V Pohári Prvého kanála triumfy Ruska a Česka

Hokejky
hokej

PRAHA / MOSKVA 17. decembra (WEBNOVINY) – V pražskej O2 aréne sa dočkali domáci Česi víťazstva nad Fínskom 2:1 až gólom v predĺžení. O oba zásahy domácich sa postarala prvá česká útočná formácia vedená Jaromírom Jágrom. V druhom štvrtkovom zápase turnaja videli diváci aj v moskovskej hale Megasport dramatický zápas, keď domáci Rusi viedli nad Švédskom už 3:1, ale napokon sa museli strachovať o najtesnejšie víťazstvo 4:3, ktoré im zabezpečil v 49. min Sergej Zinoviev.

Česko – Fínsko 2:1 po predĺžení (1:1, 0:0, 0:0 – 1:0)

Góly: 8. Jágr (Blaťák, Čajánek), 62. Čajánek (Čáslava, Jágr) – 7. Immnonen (Pettinen)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. 12 563 divákov

Takmer všetko zaujímavé sa udialo v úvode zápasu. Fínska prvá formácia otvorila gólový účet stretnutia už v 7. min potom, ako Immonen prestrelil domáceho gólmana Schwarza. Česi však dokázali bleskurýchlo odpovedať. Už o 27 sekúnd prvý český útok zatlačil Fínov pred ich bránku a po dvoch strelách obrancu Blaťáka dorazil puk za Tarkkiho chrbát Jágr. Hoci sa oba tímy snažili najmä v presilových hrách, do konca riadneho hracieho času sa im už nepodarilo streliť gól. Dva cenné body pre Čechov napokon vybojoval Čajánek, ktorý po 100 sekundách predĺženia tečoval strelu obrancu Čáslavu od modrej čiary za chrbát bezmocného Tarkkiho.

Rusko – Švédsko 4:3 (1:0, 2:2, 1:1)

Góly: 1. Tereščenko (Nikulin, Morozov), 25. Morozov (Zaripov), 26. Saprykin (Proškin, Kondratiev), 49. Zinoviev (Kondratiev) – 23. Weinhandl (Hedman), 29. Johansson (Martensson, M. Karlsson), 43. Martensson (Weinhandl)

Vylúčení: 7:9 na 2 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0

Rusi začali doma bez rešpektu a už po 39 sekundách Tereščenko v páde prestrelil švédskeho gólmana Henrika Karlssona. Severania odpovedali v 23. min, keď po krížnej prihrávke Hedmana prekonal Jeriomenka kanonier moskovského Dinama Mattias Weinhandl. V zápase rozhodli najmä skvelé ruské presilovky. V 25. min stačilo Morozovovi pri vylúčení Mattiasa Karlssona 20 sekúnd a o necelú minútu Saprykinovi pri treste Falka len 10 sekúnd – 3:1. O tri minúty neskôr dokázali aj Švédi využiť početnú výhodu, keď Magnus Johansson prestrelil hradbu tiel pred ruskou svätyňou. Na začiatku tretej tretiny domáci fanúšikovia zamrzli, keď po chybnej rozohrávke Radulova, využila dvojica Weinhandl – Martensson brejk a „tri korunky“ vyrovnali. Rusi však aj do tretice využili presilovú hru, keď Zinoviev potrestal ďalšie vylúčenie Mattiasa Karlssona, a tesné víťazstvo si už nenechali vziať.