Nešťastie v Chorvátsku: Chlapca z Česka nezabil výbuch auta, ale granát, tvrdia príbuzní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Horiace auto, výbuch
Incident sa stal v stredu okolo 18:00. Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 20. júna, 19:09

V chorvátskom meste Obrovac pri Zadare výbuch auta v stredu večer zabil deväťročné dieťa z Česka. Dvoch ľudí previezli so zraneniami do nemocnice. Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz s odvolaním sa na zadarskú políciu. Podľa nej existuje podozrenie, že výbuch nastal v dôsledku nastraženého výbušného zariadenia.

„Bohužiaľ, môžeme potvrdiť, že neďaleko Zadaru došlo k bližšie neupresnenému výbuchu, pri ktorom zomrel maloletý český občan a ďalší dvaja boli zranení. Okolnosti sa naďalej prešetrujú. Českí diplomati v Chorvátsku sú v kontakte s tamojšou políciou,“ povedala pre Novinky hovorkyňa českého ministerstva zahraničia Mariana Wernerová.

Podozrenie na výbušné zariadenie

Incident sa stal v stredu okolo 18:00. Úrady uviedli, že na základe prvotného vyšetrovania majú podozrenie, že explóziu spôsobila aktivácia dosiaľ neznámeho výbušného zariadenia, ktoré sa predtým nachádzalo „v aute s českými evidenčnými číslami českého občana, ktoré zastavilo z dôvodu poruchy na odpočívadle v oblasti Bilišane“.

Televízia Dnevnik Nove však bez podrobností a dôkazov informovala, že informácie o výbušnom zariadení nie sú pravdivé.

Dve ženy sú v nemocnici

Zadarská polícia uviedla, že okrem zabitého maloletého boli na mieste aj traja zranení – dve ženy vo veku 49 a 34 rokov a 39-ročný muž. Sanitka ich previezla do nemocnice v Zadare, kde ženy zostali.

Muža prepustili do domácej starostlivosti. Web Dalmatinski Portal uviedol, že jedna žena je stabilizovaná na jednotke intenzívnej starostlivosti. Druhá má vážne zranenie oka a ošetrili ju na očnej klinike.

Chlapec priniesol granát

Portál TN.cz napísal, že sa mu nezávisle od seba ozvali dvaja ľudia, ktorí sú blízkymi rodín, ktorým sa v Chorvátsku nešťastie stalo. „Išli už domov, jedno auto začalo mať problémy s vodou, prehrievalo sa, praskla tam nejaká hadica. Pre opravu zastavili na malom parkovisku, chlapec odišiel do krovia na záchod. Keď sa vracal, tak v natiahnutej ruke držal granát,“ uviedol jeden zdroj.

Granát podľa neho potom vybuchol a chlapca na mieste zabil. Podobne udalosť pre TN.cz popísal aj otec jednej zo zranených žien: „Chlapec vyskočil z auta na tom odpočívadle a bol neďaleko, len pár metrov od auta. Vrátil sa s niečim, či pri príchode k autu explodovalo.“ Podľa otca zranenej ženy rozhodne nešlo o výbuch vnútri auta a nešlo o výbuch niečoho, čo so sebou rodina priviezla z Česka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať