V skokoch na lyžiach zmiešaných družstiev uspeli Nemci

Skoky na lyziach
Tím v zložení Carina Vogtová, Richard Freitag, Katharina Althausová, Severin Freund zvíťazil v skokoch na lyžiach zmiešaných družstiev. Foto: SITA/AP

FALUN 22. februára (WEBNOVINY) – Reprezentácia Nemecka zvíťazila v nedeľňajšej podvečernej súťaži miešaných družstiev v skokoch na lyžiach na 52. majstrovstvách sveta v klasických (severských) lyžiarskych disciplínach vo švédskom Falune. Tím v zložení Carina Vogtová, Richard Freitag, Katharina Althausová, Severin Freund po absolvovaní ôsmich pokusov triumfoval na strednom mostíku HS-100 s výsledným celkovým súčtom 917,9 bodu. Strieborná priečka v disciplíne, v ktorej druhýkrát rozdali medaily na svetovom šampionáte, patrí s minimálnym odstupom 2,3 bodu výberu Nórska v zostave Line Jahrová, Anders Bardal, Maren Lundbyová, Rune Velta.

„Vikingovia“ po 1. kole ešte viedli o 2,5 bodu, napokon sa však v mimoriadne napínavej súťaži tešilo Nemecko. Zabral najmä posledný člen družstva Severin Freund, ktorý dosiahol 97 m a v záverečnom pokuse súťaže 96 metrov, ktorým definitívne rozhodol o zlate. „Senzačné, ohromujúce, bolo to dnes vzrušujúce až do konca. Vo fantastickej súťaži sme zvíťazili, mám obrovskú radosť. Severin ukázal, že je veľký šampión,“ uviedla pre portál spiegel.de 18-ročná členka zlatého tímu Katharina Althausová, ktorej namerali v pretekoch 91 a 92,5 m.

V konkurencii jedenástich krajín skončil na bronzovom stupienku už s výrazným mankom 29,6 bodu na víťazné Nemecko obhajca prvenstva z MS 2013 vo Val di Fiemme Japonsko (888,3 b.), v ktorého drese štartovali Sara Takanašiová, Noriaki Kasai, Juki Itová a Taku Takeuči. Na nepopulárnom 4. mieste klasifikovali Rakúsko, piate bolo Slovinsko v zostave aj s lídrom Svetového pohára mužov Petrom Prevcom, elitnú šestku skompletizovalo Rusko. Na 7. pozícii v konečnom účtovaní skončili USA s výbornou Sarah Hendricksonovou, ktorá si pripísala najdlhší pokus dňa – 98,5 metra, finálovú osmičku doplnilo Francúzsko. Do 2. kola sa nedostali Taliansko, Fínsko a Česko. Slovensko nemalo zastúpenie.

Nemka Carina Vogtová získala po piatkovom triumfe v individuálnej súťaži žien v nedeľu už druhé zlato na MS 2015, jej krajan Severin Freund po striebre v sobotňajších pretekoch mužov na strednom mostíku pridal najcennejší kov. Nórsky svetový šampión zo soboty Rune Velta má rovnako ako Freund bilanciu 1-1-0, dva cenné kovy zo skokanských súťaží vo Falune má ešte aj Japonka Juki Itová (0-1-1).

Skoky na lyžiach – súťaž miešaných družstiev na strednom mostíku HS-100 – nedeľňajšie výsledky:

1. Nemecko (Carina Vogtová, Richard Freitag, Katharina Althausová, Severin Freund) 917,9 bodu, 2. Nórsko (Line Jahrová, Anders Bardal, Maren Lundbyová, Rune Velta) 915,6, 3. Japonsko (Sara Takanašiová, Noriaki Kasai, Juki Itová, Taku Takeuči) 888,3, 4. Rakúsko 869,5, 5. Slovinsko 868,4, 6. Rusko 791,8, 7. USA 789,3, 8. Francúzsko 773,2 – týchto osem krajín absolvovalo dve súťažné kolá, 9. Taliansko 374,5, 10. Fínsko 369,5, 11. Česko 351,2 – nepostúpili do finálového 2. kola