V korupčnej kauze Dobytkár vypovedal svedok Tokarčík, ktorý podnikal s obžalovaným Kropilom

Specializovany trestny sud
Budova Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény

V korupčnej kauza známej ako Dobytkár v utorok na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici pokračuje hlavné pojednávanie. Na dva dni sú predvolaní ďalší svedkovia, ktorých navrhol prokurátor.

Svedok Jozef Tokarčík podnikal s hlavným obžalovaným Ľubomírom Kropilom a neskôr v jeho spoločnostiach robil, a aj v súčasnosti je jeho zamestnancom. Svedok robil obžalovanému tiež šoféra a vozil ho na obchodné stretnutia do Bratislavy minimálne raz do týždňa, aj do iných miest, ale na rokovaniach prítomný nikdy nebol.

Tokarčík mal zabezpečovať aj chod firmy v budovách a v penzióne, a tiež administratívne práce. „Na obchodnej činnosti Ľubomíra K. som sa podieľal len tak, že som ho doviezol na rokovania a vykonával som administratívnu prácu,“ uviedol Tokarčík s tým, že spoločnosť obžalovaného sa zaoberala sprostredkovaním obchodu – nákupom a predajom poľnohospodárskych výrobkov.

Ľubomír Kropil sa podľa svedka venoval aj projektom a sprostredkovaniu kontaktov medzi záujemcami a ministerstvom pôdohospodárstva. Obžalovaný Ľubomír Kropil podľa svedka bližšie spolupracoval s obžalovaným Viktorom Miklasom, ktorý bol bývalý hlavný radca Regionálneho úradu Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) vo Zvolene.

Úrad špeciálnej prokuratúry podal v kauze Dobytkár obžalobu ešte v auguste 2021 na osem fyzických osôb a päť právnických osôb.

Konkrétne v kauze korupcie spojenej s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA) čelia obžalobe nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, finančník Martin Kvietik, podnikateľ Peter Kuba, bývalý generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, veterinár Ľubomír Kropil, právnik Milan Kopriva a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas. Jednotlivé skutky v obžalobe sa týkajú najmä korupčných trestných činov a obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

V rámci aktuálneho súdneho procesu čiastočne priznal spáchanie trestných činov nepriamej korupcie, respektíve podplácania obžalovaný veterinár Kropil. Trestné činy prijímania úplatku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti poprel. Vinu vo všetkých skutkoch priznal obžalovaný Miklas, ktorý je bývalým hlavným radcom regionálneho úradu PPA vo Zvolene.

Vyhlásenie obžalovaného Miklasa o vine súd prijal a vyhlásil, že dokazovanie sa v jeho prípade nevykoná a súd bude rokovať iba o výroku o treste. Zvyšní obžalovaní vinu popierajú.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj KožuchĽubomír KropilĽubomír PartikaMartin KvietikMilan KoprivaNorbert BödörPeter KubaViktor Miklas
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúraŠpecializovaný trestný súd SR