V Nitre vznikla prvá slovenská komandória

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Img 20240217 wa0034.jpg
Foto: Ján Lenický

Stredoveké rytierske rády si vytvárali na rôznych miestach svojho pôsobenia tzv. komendy alebo komandórie. Názov pochádza z latinského in commendam (pod ochranu a správu), čo znamenalo zverenie istého územia. Išlo teda o administratívno – územné jednotky.

Img 20240217 wa0048.jpg
Foto: Ján Lenický

Poľský rád Bratstvo lídrov, ktorý má takéto pobočky po celom svete, založil rovnakú komandóriu na území Slovenska pod názvom Prvá Komandória Nitra. Jej primárnou úlohou je združovanie priaznivcov klubov vojenskej histórie a rekonštrukcií historických bojov. Veliteľom prvej komandórie na Slovensku sa stal Ján Lenický z Nitry. Na slávnostnom otvorení tejto komandórie, ktorá sa uskutočnila 16. februára 2024, bol pasovaný za rytiera/člena Bratstva, spojeného s udelením dedičného šlachtického titulu a erbu Gorazd. Slávnostnej ceremónie založenia Prvej komandórie Nitra sa zúčastnili veľmajster rádu brig. gen. Ryszard Murat a plk. Mareka Chalupka z Poľska.

Img 20240217 wa0051.jpg
Foto: Ján Lenický

Slovenská pobočka komandórie sa bude zaoberať udržiavaním a presadzovaním hodnôt a tradícií rytierov a šľachty, ako aj vlastenectva a starostlivosťou o vojnové hroby a rekonštrukciou dobových udalostí. Hlavnými hodnotami bratstva sú presadzovanie ideí humanizmu, ušľachtilosti, dobra a spravodlivosti.

Img 20240217 wa0023.jpg
Foto: Ján Lenický

Pri príležitosti založenia tejto pobočky boli ocenení viacerí priaznivci vojenskej histórie a členovia Klubov vojenskej histórie príslušným vyznamenaním Bratstva.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať