V športovom SITE: Veľa dnešných detí necvičí na telesnej výchove, pretože im rodičia vypisujú ospravedlnenky (rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V_sportovom_site_michal jedlicka.jpg
Tento článok pre vás načítala AI.

V novom vydaní relácie V športovom SITE sme vyspovedali trénera ženskej a juniorskej slovenskej florbalovej reprezentácie Michala Jedličku, ktorý pred pár dňami podpísal novú dvojročnú zmluvu.

Český kormidelník vedie národní tím pod Tatrami už od roku 2016. Nad prolongovaním kontraktu dlho nepremýšľal, pretože túži implementované prvky naďalej rozvíjať. Od dobre rozbehnutej roboty sa predsa neodchádza.

Osobne som spokojný, pretože za ten čas sme odviedli dosť práce. Snažíme sa ženský florbal na Slovensku posúvať dopredu. Koncom minulého roka sme skončili na 5. mieste na MS v Singapure, čím sme splnili stanovený cieľ. Teším sa na pokračovaní spolupráce a budeme na rozbehnutých veciach makať aj ďalej. Tento systém je dobrý v tom, že sa nám tým pádom lepšie darí prepájať juniorský florbal s tým seniorským. Dievčatá vstupujú do medzi ženy pripravenejšie, pretože tak lepšie vedia, čo ich čaká, vysvetlil 43-ročný rodák z Prahy.

Veľký úspech v Singapure

Aj florbalový laik, ktorý sa o tento šport zaujíma len okrajovo vníma, že svetová špička je už niekoľko rokov jasne vykryštalizovaná na kvarteto Fínsko, Švédsko, Švajčiarsko a Česko.

>>> Relácia V športovom SITE

Skutočnosť, že Slovensky skončili na ostatnom svetovom šampionáte v závere minulého roka v Singapure na 5. priečke, musí byť vnímaná ako veľký úspech. Prečo je svetová florbalová špička v porovnaní so zvyškom sveta tak popredu?

„Hráčky družstiev top štvorky majú počas týždňa niekedy až osem tréningových jednotiek, na Slovensku tak dve. Vyspelé florbalové krajiny smerujú k tomu, že tamojší hráči a hráčky budú profesionáli, teraz sú hrajú viacmenej na poloprofesionálnej báze. Samozrejme, je to šport, kde je možné poraziť každého. Na Slovensku je však potrebné tlačiť systém k tomu, aby sa viac trénovalo, aby sa florbal nebral len ako hobby šport,“  vysvetlil tréner Jedlička a doplnil: „Každoročne nám skončí pár skúsených hráčok, ktoré hrali florbal aj v zahraničí. Aktuálne počet slovenských legionárok klesá, takže to vnímam ako problém. Na druhej strane, od roku 2016 sme zapracovali na herných návykoch a princípoch, ktorými sa chceme prezentovať. Zlepšili sme sa v hre pod tlakom. Vieme hru tvoriť aj proti silnejším súperkám. V tom sa snažíme naďalej zlepšovať, aby sme priepasť zmenšovali.“

Dva vrcholy v budúcom roku

Slovenské reprezentantky čakajú v budúcom roku dva vrcholy. Svetové hry v Číne, ktoré predstavujú substitúciu olympiády, keďže florbal patrí medzi neolympijské športy. V roku 2025 sa budú konať aj MS v Českej republike.

„Jasným cieľom bude aj na týchto podujatiach skončiť do piateho miesta. To vnímam ako reálne. Ak by sa nám na MS v Česku podarilo poraziť niekoho z veľkej štvorky, bola by to fantastická vec hraničiaca so zázrakom,“ poznamenal florbalový hosť relácie V športovom SITE.

V slovenskej najvyššej ženskej florbalovej súťaži bojovalo v sezóne 2023/2024 sedem družstiev. Na začiatku  apríla aktuálna edícia vyvrcholí finálovými súbojmi medzi Spišskou Novou Vsou a Kysuckým Novým Mestom. Michal Jedlička vidí pri pohľade na kvalitu extraligy výrazný priestor na zlepšenie.

Domáca súťaž je veľkým problémom. Pokiaľ ide o kvalitu slovenskej ligy, tak tam zaostávame za vyspelým florbalovým svetom ešte viac ako na reprezentačnej úrovni. Problémom je dosť aj infraštruktúra, pretože na Slovensku máme malo hál. Ihrisko musí mať rozmery 20×40, plus výbehové zóny. V Nemšovej, v Kysuckom Novom Meste máme menšie ihriská, takže na tomto je potrebné takisto zapracovať. Na druhej strane, v Poľsku či v Lotyšsku hrajú tamojšie kluby iba pohárovým spôsobom, takže v tomto máme zasa výhodu my,  Domáca liga potrebuje návraty skúsených hráčok zo zahraničia a v neposlednom rade objavovanie nových mladých nádejných florbalistiek“

Už viac ako dekáda uplynula od „florbalového boom“ na Slovensku, od obdobia, keď začali v školských zariadeniach zaradzovať do osnov florbal. Pár hráčov to do florbalového sveta vtedy vtiahlo, ale pri pohľade na súčasný vzťah detí k športu, nepomáhajú ani tie najružovejšie okuliare.

„Keď počúvam dialógy dnešných detí, tak hneď mi je jasné, že toto je iná doba, akú som zažil v ich veku napríklad ja. Medzi sebou sa bavia o počítačových hrách a podobných veciach. Len tak si ísť zahrať futbal, hokej, alebo si ísť ‚zapinkať za barák‘, to sa v dnešnej dobe len tak nevidí. Dnešné deti nechodia vonku, nelezú po stromoch, na škole je málo telocviku, a ak aj majú hodinu cvičiť, tak radšej im rodičia vypíšu ospravedlnenky. Súčasná doba je koncipovaná proti športu. Našou povinnosťou je mladých športovcov aj napriek tomu vychovávať. Je potrebné uvedomiť si, že deti, ktoré športujú majú lepší život ako tie, ktoré majú nadváhu a zadýchajú sa už vtedy, keď majú vyjsť peši na druhé poschodie. V záujme štátu by preto malo byť to, aby čo najviac detí športovalo,“ uzavrel tréner Jedlička.

V relácii sa ďalej dozviete:

  • ktoré hráčky budú nosnými hráčkami v najbližších rokoch
  • aké ďalšie výzvy reprezentáciu SR čakajú
  • o koľko viac peňazí sa točí v českom florbale ako u nás
  • prečo v Kanade milujú hokejky, ale florbalu tam neprepadli
  • či sa jednoduchšie trénujú florbalistky alebo florbalisti
  • v čom sú Švédi a Fíni takí unikátni

Rozhovory V športovom SITE si môžete vypočuť aj na >>> Spotify

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Jedlička