Aktualizované: Útok v Kábule si vyžiadal desiatky mŕtvych a stovky zranených (video)

útok v Kábule
K útoku došlo na námestí Zanbak v centre mesta – v blízkosti prezidentského paláca, ministerstiev a zahraničných veľvyslanectiev. Výbuch zničil aj vyše 30 áut. Kábul, 31. mája 2017. Foto: SITA/AP Foto: SITA/AP
  • aktualizované 31. mája o 19:05

KÁBUL 31. mája (WebNoviny.sk) – Na najmenej 90 sa zvýšil počet mŕtvych po stredajšom výbuchu auta naloženého výbušninami v diplomatickej štvrti afganskej metropoly Kábul. Zranenia utrpelo približne 400 ľudí, informovala spravodajská stanica BBC.

Nálože zrejme boli v cisternovom aute

K výbuchu došlo na námestí Zanbak v centre mesta – v blízkosti prezidentského paláca, ministerstiev a zahraničných veľvyslanectiev. Zničil aj vyše 30 áut.

Podľa ministerstva vnútra boli nálože umiestnené zrejme v cisternovom aute, z ktorého po výbuchu nič nezostalo. Útok poškodil aj nemecké veľvyslanectvo. Afganský ochrankár ambasády zahynul a niekoľko zamestnancov utrpelo zranenia. Oznámil to nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel.

Poškodenie svojho veľvyslanectva hlásilo aj Francúzsko. Japonsko oznámilo, že dvaja zamestnanci jeho ambasády utrpeli ľahké zranenia, informovala spravodajská stanica BBC.

Výbuch poškodil i českú ambasádu, zamestnanci sú však v poriadku. „Ide o škody spôsobené tlakovou vlnou, ktorá rozbila okná. Všetci pracovníci veľvyslanectva sú v poriadku a v tejto chvíli prebiehajú opravy. Evakuácia nebola nutná a prevádzka ambasády nebola obmedzená,“ uviedla pre spravodajský server Novinky cz. hovorkyňa českého ministerstva zahraničných vecí Irena Valentová.

Štvrť je považovaná za najbezpečnejšiu v Kábule

K útoku sa bezprostredne neprihlásila žiadna skupina. Agentúra AP predtým uviedla, že išlo o samovražedný útok. Podozrenie z krviprelievania padlo na hnutie Taliban a teroristickú organizáciu Islamský štát. Hovorca Talibanu Zabiulláh Mudžáhid však účasť na útoku poprel. Odsúdil, že útok bol namierený proti civilistom.

Útok odsúdil aj najvyšší náboženský orgán v Afganistane, rada zvaná uláma, ktorá uviedla, že „páchanie takýchto útokov počas svätého mesiaca Ramadán je úplne proti ľudskosti“.

Štvrť, ktorou otriasol výbuch, je považovaná za najbezpečnejšiu v Kábule. Veľvyslanectvá chránia aj vysoké múry a vládne budovy strážia bezpečnostné sily.

Taliban 28. apríla oznámil začiatok každoročnej jarnej ofenzívy. Tohtoročnú nazval Operácia Mansúr – po svojom vodcovi Muhammadovi Achtarovi Mansúrovi, ktorého vlani v máji zabilo v pakistansko-afganskom pohraničí americké bezpilotné lietadlo.

Okrem útokov na afganské a koaličné sily sľúbil Taliban vytvorenie politickej základne v krajine.

 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sigmar Gabriel