Zomrel francúzsky choreograf a tanečník Roland Petit

Roland Petit
Rolan Petit Foto: SITA/Keystone, Salvatore Di Nolfi

BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) – Vo veku 87 rokov zomrel v nedeľu francúzsky choreograf a tanečník Roland Petit, potvrdili to predstavitelia Parížskej opery. Skonal vo švajčiarskej Ženeve, kam sa presťahoval pred viac ako 10 rokmi. Hold mu vzdal aj francúzsky minister kultúry Frédéric Mitterrand, ktorý ho označil za jedného z najvýznamnejších choreografov 20. storočia. Petit vytvoril počas svojej kariéry viac ako 100 baletov ako napríklad baletnú verziu známej opery Carmen (1949).

Choreograf sa narodil v roku 1924. Do Parížskej opery vstúpil ako deväťročný a odišiel z nej vo svojich dvadsiatich rokoch do divadla Sarah Bernhardt v Paríži. V roku 1945 pomohol zostaviť tanečný súbor Les Ballets des Champs-Elysees, v ktorom na istý čas pôsobil ako hlavný tanečník, baletný majster a choreograf. V roku 1948 zriadil spoločnosť Ballets de Paris de Roland Petit, vďaka nej sa do povedomia dostala tanečníčka a zároveň jeho manželka Zizi Jeanmaire, ktorú si vzal v roku 1954.

Roland petit 1
Foto: SITA/Keystone, Salvatore Di Nolfi

Choreograf pôsobil štyri roky aj v USA, kde sa podieľal na vytvorení muzikálových filmov ako Hans Christian Andersen (1952), The Glass Slipper (1955), Daddy Long Legs (1955) a Anything Goes (1956). V roku 1965 sa vrátil do Parížskej opery a vytvoril dva nové balety Notre-Dame de Paris a Adage et Variations. Krátko pôsobil ako umelecký riaditeľ spoločnosti. V roku 1972 pomohol založiť spoločnosť Ballet de Marseille, ktorú viedol 26 rokov. Minulý rok sa zase vrátil do Parížskej opery s troma zo svojich obľúbených baletov. „Zakaždým, keď prišiel, bolo to ako návrat strateného syna,“ povedala umelecká riaditeľka Parížskej opery Brigitte Lefevre.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom