V ochrane vlastníckych práv si Slovensko pohoršilo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlajka

BRATISLAVA 22. marca (WEBNOVINY) – Fínsko a Švédsko najlepšie chránia vlastnícke práva, tesne ich nasleduje Singapur.

Obidve severské krajiny dosiahli 8,5 bodu z 10 možných. Vyplýva to z najnovších výsledkov Indexu vlastníckych práv 2011, na ktorom sa podieľalo 62 mimovládnych organizácií z 53 krajín sveta vrátane Nadácie F. A. Hayeka. Agentúru SITA o tom informoval Matúš Pošvanc z nadácie.

Okrem Škandinávie sa v prvej dvadsiatke umiestnili najmä anglosaské krajiny, štáty západnej Európy a niektoré krajiny východnej Ázie. Slovensko sa umiestnilo na 38. mieste, o ktoré sa delí s Izraelom, Južnou Kóreou, Mauríciom a Botswanou. Na konci tabuľky, porovnávajúcej úroveň ochrany fyzického i duševného vlastníctva 125 krajín sveta, skončili Burundi, Bangladéš, Angola, Zimbabwe a Venezuela. Rebríček vychádza z prieskumov, uskutočnených medzi odborníkmi v jednotlivých krajinách ako aj z indikátorov, zverejnených Svetovou bankou a ďalšími organizáciami.

Podobne ako Česko a Poľsko

Slovensko získalo 6,3 bodu. Podobne chránia vlastnícke práva v Českej republike a Poľsku, ktoré získali 6,2 bodu, a Maďarsku, ktoré získalo 6,4 bodu. V bodovom vyjadrení si Slovensko oproti vlaňajšku pohoršilo o 0,1 bodu. Hlavným dôvodom posunu bol čiastočný pokles v oblasti právneho a politického prostredia a v oblasti ochrany fyzického vlastníctva, tento pokles bol kompenzovaný nárastom v oblasti ochrany práv duševného vlastníctva. Aj pri minimálnom poklese však Slovensko kleslo o štyri priečky vzhľadom na lepšie výsledky iných krajín pred ním.

Medzinárodný index vlastníckych práv sa zostavuje od roku 2007. Porovnáva desať rozličných ukazovateľov v troch oblastiach – právne a politické prostredie, fyzické vlastníctvo a duševné vlastníctvo. Čím vyššie bodové ohodnotenie krajina dosiahne v jednotlivých uvedených oblastiach, tým vyššie je jej celkové hodnotenie. Medzinárodný index vlastníckych práv vychádza z predpokladu, že lepšia ochrana vlastníckych práv vedie k väčšej ekonomickej prosperite rovnako ako k väčšej slobode občanov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať