V Kútoch sú desiatky nelegálnych migrantov, ďakujú za každú poskytnutú pomoc (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MIGRANTI: Nelegálni migranti v Kútoch
Tábor v Kútoch Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský

Stanový tábor v Kútoch (okres Senica) v súčasnosti tvorí centrum pre približne 200 nelegálnych migrantov. Ako ďalej informuje Ministerstvo vnútra SR (MV SR) v tlačovej správe, migranti v mestečku ostávajú v priemere dva až tri dni. Počty sa menia veľmi rýchlo, keďže je prichádzajúcimi alebo skôr prechádzajúcimi osobami vnímaná len ako krátka zastávka na ceste do západnej Európy,“ uviedlo ministerstvo.

Preverovanie osôb

Zároveň tvrdí, že v okolí stanového mestečka sa v súčasnosti pracuje aj na inštalácii kamier. Kúty tvoria dopravný uzol, ktorým sa migranti vedia dostať do Českej republiky a následne do Nemecka, preto tu bolo zriadené. Taktiež bolo nutné zamedziť prespávaniu migrantov na železničnej stanici,“ vysvetlilo MV SR.

Rezort vnútra v tlačovej správe ďalej uvádza, že každá zachytená osoba je preverovaná cudzineckou políciou v informačných systémoch.

Ak sa zistí, že osoba môže pre Slovensko predstavovať bezpečnostné riziko, sú prijaté adekvátne kroky na zamedzenie jej ďalšieho voľného pohybu,“ dodalo MV SR. Zatiaľ nebolo zo strany nelegálnych migrantov zaznamenané žiadne protiprávne konanie, práve naopak, sú vďační za každú poskytnutú pomoc a pomáhajú pri zabezpečovaní chodu mestečka.

Hraničné kontroly sú efektívne

Ministerstvo ďalej vysvetľuje, že prekážku k zákonnému vyhosteniu migrantov tvorí vyhlásený vojnový stav v ich krajine. „Väčšina z nich pochádza zo Sýrie. U osôb, pri ktorých platí, že sa na našom území zdržiavajú neoprávnene a neexistuje právna prekážka, sú vyhostení,“ informuje.

Ministerstvo taktiež upozornilo, že hraničné kontroly slovensko-maďarskej hranice nie sú efektívne. „Kľúčový je boj proti prevádzačstvu, kde Slovensko patrí medzi najúspešnejších v Európskej únii (EÚ) v pomere počet príslušníkov Policajného zboru verzus počet chytených prevádzačov,“ dodalo MV SR.

Za dôležitú pokladajú ochranu vonkajších hraníc EÚ a maďarsko-srbskej hranice, cez ktorú na Slovensko prúdia migranti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európska úniaMV Ministerstvo vnútra SR