Kočner a Zsuzsová prikázali zavraždiť Kuciaka, napísal Andruskó v liste a spomínal aj Kováčika a „jeho ľudí“

Marián Kočner, Ján Kuciak, Zoltán Andruskó, Alena Zsuzsová
Foto: koláž SITA webnoviny
  • aktualizované 5. apríla 2023, 14:24

Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v stredu pokračuje hlavné pojednávanie v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktoré je spojené aj s kauzou prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Súd na pojednávanie opätovne predvolal kľúčového svedka Zoltána Andruskóa, ktorý je vo veci vraždy Kuciaka právoplatne odsúdený na 15 rokov väzenia. V prípade prípravy vrážd bol zase vyčlenený na samostatné konanie. Andruskó už v rámci obnoveného procesu vypovedal viacero pojednávacích dní v roku 2022.

Prikázali zabiť Kuciaka

Na súde prečítali list, ktorý napísal svedok Zoltán Andruskó. List datovaný v januári 2018 Andruskó podľa vlastných slov odovzdal svojim známym, aby ho v prípade, že sa mu niečo stane odovzdali polícii. V liste spomína zámer Aleny Zsuzsovej a Mariana Kočnera dať zavraždiť prokurátora Maroša Žilinku a novinára Jána Kuciaka.

Som v ohrození života a neviem ako ďalej,“ napísal Andruskó s tým, že od Aleny Zsuzsovej zobral 20-tisíc eur ako zálohu za vraždu Maroša Žilinku. Zároveň vyjadruje obavy, že chcú dať zavraždiť aj jeho.

Alene som klamal, že to riešim,“ doplnil na margo vraždy Žilinku s tým, že v prípade, že by bol zavraždený, vtedajší špeciálny prokurátor Dušan Kováčik a jeho ľudia prípad uhladia. Takisto v liste v maďarčine spomenul aj to, že mu prikázali zabiť novinára Kuciaka. Andruskó zároveň v liste spomína podiel Aleny Zsuzsovej na smrti bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka.

Bödör ponúkal milión eur

V následnej výpovedi Andruskó uviedol, že podľa Aleny Zsuzsovej pôsobili v tom období na Úrade špeciálnej prokuratúry dve skupiny prokurátorov. Prvá bola združená okolo špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, do druhej patril Žilinka.

Údajne pán Žilinka robil problémy,“ uviedol Andruskó v súvislosti s tým, že z tohto dôvodu mal byť vo veci zapletený aj Dušan Kováčik. V súvislosti s vraždou Kuciaka zase zopakoval skoršie tvrdenie, že podnikateľ Norbert Bödör ponúkal milión eur pre niekoho, kto by vraždu vzal na seba.

Je Andruskóv list dôležitým dôkazom?

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus vo veci listu povedal, že nejde o až taký podstatný dôkaz, ako sa môže javiť.

Pre nás je podstatné to, že ten svedok v zásade vypovedá úplne konzistentne a do detailu od absolútneho počiatku konania,“ skonštatoval. List pritom podľa Harkabusa polícia zaistila len minulý týždeň od tretej osoby. Doplnil, že on sám znalecké dokazovanie listune navrhne.

Ten list nehodnotím ako nejaký významný kamienok v mozaike dokazovania,“ uviedol Harkabus. Keď ho však navrhne iná strana v konaní, pravdepodobne sa podľa neho dokazovanie vykoná.

Vytýčia dva nové termíny

Na súd okrem Andruskóa predvolali opätovne aj súdneho znalca z oblasti informatiky Dušana Mikulaja. Ten totiž vypracoval posudok týkajúci sa elektronickej komunikácie medzi „Zolim“ a „Alenkou„, teda Andruskóom a obžalovanou Alenou Zsuzsovou. Pojednávanie bude pokračovať vo štvrtok 6. apríla opäť výsluchom Andruskóa.

Predsedníčka senátu Ružena Sabová zároveň avizovala, že na pojednávaní vytýčenom na 21. apríla by mal opätovne vypovedať odsúdený člen sereďského drogového gangu Ilija Weiss a súd zváži aj opätovný výsluch nitrianskeho podnikateľa Norbeta Bödöra.

Sabová tiež oznámila, že súd vytýči dva nové termíny pojednávania na 9. a 12. mája. Predpoklad, že sa proces ukončí v apríli, sa tak nenaplní.

Prípad sa prejednáva od minulého apríla

Najvyšší súd (NS) SR v júni 2021 zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020 v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Senát zároveň vrátil konanie na ŠTS, ktorý má opätovne prejednať obžalobu voči Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej.

V kauze Kuciak a príprave vrážd prokurátorov predvolali vyšetrovateľa NAKA a ďalších svedkov

Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol. ŠTS tak prípad opätovne prejednáva od apríla minulého roku.

Príprava vrážd prokurátorov

Súd zároveň k obnovenému procesu pripojil obžalobu v prípade prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho.

V tejto veci čelia obžalobe okrem Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej aj Dušan Kracina a bosniansky občan Darko DragičTomáš Szabó, ktorý je v prípade vraždy Kuciaka právoplatne odsúdený na 25 rokov väzenia, v kauze prípravy vrážd priznal vinu a bol vylúčený na samostatné konanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena zsuzsováDaniel LipšicDarko DragičovDušan KováčikDušan KracinaDušan MikulajIlija WeissJán KuciakLászló BasternákMarián KočnerMaroš ŽilinkaMartina KušnírováMatúš HarkabusNorbert BödörPeter PaludaPeter ŠufliarskyRužena SabováTomáš SzabóZoltán Andruskó
Firmy a inštitúcie Najvyšší správny súd Slovenskej republikyŠpecializovaný trestný súd v PezinkuÚrad špeciálnej prokuratúry