné znižovanie cien pohonných látok. Očakávajú to analytici zo združenia Dáta bez pátosu.

Ropa Ural pod 50 dolármi

Dôvodom podľa nich je pokles cien ropy, hlavne ruskej ropy Ural, ktorá prvýkrát po dlhšom období klesla pod hranicu 50 amerických dolárov za barel. Ruská ropa kopíruje pokles cien všetkých druhov ropy na svetových trhoch,“ podotkli analytici na sociálnej sieti.

Slovenskí motoristi by mali podľa analytikov očakávať výraznejší pokles cien benzínov a nafty na pumpách o štyri až šesť týždňov. „V druhom štvrťroku 2023 sa dočkáme. Však, MOL (vlastník bratislavskej rafinérie Slovnaft – pozn. red.)?“ odkázali analytici.

Pozitívna situácia pri plyne

Pozitívna situácia je podľa analytikov aj pri zemnom plyne. Pred zimou 21/22 bolo totiž podľa nich v európskych plynových zásobníkoch len 20 % ročnej spotreby plynu.

Pred budúcou zimou 23/24 plné sklady pokryjú 33 % ročnej spotreby. Je to vďaka poklesu spotreby, zoštátneniu Gazprom skladov a plneniu zásobníkov na 100 %,“ konštatovali slovenskí analytici.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Dáta bez pátosu