Štát možno čoskoro začne vlastniť významného výrobcu elektriny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Paroplynová elektráreň Malženice
Paroplynová elektráreň Malženice. Foto: Ilustračné, SITA/Pavol Machovič
Tento článok pre vás načítala AI.

Pred zhruba 20 rokmi sa Slovensko zbavovalo svojho energetického majetku. Vtedajšie vlády postupne predali takmer všetok slovenský energetický majetok zahraničným investorom.

Prostredníctvom týchto zahraničných investorov chceli bývalé vlády hospodárenie v slovenských energetických spoločnostiach oživiť. Bývalé vlády neraz hovorili o nutnosti príchodu zahraničných investorov, tí totiž mali zachrániť slovenské energetické firmy dokonca pred krachom.

Štát sa tak postupne zbavil aj výrobcov elektriny. Zdá sa, že v súčasnosti sa karta obracia. Do štátneho majetku by už totiž onedlho mohol pribudnúť významný slovenský výrobca elektriny.

Predkupné právo

Ide o Paroplynovú elektráreň Malženice. Tú v súčasnosti vlastní spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE), ovládaná nemeckou spoločnosťou E.ON. Podľa informácií portálu SITA Energetika, nemecký investor sa malženický paroplyn rozhodol predať.

A tu do hry o elektráreň vstupuje štát, ktorý má podľa zmluvy podpísanej z roku 2021 trojročné predkupné právo na túto elektráreň. Štát získal predkupné právo na malženický paroplyn v rámci transakcie medzi nemeckými spoločnosťami RWE a E.ON vo Východoslovenskej energetike Holding (VSE Holding).

Štát sa vtedy vzdal predkupného práva na spätné odkúpenie 49-percentného podielu VSE Holding a tak ho od RWE prevzal E.ON.

Štát sa kúpou už zaoberá

Čiže štát má ešte tento rok prednostné právo na malženický paroplyn. O tom, že štát rokuje o kúpe paroplynovej elektrárne v Malženiciach, nepriamo pre portál SITA Energetika potvrdilo aj Ministerstvo hospodárstva SR.

„Ministerstvo hospodárstva SR sa touto možnosťou zaoberá, pričom prvé formálne kroky boli podniknuté už v minulom roku,“ povedala hovorkyňa ministerky hospodárstva Mária Pavlusík.

Ďalšie informácie však nechcela konkretizovať. „Verejnosť budeme informovať o ďalšom postupe,“ konštatovala Pavlusík. K možnému predaju malženického paroplynu sa nechcela vyjadriť ani spoločnosť Západoslovenská energetika.

Koľko bude paroplyn stáť?

Západoslovenská energetika, v ktorej má štát stále 51-percentný podiel, ale manažérske práva ovláda 49-percentný akcionár E.ON, získala Paroplynovú elektráreň Malženice do svojho portfólia v roku 2018.

A to práve od nemeckej spoločnosti E.ON, ktorá ho postavila neďaleko Trnavy v roku 2010. Kúpnu cenu vtedy firmy nezverejnili.

Je preto otázne, za akú sumu by mohol v súčasnosti štát malženický paroplyn odkúpiť. Nemecký E.ON ho pred štrnástimi rokmi postavil za 430 miliónov eur. Štát tak musí na kúpu paroplynového cyklu pri Trnave nájsť pravdepodobne stovky miliónov eur.

Flexibilný zdroj

Paroplynová elektráreň Malženice bola uvedená do prevádzky v roku 2010. Má inštalovaný výkon 436 megawattov. Paroplynový cyklus umožňuje veľmi flexibilný rýchly štart, ktorý je veľmi vhodný pre operatívne vyrovnávanie a regulovanie prenosovej sústavy.

Vzhľadom na inštalovaný výkon porovnateľný s blokom jadrovej elektrárne má malženická elektráreň jedinečnú pozíciu a význam v rámci energetickej sústavy SR aj ako back-up pre jeden blok jadrovej elektrárne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária Pavlusík
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRParoplynová elektráreň MalženiceZSE Západoslovenská energetika